Բելգիայի դատարանն ազատ է արձակել Պուչդեմոնին և նրա 4 դաշնակիցներին
Բելգիայի դատարանն ազատ է արձակել Կատալոնիայի նախկին առաջնորդ Կառլես Պուչդեմոնին և կատալոնական կառավարության նախկին 4 անդամներին, հայտնում է lenta.ru-ն։
Պուչդեմոնն ու նրա դաշնակիցներն ազատ են արձակվել գրավի դիմաց՝ պայմանով, որ չեն լքի Բելգիայի տարածքն առանց քննիչի թույլտվության կամ չեն փոխի երկրում իրենց գտնվելու հասցեն։
Պուչդեմոնն իր կողմնակիցների հետ բելգիական ոստըիկանություն էր ներկայացել նոյեմբերի 5-ի առավոտյան: Իսպանիայի իշխանություններն ինքնավարության՝ Բելգիա ժամանած նախկին առաջնորդի և կառավարության մյուս աշխատակիցների ձերբակալման հրաման էին տվել նոյեմբերի 2-ին։ Դատարանը նրանց մեղադրում է հոկտեմբերի 1-ի չարտոնված հանրքավեի համար պետական միջոցներ վատնելու մեջ:

Суд в Бельгии освободил Пучдемона и четырех его соратников
Бельгийский суд освободил бывшего главу Каталонии Карлеса Пучдемона и четырех бывших министров провинции, сообщает lenta.ru.
Пучдемон и бывшие члены каталонского правительства освобождены до вынесения решения об исполнении европейского ордера на арест, выданного Испанией. Суд длился более 10 часов.
Пучдемон вместе с соратниками сдался бельгийской полиции утром 5 ноября.
В Брюссель бывший глава Каталонии прибыл 30 октября, после того как испанские власти за провозглашение независимости Каталонии местным парламентом 27 октября отправили Пучдемона и все его правительство в отставку. 2 ноября Национальный суд Испании выдал ордер на арест Пучдемона и его сподвижников. Им грозит обвинение в неповиновении властям и растрате государственных средств, потраченных на организацию непризнанного Мадридом референдума о независимости Каталонии 1 октября.