ԱՄՆ-ում հայտնել են ԻՊ «կիբերխալիֆայության» մասին
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման ձախողումը Սիրիայում չի ազդել համացանցով իրենց գաղափարախոսությունը պրոպագանդելու նրանց հնարավորությունների վրա: Այդ մասին հայտարարել են ԱՄՆ հետախուզության և ռազմական խորհդականները, հաղորդում է «Ռեգնում» գործակալությունը:
«ԻՊ հնարավորությունները կապված են աշխարհով մեկ առկա իրենց կողմնակիցներով, որոնց հետ առնչվում են համացանցով, ինչը խմբավորմանը հնարավորություն է տալիս տարբեր երկրներում ձեռք բերել մեծ թվով էքստրեմիստներ»,- հայտնել է ԱՄՆ ահաբեկչության դեմ պայքարի Ազգային կենտրոնի ղեկավարը:
Ազգային անվտանգության և պետական հարցերի կոմիտեի ներկայացուցիչ Րոն Ջոնսոնի խոսքերով, այս «նոր խալիֆայությունն» այժմ տեղակայված է կիբերտարածքում:

Sen. Ron Johnson (R-Wis.) joined a number of lawmakers on Wednesday raising alarm over the Islamic State in Iraq and Syria's (ISIS) success in leveraging digital platforms to recruit and spread terrorist propaganda, The Hill reports.
“It is good that we by and large have taken away the physical caliphate,” Johnson, the chair of the Senate Homeland Security and Governmental Affairs Committee, said during remarks at a hearing on evolving terror threats, “But we have in no way, shape or form denied them the cyber caliphate. That may be a more persistent, long-term threat.”
The U.S.-led coalition battling ISIS has made notable gains in recent months, liberating large swaths of territory in Iraq and Syria from the group’s fighters.
Still, lawmakers and officials remain focused on the group’s efforts to recruit would-be fighters and spread terrorist messaging using social media and other digital platforms, in addition to inspiring future attacks.