Բրյուսելում գտնվող կատալոնացի քաղաքական գործիչները հրաժարվել են ներկայանալ Մադրիդի դատարան
Կատալոնիայի նախկին ղեկավար Կառլես Պուչդեմոնը և ևս մի քանի կատալոնացի նախկին պաշտոնյաներ հանդես են եկել հայտարարությամբ, որում հրաժարվել են ներկայանալ Մադրիդի դատարան անկախության հանրաքվե անցկացնելու գործով ցուցմունքներ տալու համար:
Հայտարարությունում նշվում է, որ Իսպանիայի Ազգային դատական պալատի դատավոր Կարմեն Լամելի գործողությունները «քաղաքական դատարան» են, և դրանց նպատակն է «պատժել գաղափարների համար»:
Նշենք, որ Պուչդեմոնի և կատալոնական կառավարության նախկին անդամների դատարան չներկայանալու դեպքում Մադրիդը պատրաստվում է հետախուզում հայտարարել քաղաքական գործիչների նկատմամբ:

Каталонские политики, находящиеся в Брюсселе, отказались являться в суд в Мадриде
Бывший глава правительства Каталонии Карлес Пучдемон и еще несколько каталонских политиков выпустили заявление, в котором отказались приехать в Мадрид для дачи показаний в суде, передает gazeta.ru.
В заявлении также говорится, что действия судьи Национальной судебной палаты Испании Кармен Ламелы являются "политическим судом", и их цель - "наказать за идеи".
Судебная палата Испании вызвала Пучдемона и других членов правительства Каталонии для дачи показаний. Отмечается, что в случае неявки политики будут объявлены в розыск.