Հայաստանը 40 մլն դոլար վարկ կստանա ԱԶԲ-ի կողմից
Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) տնօրենների խորհուրդը հաստատել է 40 միլիոն դոլարի չափով վարկը, որի նպատակն է աջակցել Հայաստանի կառավարության շարունակական ջանքերին` ուղղված հարկաբյուջետային կայունության ամրապնդմանն ու երկրում ֆինանսական շուկաների զարգացմանը, ասված է բանկի պաշտոնական հաղորդագրությունում:
«Պետական պարտքի արդյունավետ կառավարումն ու զարգացած ֆինանսական շուկաները անհրաժեշտ են Հայաստանի երկարաժամկետ աճի և կայուն զարգացման համար», - ասել է Հայաստանում ԱԶԲ-ի մշտական ներկայացուցչության տնօրեն Շեյն Ռոզենթալը:
«Պետական կառավարման արդյունավետության և ֆինանսական շուկաների ծրագրերը կնպաստեն Հայաստանում ֆինանսական շուկաների ընդլայնմանը և կօգնեն կառավարությանը իրականացնել երկրի ֆինանսական հատվածի ֆիսկալ կայունության ամրապնդմանն ուղղված նպատակները: Բարեփոխումների հաջորդական միջոցառումների շնորհիվ ծրագիրը կնպաստի Հայաստանում պետական պարտքի կառավարման արդյունավետության ամրապնդմանը՝ ուժեղացնելու հարկաբյուջետային կարգապահությունը և թափանցիկությունը և բարձրացնելուպետական արժեթղթերի շուկայի արդյունավետությունը, որպեսզի Հայաստանի Հանրապետությունը կարողանա ավելի շատ ապավինել ՀՀ դրամով ներքին փոխառություններին, կառավարության գործունեությունը ֆինանսավորելու համար: Ծրագիրը նաև նպատակ ունի խթանելու կորպորատիվ թափանցիկությունը, ինչը կբարելավի ներդրումային միջավայրը և կընդլայնի տնտեսության մեջ մասնավոր ներդրումների ծավալը», - ասված է հաղորդագրությունում:
ԱԶԲ-ն Հայաստանի կառավարության հետ համագործակցում է 2005 թվականից և առ այսօր հաստատել է 1.27 միլիարդ դոլարի 26 վարկ և 16.5 միլիոն դոլարի 26 տեխնիկական աջակցության դրամաշնորհ:

ADB Provides $40 Million to Armenia for Fiscal and Financial Market Reforms
The Asian Development Bank’s (ADB) Board of Directors has approved a $40 million policy-based loan to help the Government of Armenia’s ongoing efforts to strengthen fiscal sustainability and support the development of financial markets in the country, ADB- Armenia reports.
“Sound public debt management and well-developed financial markets are essential to Armenia’s long-run growth and sustainable development,” said Shane Rosenthal, Country Director, Armenia Resident Mission. “We are helping the Government of Armenia implement a series of reforms to increase transparency, improve governance, and encourage more private investment in the country that will create more jobs.”
The Public Efficiency and Financial Markets Program will increase the depth of financial markets in Armenia and help the government in its goal of increasing fiscal sustainability and resilience in the country’s financial sector.
Through a series of sequenced reform measures, the program will strengthen Armenia’s public debt management to enhance fiscal discipline and transparency and improve the efficiency of the government securities market so that Armenia can rely more on domestic borrowing in dram to finance government activities. The program also aims to enhance corporate transparency, which will improve the investment climate and increase private investment in the economy.
ADB has been working with the Government of Armenia since 2005 and has approved 26 loans totaling $1.27 billion and 26 technical assistance grants totaling $16.5 million.