Իրաքյան Քրդստան. պատերազմ և ներքաղաքական ճգնաժամ՝ անկախության փոխարեն
Իրաքի վարչապետ Հայդեր ալ Աբադին հայտարարել է, որ երկրի բոլոր վիճելի տարածքներում Իրաքի բանակին հաջողվել է վերահսկողություն սահմանել, այս մասին հաղորդում է diken.com.tr կայքը: Մասնավորապես Իրաքի բանակը դուրս է մղել քրդական ուժերին Քիրքուքից, ինչպես նաև Հանեքինի, Մոսուլի Մահմուր, Բաշիքա շրջաններից, Սինջարից և այլն:
Նշվում է, որ Բաղդադն ու էրբիլն արդեն բանակցությունների երեք փուլ են անցկացրել. կենտրոնական իշխանությունները քրդերից պահաջում են իրենց հանձնել Թուրքիայի և Իրաքյան Քրդստանի սահմանային անցակետի և բոլոր օդանավակայանների վերահսկողությունը, ինչպես նաև կրճատել քրդական աշխարհազորի թվաքանակը կամ մտցնել Իրաքի զինված ուժերի կազմի մեջ:
Այս բանակցությունները տեղի են ունենում Իրաքյան Քրդստանում ներքաղաքական ճգնաժամի խորացման ֆոնին: Օրերս Մասուդ Բարզանին հայտարարեց ինքնավարության ղեկավարի պաշտոնից հեռանալու մասին: Չնայած Բարզանին հայտարարել էր, որ անկախ հանրաքվեի արդյունքներից՝ ինքն այլևս չի երկարաձգի իր լիազորությունները, սակայն ակնհայտ էր, որ անկախության հռչակման դեպքում Բարզանին չի հեռանա: Սակայն ստեղծված իրավիճակում Բարզանիի հրաժարականն ուղղակի անհրաժեշտություն էր: Իրաքյան Քրդստանի ընդդիմությունն, որն, ի դեպ, համարում էր, որ հանրաքվե անցկացնելու համար ժամանակը դեռ չի եկել, Բարզանիին մեղադրում է «քրդական երազանքին» դավաճանելու մեջ: Այս ամենի հետևանքով ինքնավարությունում արդեն երկու տարի շարունակվող քաղաքական ճգնաժամը էլ ավելի է խորանում: Չնայած քաղաքական ուժերի միջև շարունակվող պայքարին նրանցից ոչ մեկ չունի առաջնորդի թեկնածություն:
Այսպիսով, կարելի է արձանագրել, որ քրդական ինքնավարությունը տանուլ տվեց անկախության համար Բաղդադի հետ պատերազմը: Ընդ որում, էրբիլի այս փորձը ցույց տվեց, որ Իրաքի քրդերի անկախանալու մասին առնվազն առաջիկա տասնամյակներում խոսել չարժե:

Iraqi Kurdistan: War and Internal Political Crisis Instead of Independence
Iraqi Prime Minister Haydar al-Abadi said that the central government forces have established control over all disputed areas. Al-Abadi stressed that in the near future the civil servants of the Kurdish Regional Administration of Iraq and members of Peshmerga will be paid salaries.
According to RIA Novosti, Iraqi military and Kurdish militiamen have already held three rounds of talks: Baghdad demands from the Kurds to transfer control over the checkpoint between Iraqi Kurdistan and Turkey and airports to the central government, and to reduce the number of Kurdish Peshmerga militias or transfer them under the command of Iraq
These negotiations are held against the background of deepening the internal political crisis in Iraqi Kurdistan. Few days ago Masoud Barzani announced his resignation as president of the autonomy. Although Barzani stated that, despite the results of the referendum, he would no longer renew his powers, it was obvious that if the independence was declared, he would not leave.
Opposition forces of Iraqi Kurdistan, who, by the way, believed that it was not time to hold the referendum, accuse Barzani of betraying the "Kurdish dream". As a result, the political crisis that is lasting for two years. deepens, and despite the ongoing struggle between political forces, none of them have a leader.
Thus, it can be noted that the Kurdish autonomy lost the struggle with Baghdad for independence. Moreover, this experience of Erbil has shown that, at least in the coming decades, it is not worth talking about the independence of the Iraqi Kurds.