ԱՄՆ-ը Ռուսաստանին «հակազդելու» համար 4,6 մլրդ դոլար կհատկացնի
ԱՄՆ-ի Կոնգրեսում համաձայնեցրել են երկրի 2018 ֆինանսական տարվա պաշտպանական բյուջեի նախագիծը, որը նախատեսում Է 4,6 միլիարդ դոլարի տրամադրում Եվրոպայում Ռուսաստանին «հակազդելու» համար:
Արցախպրեսի փոխանցմամբ ԱՄՆ-ի Սենատի զինված ուժերի կոմիտեի կայքում հրապարակված փաստաթղթերը հավանություն են տալիս Կիեւին 350 միլիոն դոլարի ռազմական օգնություն հատկացնելուն:
Միջոցները կարող են հատկացվել այսպես կոչված «Անվտանգության ոլորտում Ուկրաինային օգնություն ցույց տալու նախաձեռնության» շրջանակներում, որը նախատեսում է «մահացու պաշտպանական սպառազինությունների» մատակարարումներ:
Բացի դրանից, բյուջեի համաձայնեցված նախագիծը նախատեսում է որպես օգնություն 100 միլիոն դոլար տրամադրել Լիտվային, Լատվիային եւ Էստոնիային՝ «ռուսական ագրեսիան» դիմագրավելու համար:

США выделил 4,6 миллиарда долларов на "противодействие" России
В конгрессе США согласовали проект оборонного бюджета страны на 2018 финансовый год, который предусматривает выделение 4,6 миллиарда долларов на "противодействие" России в Европе, сообщает РИА Новости.
В частности, документы, опубликованные на сайте комитета по вооруженным силам сената США, одобряют предоставление 350 миллионов долларов военной помощи Киеву. Средства могут быть выделены в рамках "Инициативы по оказанию помощи Украине в сфере безопасности", предусматривающей поставки "летальных оборонительных вооружений".
Кроме того, согласованный проект бюджета предусматривает выделение 100 миллионов долларов на помощь Литве, Латвии и Эстонии для отражения "российской агрессии".