Ռուս-վրացական 3 տրանսպորտային միջանցքները կարող են դառնալ իրականություն
Վրաստանի և Ռուսաստանի միջև երկխոսություն ապահովող Կարասին-Աբաշիձե ձևաչափի շնորհիվ առաջիկայում հնարավոր է արձանագրվի բավական լուրջ առաջընթաց: Խոսքը, մասնավորապես վերաբերում է երկու երկրների միջև տրանսպորտային միջանցքների ստեղծմանը:
Դեռ 2011թ-ին, երբ Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության անդամակության հարցի շուրջ Ռուսաստանը բանակցում էր Վրաստանի հետ (որը, ՌԴ անդամակցությունն արգելափակող միակ երկիրն էր), կողմերը ստորագրեցին «Տրանսպորտային միջանցքների մասին» համաձայնագիրը: Այն նախատեսում է 3 տրանսպորտային միջանցքի ստեղծում, այդ թվում՝ Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի տարածքով,  որոնցով իրականացվող տարանցումը որևէ կերպ չի շոշափի նշված երկու սուբյեկտների կարգավիճակի խնդիրը: Ընդ որում, տարանցման վերահսկողությունն իրականացնելու է երրորդ կողմ, որը, կողմերի համաձայնությամբ, պետք է լինի շվեյցարական SGS ընկերությունը:
Համաձայնագրի իրականացման ձգձգումն ավելի քանի հինգ տարի պայմանավորված էր համաձայնագրի տարբեր նրբությունների և տարրերի հետ (Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի անուղղակի մասնակցություն, իրավասությունների շրջանակ և այլն), որոնց հետ կապված կողմներն ունեին տարբերվող մոտեցումներ: Այնուամենայնիվ, Մոսկվան և Թբիլիսին, կարծես թե, կարողացան ցուցաբերել բավարար քաղաքական կամք և, ինչպես հայտարարվել է, մինչև նոյեմբերի վերջ նախատեսվում է վրացական, ռուսական կողմերի և SGS ընկերության ներկայացուցիչների համատեղ հանդիպումը: Հանդիպման շրջանակներում Թբիլիսին և Մոսկվան առանձին համաձայնագրեր կկնքեն շվեյցարական ընկերության հետ: Համաձայնագրերի կնքման դեպքում Վրաստանի և Ռուսաստանի միջև կգործի 3 երկկողմ տրանսպորտային միջանցք, որի երկու կողմերում կլինեն շվեյցարական ընկերության դիտորդական կետերը, որոնք էլ կվերահսկեն տարանցումը:
Ըստ 2011թ ռուս-վրացական համաձայնագրի՝
Առաջինը միջանցքը սկսվում է Սոչիի մոտ և, անցնելով Աբխազիայի տարածքով, ավարտվում է Զուգդիդի քաղաքում:
Երկրորդ միջանցքը սկսվում է Հյուսիսային Օսիայի Նառ գյուղի մոտ և, անցնելով Հարավայաին Օսիայի տարածքով, ավարտվում է Գորի քաղաքում:
Երրորդը միջանցքը տեղակայված է Կազբեգի-Վերին Լարս հակիչ-անցագրային կետերի միջև:
Հատկանշական է, որ Հարավային Օսիայի և Աբխազիայի կարգավիճակի հետ կապված հարցերից խուսափելու համար համաձայնագրում նշված չեն աշխարհագրական անվանումներ և դրա փոխարեն նշված են դիտորդական կետերի տեղակայման վայրերի կորդինատները՝ աշխարհագրական լայնությունը և երկարությունը:
Տրանսպորտային միջանցքների ձևավորումը հնարավորություն կստեղծի նաև դեռևս 1990-ականներին փակված Աբխազական երկաթուղու շահագործման հետ կապված, ինչը բավական կարևոր է նաև Հայաստանի համար և հակառակը՝ չի բխում Բաքվի շահերից: Պետք է ընդգծել, սակայն, որ երկաթուղու որոշ հատվածներ վերակառուցման կարիք ունեն, ինչը կպահանջի որոշակի ֆինանսական միջոցներ և ժամանակ:
Երկու երկրների միջև տրանսպորտային միջանցքների մեխանիզմը բավական յուրահատուկ է և կլինի իր տեսակով առաջինն աշխարհում: Փաստացի այն հնարավորություն է տալիս առաձնացնել տնտեսական համագործակցության ոլորտը կողմերի միջև առկա հակամարտության կարգավորման խնդրից:
Հատկանշական է, որ տրանսպորտային միջանցքների ստեղծման հարցում թե՛ Մոսկվան, թե՛ Թբիլիսին ունեն իրենց շահերը: Ռուսական կողմն, իրականացնելով իր ստանձնած պարտավորությունը, հնարավորություն է ստանում նաև վերականգնել իր հարավային շրջանների տրանզիտային հնարավորությունները, մեծացնել առևտրային փոխգործակցությունը Հարավային Կովկասի և Մերձավոր Արևելքի երկրների հետ: Ինչ վերաբերում է Վրաստանին, ապա տրանսպորտային միջանցքները բացի Վրաստանի տրանզիտային դերակատարման մեծացումից, հնարավորություն են տալիս նաև նպաստավոր ֆոն ստեղծել ռուս-վրացական բանակցային գործընթացում, ինչը կարող է դրական անդրադառնալ վրացական ապրանքների նկատմամբ պահպանվող ռուսական որոշ սահմանափակումների վերացման, ինչպես նաև Վրաստանի քաղաքացիների համար վիզային ռեժիմի չեղարկման համար: Նշենք, որ չնայած ռուս-վրացական հարաբերություններում առկա լարվածությանը, ռուսական շուկան Վրաստանի համար ունի առաջնային կարևորություն: Ռուսաստանն առաջին տեղում է վրացական արտադրանքի ներմուծման ծավալներով և, օրինակ, Վրաստանում արտադրվող գինեգործական արտադրանքի մոտ կեսը սպառվում է հենց ռուսական շուկայում:
Ինչ վերաբերում է Աբխազիային և Հրավային Օսիային, ապա երկու սուբյեկտներում էլ իրենց տարածքով անցնող տրանսպորտային միջանցքների ստեղծումն ընկալվում է ոչ միանշանակ: Մի կողմից այն դիտարկվում է որպես հարված փոքրիշատե ձևավորված սուբյեկտայնությանը, մյուս կաղմից՝ կա ընկալում, որ այդ միջանցքները կարող են տնտեսության զարգացման նոր հնարավորություններ ստեղծել:
Ամփոփելով կարելի է նշել, որ Վրաստանի և Ռուսաստանի միջև տրանսպորտային միջանցքների ձևավորումը և դրանց գործարկումն անխուսափելիորեն իրենց ազդեցությունը կունենան ողջ տարածաշրջանի վրա՝ ստեղծելով նոր հնարավորություններ տարբեր դերակատարների համար:

Три российско-грузинских транспортных коридора могут стать реальностью
Благодаря диалогу между Грузией и Россией в формате Карасин-Абашидзе в будущем, возможно, будет зафиксирован достаточно серьезный прогресс. Речь, в частности, идет о создании транспортных коридоров между двумя странами.
