Լիբանանը կոչ է արել ԱՄՆ-ի դեմ պատժամիջոցներ սահմանել
Լիբանանի արտաքին գործերի նախարար Ջեբրան Բասիլը Արաբական պետությունների լիգային կոչ է արել պատժամիջոցներ սահմանել ԱՄՆ-ի նկատմամբ՝ Երուսաղեմը Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու որոշման համար, հայտնում է Jerusalem Post-ը:
Նրա խոսքերով ԱՄՆ-ի դիրքորոշման վրա ազդելու համար անհրաժեշտ է նախ ընդունել կանխարգելիչ միջոցներ՝ այդ թվում նաև դիվանագիտական, իսկ եթե դրանք արդյունք չտան, սահմանել քաղաքական, տնտեսական և ֆինանսական պատժամիջոցներ:
Հիշեցնենք, դեկտեմբերի 6-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարեց Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու և ամերիկյան դեսպանատունը Թել-Ավիվից Երուսաղեմ տեղափոխելու համար:

Ливан призвал ввести санкции против США
Министр иностранных дел Ливана Джебран Басиль призвал Лигу арабских государств (ЛАГ) ввести против США санкции из-за их решения признать Иерусалим столицей Израиля, сообщает Корреспондент со ссылкой на Jerusalem Post.
По его словам, чтобы повлиять на позицию США, необходимо принять сначала превентивные меры, начиная с дипломатических, а затем, если это не поможет, вводить политические, экономические и финансовые санкции.
Напомним, 6 декабря президент США Дональд Трамп объявил о признании Иерусалима столицей Израиля и подписал документ о переносе американского посольства из Тель-Авива в Иерусалим.