2018թ.-ի համար ԿԲ կողմից նպատակադրված գնաճը թյուրընկալումներ է առաջացրել
Օրերս Կենտրոնական բանկը հանդես եկավ հայտարարությամբ, որում ասված է, որ 2018թ.-ին ՀՀ-ում սպասվում է մի շարք սպառողական ապրանքների գնաճ: Մեր երկրի գլխավոր դրամատունը ոչ այդքան հաճելի ցուցանիշը հիմնավորեց արտաքին տնտեսական գործոններով, ԵԱՏՄ մաքսային մի շարք դրույքաչափերի անցմամբ, որոնք ուժի մեջ պետք է մտնեն եկող տարվա հունվարի մեկից, ինչպես նաև հենց ԿԲ կողմից իրականացվող կարգավորող քաղաքականությամբ: Չնայած սպասվող գնաճի մասին հայտարարության ինքնին առաջացրած բացասական տրամադրությանը, հանրության մոտ նկատվում է ԿԲ գործունեության թյուրընկալում՝ ի դեմս արհեստականորեն գների աճին նպաստելուն, ինչը բավական մտահոգիչ է և պահանջում է բացատրություն:
Իսկզբանե հարկ ենք համարում նշել, որ ԿԲ կողմից նպատակադրված չորս տոկոսանոց գնաճը, որը նշված էր հայտարարության մեջ, ածանցյալն է այն երկու հիմնական պատճառների, որոնք առաջացել են ԵԱՏՄ մաքսային դրույքաչափերի ուժի մեջ մտնելու և համաշխարհային տնտեսության սպասվող ազդակների հետևանքով: Այլ կերպ ասած, ԿԲ քաղաքականությունը բխում է ապրանքների գների վրա  ազդող այլ գործոններից, ոչ թե հավասարապես հանդես է գալիս՝ որպես գնաճին նպաստող հավասար գործոն:
Ավելի պարզ ներկայացնելու համար, թերևս հնարավորինս հակիրճ անդրադառանքն ԿԲ դրամավարկային քաղաքականությանն ու գնաճին՝ որպես այդ քաղաքականության գործիքի: Նշված քաղաքականությունն ուղղված է գների կայունությանը՝ հանդիսանալով շուկայում փողի առաջարկի և դրա արժեքի (տոկոսադրույքի) կարգավորմանը: Գների կայունությունն իր հերթին հանդիսանում է ոչ թե գների անփոփոխ մակարդակի պահպանումը կամ թանկ գների նվազեցումն, ինչպես ընդունված է համարել հանրության լայն շրջանակներում, այլ այնպիսի քաղաքականություն, որը միտված է մի շարք գործոնների ազդեցությամբ պայմանավորված սպասվող թանկացումները չափավորի սահմաններում պահելուն: Այլ կերպ ասած, մի շարք հաշվարկների հիման վրա, այդ թվում՝ հաշվի առնելով գնաճին նպաստող բոլոր գործոնները, ԿԲ ինքն է սահմանում չափավոր գնաճ, անկանխատեսելի գնային տատանումներից խուսափելու համար: Այսինքն՝ իրականում ԿԲ կողմից գնաճի միջակայքի սահմանումը ոչ թե նախադրյալ է գների թանկացման, այլ՝ դրանց համար արդեն իսկ առկա նախադրյալների գնային հետևանքների շրջանակավորում է որոշակի սահմաններում:
Հասկանալիորեն ԿԲ կողմից նպատակադրված գնաճի միջակայքը որոշվում է սպասումների հաշվարկների հիման վրա և ամրագրվում է «Պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքում:
Կենտրոնական բանկի կողմից իրականացվող բավական բարդ քաղաքականության մասին պատկերացումն, իհարկե, չի նպաստի գների սպասվող աճից առաջացած բացասական տրամադրությունները մեղմելուն, սակայն հուսանք, կնպաստի ԿԲ գործունեության, դրա նպատակների թյուրընկալումների կրճատմանը:
Իսկ ինչ վերաբերում արդեն անմիջապես գնաճի ազդեցությանը, ապա պետք է նշել, որ շուկայական տնտեսություններում գների չափավոր աճն ունի երկարաժամկետ դրական ազդեցություն տնտեսության վրա, քանի որ հաստատված է՝ գնաճն այն ուղղակի գործոններից է, որը մեծացնում է երկրում արտադրական հնարավորությունները, ձեռներեցության այսպես ասած օգուտները, ինչն իր հերթին հետադարձ ազդեցություն կունենա բնակչության տնտեսական ակտիվության ու գնողունակության վրա:

Заявленное со стороны ЦБ Армении повышение цен на 2018-ый год: причины
Центральный Банк выступил на днях с заявлением, в котором говорится о том, что в 2018-ом году в Армении ожидается повышение цен на ряд потребительских товаров. Столь не очень приятную весть главный банк нашей страны обосновал как внешнеэкономическими факторами – переходом на ряд таможенных тарифов ЕАЭС, которые станут применяться с 1-го января будущего года, так и политикой регулирования, осуществляемой со стороны ЦБ. Несмотря на появившиеся отрицательные настроения от ожидаемого подорожания, в обществе имеет место недопонимание относительно деятельности ЦБ, который подозревается в содействии искусственному повышению цен, что вызывает большое беспокойство и требует разъяснений.
Изначально считаем необходимым отметить, что заложенная со стороны ЦБ четырехпроцентная инфляция, которая указана в заявлении, является производной от тех двух основных причин, которые возникли вследствие вступления в силу таможенных тарифов ЕАЭС и ожидаемых сигналов от мировой экономики. Иными словами, политика ЦБ исходит из иных факторов, влияющих на цены товаров, но сама не является равнозначным фактором, влияющим на инфляцию.
Для более ясного представления ситуации по возможности кратко рассмотрим денежно-кредитную политику ЦБ и инфляцию - как инструмент этой политики. Эта политика направлена на стабилизацию цен путем регулирования предложения денег на рынке и их процентной ставки. А стабилизация цен предполагает не их сохранение на определенном уровне или понижение высоких цен, как это принято считать в широких общественных кругах, а проведение политики, направленной на сохранение обусловленной рядом факторов инфляции в умеренных границах. Иными словами, на основании ряда расчетов, в том числе учитывающих все факторы, влияющие на инфляцию, ЦБ сам определяет умеренную инфляцию - для избежания непредвиденных ценовых колебаний. Т.е. на самом деле определение коридора инфляции со стороны ЦБ не есть предпосылка для повышения цен, а является его ограничением в определенных рамках, учитывающих уже существующие предпосылки.
Понятно, что коридор инфляции, утвержденный со стороны ЦБ, определяется на основании расчета ожиданий и закреплен в Законе РА "О государственном бюджете".
Представления о достаточно сложной политике, осуществляемой со стороны Центрального банка, конечно, не будут способствовать смягчению негативных настроений от ожидаемого повышения цен, однако будем надеяться, что поспособствуют сокращению степени недопонимания деятельности ЦБ и его целей.
Что касается непосредственно влияния инфляции, необходимо отметить, что в рыночных экономиках умеренный рост цен имеет долговременное положительное влияние на экономику, поскольку доказано, что инфляция является тем прямым фактором, который повышает производительные способности в стране, так называемые профициты предпринимательства, что, в свою очередь, через обратную связь влияет на экономическую активность и покупательную способность населения.