Աշխարհի 180 միլիոն երեխաներ իրենց ծնողներից ավելի վատ են ապրելու
Ժամանակակից երեխաներին ամենից շատ անհանգստացնում են ահաբեկչության, կրթության ծացր մակարդակի և աղքատության հետ կապված խնդիրները: Ինչպես նշվում է ՄԱԿ-ի պաշտոնական կայքում, այս ամենը պարզել են ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի փորձագետները՝ հարցում անցկացնելով 14 երկրներում: Մանկական հիմնադրամի ևս մեկ ուսումնասիրությունը վկայում է, որ աշխարհի 180 միլիոն երեխաներ իրենց ծնողներից ավելի վատ են ապրելու:
14 պետություններում, առավելապես աֆրիկյան երկրներում, աճում է այն երեխաների թիվը, ովքեր ապրում են օրական 2 դոլարից էլ քիչ գումարով: 21 երկրներում, ֆինանսական ճգնաժամերի, բռնության կտրուկ աճի և հակամարտությունների պատճառով կրճատվում է դպրոց հաճախող երեխաների թիվը: 19 երկրներում գնալով ավելի մեծ թվով երեխաներ են մահանում բռնությունից: Այդ երկրներից են Իրաքը, Լիբիան, Սիրիան, Ուկրաինան, Կենտրոնաաֆրիկյան Հանրապետությունը և Հարավային Սուդանը:
Միևնույն  ժամանակ, երեխաներին և պատանիներին հուզում են ոչ միայն սեփական դժվարությունները, այլև այլոց խնդիրները, օրինակ՝ ահաբեկչությունը, կլիմայի փոփոխությունը, աղքատությունը, հակամարտությունները և միգրանտների ու փախստականների հանդեպ անարդար վերաբերմունքը:
14 երկրներում հարցմանը մասնակցած երեխաների կեսից ավելին դժգոհ են նրանից, թե ինչպես են մեծահասակները, այդ թվում՝ համաշխարհային առաջնորդները, լուծում իրենց առնչվող խնդիրները:
Ինչևէ, այն հարցին, թե ում կուզեին իրենք հրավիրել իրենց ծննդյան տոնին, երեխաների մեծ մասը նշել են Բարաք Օբամային, Կրիշտիանո Ռոնալդուին, Ջասթին Բիբերին և Թեյլոր Սվիֆթին:

180 миллионов детей во всем мире будут жить хуже, чем их родители
Больше всего современных детей тревожат проблемы терроризма, низкого качества образования и бедности. Как отмечается на официальном сайте ООН, это выяснили эксперты ЮНИСЕФ, проведя опрос в 14 странах. А еще одно исследование Детского фонда показало, что 180 миллионов детей во всем мире будут жить хуже, чем их родители.
В 14 государствах, главным образом, африканских, растет число детей, живущих меньше чем на 2 доллара в день. В 21 стране, из-за финансовых кризисов, стремительного роста населения и конфликтов сокращается число детей, посещающих начальную школу. В 19 странах все больше детей погибают от насилия: это Ирак, Ливия, Сирия, Украина, Центральноафриканская Республика и Южный Судан.
В то же время, детей и подростков волнуют не только собственные трудности, но и проблемы других: терроризм, изменение климата, бедность, конфликты и несправедливость по отношению к мигрантам и беженцам.
Почти половина детей, опрошенных в 14 странах, недовольны тем, как взрослые, включая мировых лидеров, решают касающиеся их проблемы.
Зато в ответах на вопрос, кого они хотели бы пригласить на свой день рождения, большинство выбрали Барака Обаму, Криштиано Роналду, Джастина Бибера и Тейлор Свифт.