Իրաքյան Քրդստան. պատերազմ և ներքաղաքական ճգնաժամ՝ անկախության փոխարեն
Իրաքի վարչապետ Հայդեր ալ Աբադին հայտարարել է, որ երկրի բոլոր վիճելի տարածքներում Իրաքի բանակին հաջողվել է վերահսկողություն սահմանել, այս մասին հաղորդում է diken.com.tr կայքը: Մասնավորապես Իրաքի բանակը դուրս է մղել քրդական ուժերին Քիրքուքից, ինչպես նաև Հանեքինի, Մոսուլի Մահմուր, Բաշիքա շրջաններից, Սինջարից և այլն:
Նշվում է, որ Բաղդադն ու էրբիլն արդեն բանակցությունների երեք փուլ են անցկացրել. կենտրոնական իշխանությունները քրդերից պահաջում են իրենց հանձնել Թուրքիայի և Իրաքյան Քրդստանի սահմանային անցակետի և բոլոր օդանավակայանների վերահսկողությունը, ինչպես նաև կրճատել քրդական աշխարհազորի թվաքանակը կամ մտցնել Իրաքի զինված ուժերի կազմի մեջ:
Այս բանակցությունները տեղի են ունենում Իրաքյան Քրդստանում ներքաղաքական ճգնաժամի խորացման ֆոնին: Օրերս Մասուդ Բարզանին հայտարարեց ինքնավարության ղեկավարի պաշտոնից հեռանալու մասին: Չնայած Բարզանին հայտարարել էր, որ անկախ հանրաքվեի արդյունքներից՝ ինքն այլևս չի երկարաձգի իր լիազորությունները, սակայն ակնհայտ էր, որ անկախության հռչակման դեպքում Բարզանին չի հեռանա: Սակայն ստեղծված իրավիճակում Բարզանիի հրաժարականն ուղղակի անհրաժեշտություն էր: Իրաքյան Քրդստանի ընդդիմությունն, որն, ի դեպ, համարում էր, որ հանրաքվե անցկացնելու համար ժամանակը դեռ չի եկել, Բարզանիին մեղադրում է «քրդական երազանքին» դավաճանելու մեջ: Այս ամենի հետևանքով ինքնավարությունում արդեն երկու տարի շարունակվող քաղաքական ճգնաժամը էլ ավելի է խորանում: Չնայած քաղաքական ուժերի միջև շարունակվող պայքարին նրանցից ոչ մեկ չունի առաջնորդի թեկնածություն:
Այսպիսով, կարելի է արձանագրել, որ քրդական ինքնավարությունը տանուլ տվեց անկախության համար Բաղդադի հետ պատերազմը: Ընդ որում, էրբիլի այս փորձը ցույց տվեց, որ Իրաքի քրդերի անկախանալու մասին առնվազն առաջիկա տասնամյակներում խոսել չարժե:

Иракский Курдистан: политический кризис вместо независимости
Премьер-министр Ирака Хайдар аль-Абади заявил, что силы центрального правительства установили контроль над всеми спорными районами. Аль-Абади подчеркнул, что в ближайшее время госслужащим Курдской Региональной Администрации Ирака и членам Пешмерга они выплатят зарплаты.
Как передает РИА Новости, иракские военные и курдские ополченцы провели уже три раунда переговоров в Мосуле и Курдистане, Багдад требует от курдов передать ему контроль за КПП между Иракским Курдистаном и Турцией и аэропортами, а также сократить число курдских ополченцев Пешмерга или перевести их под командование Ирака
Отметим, что эти переговоры ведутся на фоне углубления внутриполитического кризиса в иракском Курдистане. На днях Масуд Барзани объявил о своей отставке на посту президента автономии. Хотя Барзани заявлял, что, несмотря на результаты референдума, он больше не будет продлевать свои полномочия, но было очевидно, что в случае объявления независимости Барзани не уйдет. А в нынешней ситуации отставка Барзани была просто необходимостью. Оппозиционные силы Иракского Курдистана, которые, кстати, считали, что для проведения референдума не пришло время, обвиняют Барзани в предательстве "курдской мечты". В результате политический кризис, который длится уже два года, углубляется, и, несмотря на продолжающуюся борьбу между политическими силами, ни у одной из них нет лидера.
Таким образом можно отметить, что курдская автономия проиграла борьбу за независимость с Багдадом. Более того, этот опыт Эрбиля показал, что по крайней мере в ближайшие десятилетия не стоит говорить о независимости иракских курдов.