Еще в 2011-ом, когда по вопросу членства во Всемирной торговой организации (ВТО) Россия вела переговоры с Грузией (которая была единственной страной, преграждающей путь РФ в ВТО), стороны подписали соглашение “О транспортных коридорах”. Оно предполагало создание трех транспортных коридоров, в том числе через Абхазию и Южную Осетию, причем осуществляемый через их территории транзит никоим образом не должен затрагивать вопрос статуса этих субъектов. Кроме того, контроль за транзитом должна осуществлять третья сторона, а ею, при согласии сторон, должна стать швейцарская компания SGS.
Задержка реализации соглашения на более чем пять лет была обусловлена различными нюансами и элементами соглашения (непрямое участие Абхазии и Южной Осетии, рамки правомочностей и т.д.), по которым у сторон были отличающиеся подходы.
Тем не менее, Москва и Тбилиси, кажется, смогли проявить достаточную политическую волю и, как было заявлено, до конца ноября предполагается совместная встреча грузинской, российской сторон, а также представителей компании SGS. В рамках встречи Тбилиси и Москва подпишут отдельные договора со швейцарской компанией. В случае их подписания между Грузией и Россией будут действовать три двухсторонних транспортных коридора, по обеим концам каждого из которых будут размещены наблюдательные пункты швейцарской компании, которые и будут контролировать транзит.
Согласно российско-грузинскому соглашению от 2011-го года:
- Первый коридор начинается в районе Сочи и, проходя через территорию Абхазии, завершается в городе Зугдиди.
- Второй коридор начинается около деревни Нар в Северной Осетии и, проходя через Южную Осетию, завершается в городе Гори.
- Третий коридор протянут между контрольно-пропускными пунктами Казбеги – Верхний Ларс.
Интересно, что для избежания вопросов, связанных со статусами Южной Осетии и Абхазии, в соглашении не отмечены географические названия, и вместо них приводятся координаты размещения наблюдательных пунктов – географические широты и долготы.
Формирование транспортных коридоров создаст также возможность экспуатировать закрытую еще в 1990-ые Абхазскую железную дорогу, что очень важно и для Армении, но одновременно не исходит из интересов Баку. Необходимо подчеркнуть, однако, что некоторые отрезки железной дороги нуждаются в восстановлении, что потребует определенных финансов и времени.
Механизм транспортных коридоров между двумя странами достаточно специфичен и будет в своем роде первым в мире. Фактически, он дает возможность отделить область экономического сотрудничества между сторонами от проблем урегулирования конфликта между ними.
Знаменательно, что в вопросе создания транспортных коридоров как Москва, так и Тбилиси имеют собственный интерес. Российская сторона, выполняя взятые на себя обязательства, получает также возможность восстановить транзитные возможности своих южных областей, увеличить торговое сотрудничество с Южным Кавказом и Ближним Востоком. Что касается Грузии, то транспортные коридоры, кроме увеличения транзитной роли страны, дают также возможность создавать благоприятный фон в процессе российско-грузинских переговоров, что может сказаться положительным образом для устранения некоторых еще сохранившихся ограничений на грузинские товары, как и для снятия визового режима для граждан Грузии. Отметим, что, несмотря на существующее напряжение в российско-грузинских отношениях, российский рынок для Грузии имеет первостепенную важность. Россия находится на первом месте по экспорту грузинских товаров и, например, приблизительно половина производимых в Грузии винно-водочных изделий реализуется именно на российском рынке.
Что касается Абхазии и Южной Осетии, то в обоих субъектах создание проходящего через их территории транспортного коридора воспринимается неоднозначно. С одной стороны, это рассматривается как удар по более или менее сформировавшейся субъектности, с другой – воспринимается как новая возможность для экономического развития.
Обобщая сказанное, можно отметить, что формирование транспортного коридора между Россией и Грузией и его эксплуатация неизбежным образом повлияет на весь регион, создавая новые возможности для различных акторов.