ԵԱՏՄ-ն մոտ Է Չինաստանի հետ ազատ առևտրի գոտու մասին համաձայնագրի ստորագրմանը. Շուվալով
Եվրասիական տնտեսական միությունը մոտ է Չինաստանի հետ ազատ առևտրի գոտու մասին համաձայնագրի ստորագրմանը:
Այդ մասին, նոյեմբերի 17-ին «Ռոսիա-24» հեռուստաալիքի եթերում հայտնել Է ՌԴ առաջին փոխվարչապետ Իգոր Շուվալովը, փոխանցում է Artsakhpress-ը:
«Մենք բարձր աստիճանի պատրաստության մեջ ենք Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության հետ համաձայնագիր ստորագրելու հարցում: Ավարտվում են բանակցություններն Իրանի հետ, և մենք հուսով ենք, որ մոտ ժամանակներս կավարտվեն բանակցությունները Սինգապուրի հետ»,-ասել է նա:
Ինչպես նշել է Շուվալովը, ԵԱՏՄ-ն հնարավորություն ունի ԱԱԳ-ի շուրջ բանակցություններ սկսել «մի քանի տասնյակ երկրների» հետ, որոնց թվում են՝ Եգիպտոսը և Հնդկաստանը: ԵԱՏՄ-ի և ՉԺՀ-ի միջև առևտրատնտեսական համագործակցության համաձայնագրի շուրջ բանակցություններն ընթանում են Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի 2015 թվականի մայիսի 8-ի որոշման հիման վրա:
Բանակցություններին մասնակցում են Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի, ԵԱՏՄ-ի երկրների ազգային կառավարությունների ներկայացուցիչները, ինչպես նաև փորձագետներ և Չինաստանի տարբեր գերատեսչությունների պաշտոնատարներ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Шувалов: ЕврАзЭС близок к подписанию соглашения о ЗСТ с Китаем
Евразийский экономический союз (ЕврАзЭС) близок к подписанию соглашения по созданию зоны свободной торговли (ЗСТ) с Китаем, сообщил в пятницу в эфире телеканала "Россия 24" первый вице-премьер правительства РФ Игорь Шувалов, передает ТАСС.
"Мы в высокой степени готовности подписать соглашение с Китайской Народной Республикой. Заканчиваются переговоры с Ираном, и мы надеемся, что в ближайшее время будут завершены переговоры с Сингапуром", - сказал он.
Как отметил Шувалов, у ЕврАзЭС есть возможность начать переговоры по ЗСТ с "несколькими десятками стран", в числе которых Египет и Индия.
Переговоры по соглашению о торгово-экономическом сотрудничестве между ЕврАзЭС и КНР ведутся на основании решения Высшего Евразийского экономического совета от 8 мая 2015 года. В переговорах принимают участие представители Евразийской экономической комиссии, национальных правительств стран ЕврАзЭС, а также эксперты и официальные лица различных китайских ведомств.