Եվրախորհրդարանի ղեկավարը Brexit-ի դեպքում Լոնդոնի պարտքը գնահատել Է 60 մլրդ եվրո
Մեծ Բրիտանիան Եվրամիությունից երկրի դուրս գալու դեպքում պետք է Միությանը վճարի առնվազն 60 միլիարդ եվրո: Այս մասին հայտարարել է Եվրախորհրդարանի նախագահ Անտոնիո Տայանին նոյեմբերի 13-ին Funke-ում հրապարակված հարցազրույցում:
«Իմ կարծիքով՝ դա պետք է լինի առնվազն 60 միլիարդ եվրո», - ասել Է նա՝ նշելով, որ այն դեպքում, եթե Լոնդոնը հրաժարվի վճարել այդ գումարը, տարբերությունն ստիպված կլինեն վճարել ԵՄ մյուս երկրների քաղաքացիները:
Եվրախորհրդարանի ղեկավարը նաև առանձնապես ընդգծել Է, որ Brexit-ը սահմանված ժամկետում՝ 2019 թվականի մարտին, «հնարավոր է միայն այն դեպքում, եթե հաջողվի մինչև ընթացիկ տարվա վերջը համաձայնության հասնել երեք կարևոր կետերի՝ Մեծ Բրիտանիայում ԵՄ-ի քաղաքացիների իրավունքների ապահովման, Իռլանդիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի միջև սահմանի և Եվրամիությանը վճարումների հարցերի շուրջը:

Глава Европарламента оценил долг Лондона за Brexit в €60 млрд
Великобритания должна выплатить Европейскому союзу при выходе страны из сообщества как минимум €60 млрд. Об этом заявил председатель Европарламента Антонио Таяни в интервью медиагруппе Funke, передает ТАСС.
"По моему мнению, это должны быть как минимум €60 млрд", - сказал он, отметив, что в случае, если Лондон откажется выплатить эту сумму, разницу придется покрывать гражданам других стран ЕС.
Глава ЕП также особо подчеркнул, что Brexit к установленному сроку - марту 2019 года - "возможен только в том случае, если удастся до конца текущего года достигнуть рамочного соглашения по трем важным пунктам" - по обеспечению прав граждан стран ЕС в Великобритании, по вопросам границы между Ирландией и Северной Ирландией и выплат Евросоюзу.