Արցախի Նախագահն այցելել է հարավային զորամասեր
Նախագահ Բակո Սահակյանը դեկտեմբերի 23-ին այցելել է հարավային հատվածում տեղակայված մի շարք զորամասեր, ծանոթացել զինծառայողների ծառայության ընթացքին և կենցաղային պայմաններին, հայտնում է Նախագահի պաշտոնական կայքը:
Նույն օրը Նախագահն հանրապետության հարավային թևում անց է կացրել ընդլայնված խորհրդակցություն այնտեղ իրականացվող և նախատեսվող ծրագրերի շուրջ:
Երկրի ղեկավարը կարեւորել է հարավային հատվածում իրականացվող ռազմավարական ծրագրերը ողջ հանրապետության համար և կոնկրետ հանձնարարականներ տվել շահագրգիռ մարմինների ղեկավարներին՝ աշխատանքների պատշաճ իրականացման ուղղությամբ:

On 23 December President Bako Sahakyan visited a range of military units located in the southern part of the republic, got acquainted with the course of service and living conditions of the servicemen. official page of President reports.
On the same day President Sahakyan convened an enlarged consultation in the republic's southern wing to discuss the realization of various programs there and plans for the future.
The Head of the State qualified strategic programs being implemented in the southern section as important for the whole country and gave concrete instructions to the heads of the concerned structures for proper implementation of the activities.