2018-ին փորձելու ենք ավելի շատ շեշտադրում կատարել Արցախի միջազգային ճանչման ուղղությամբ. ԱՀ ՀՅԴ պատգամավոր
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն հարցազրույցների շարք է պատրաստել Հայաստանի  Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովների բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչների հետ՝ փորձելով ամփոփել 2017 թվականին իրականացված քայլերը և 2018-ի ծրագրերը: Ձեզ ենք ներկայացնում Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Դաշնակցություն» խմբակցության պատգամավոր Դավիթ Իշխանյանի հետ «Արմեդիա» ՏՎԳ բացառիկ հարցազրույցը:
- Ինչո՞վ նշանավորվեց 2017 թ. Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի համար:
- Ոչ միայն Ազգային ժողովի, այլ 2017 թվականի ամենակարևոր քաղաքական իրադարձությունը սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացի ավարտն էր: Արդեն ունենք փոփոխված նոր սահմանադրություն: Ճիշտ է, ՀՅԴ Արցախի կառուցը դեմ քվեարկեց ներկայացված  նախագծին, բայց այդուհանդերձ փաստը փաստ է: Այդ փոփոխություններից հետո արդեն իսկ սկսված գործընթացով, անցումնային փուլի` 2017-20 թթ. ժամանակահատվածում օրենսդրական դաշտը պետք է համապատասխանեցվի նոր սահմանադրությանը:
Նոր սահմանադրության ընդունումով երկրի կառավարման ձևը փոխվեց, կիսանախագահական համակարգից անցում կատարվեց նախագահական համակարգի: Դեմ լինելով հանդերձ՝ ժամանակին մենք տվել էինք մեր գնահատականները և պատկերացումները նախագահական համակարգի արմատավորման և նոր կառավարման համակարգի անցնելու վերաբերյալ՝ արտահայտելով մեր մտահոգություններն ու ներկայացնելով առկա բացերը: Այդուհանդերձ, պետք է նկատել, որ սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացից ելնելով, մի շարք օրենքներ կարևորվելու են: Խոսքը, մասնավորապես, վերաբերում է տեղական ինքնակառավարման մասին օրենքին: Սահմանադրությամբ  կան հստակ սահմանված դրույթներ վարչատարածքային բաժանման և ինքնակառավարման նոր օրենքներ ունենալու մասին: Կունենանք նաև անդրադարձ ընտրական օրենսգրքին, մի շարք օրենքների շարքում կարևոր է հատկապես արդեն իսկ վերահսկիչ պալատի փոխարինումը հաշվեքննիչ պալատով:
- Ես չեմ կարող շրջանցել և չանդրադառնալ 2017 թվականի ներքին և արտաքին քաղաքական ընդհանուր անցուդարձին: Նախ պետք է ասել, որ ի տարբերություն 2016 թվականի ապրիլից հետո ստեղծված իրավիճակին, 2017 թվականը քաղաքական և տնտեսական առումով համեմատաբար կայուն էր: 2017 թվականին մենք շարունակեցինք մեր գործունեությունը ոչ միայն օրենսդրական դաշտում, այլ նաև անմիջական կապ ապահովեցինք մեր ընտրողների հետ՝ հաճախ լինելով տարբեր շրջաններում և հանդիպումներ անցկացնելով նրանց հետ:
2017 թվականը բավականին աշխույժ էր նաև միջխորհրդարանական կապերի խորացման, նոր բարեկամական խմբերի և շրջանակների ձևավորման առումով: Մասնավորապես, պետք է կարևորել 2017 թվականին Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջխորհրդարանական հանձնաժողովների միջև կայացած հանդիպումները, նաև մի շարք հանձնաժողովների, առանձնապես, արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովների մակարդակով կազմակերպված քննարկումները, որոնց ժամանակ անդրադարձ եղավ Ղարաբաղյան հիմնահարցին, այս ուղղությամբ մեր անելիքներին:
Իհարկե, բացթողումներ միշտ էլ լինում են: Պետք է նկատի առնել, որ խորհրդարանում մեր խմբակցությունը, թեկուզ և լինելով իր թվակազմով երկրորդը, այդուհանդերձ չունի պատգամավորական այն մեծ կորպուսը, որով կկարողանար ժամանակ առ ժամանակ նաև իրականացնել լայնամաշտաբ քաղաքական գործունեություն: Խոսքը քաղաքական շրջադարձային քայլեր կատարելու մասին չէ. խորհրդարանական  գործունեության դաշտը  լայն  է, իսկ մեր թիվը նվազ, այդ իսկ պատճառով միշտ էլ լինում են բացթողումներ:
- Բնականաբար, մենք, լինելով համահայկական կառույց, փորձելու ենք ավելի շատ շեշտադրում կատարել Ղարաբաղյան հիմնահարցի և Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանչման ուղղությամբ: Պետք է նկատի առնել, որ 2018 թ. երեք կարևոր պատմական իրադարձությունների հոբելյանական տարեթիվ է: Նախ փետրվարին Արցախյան շարժաման 30-ամյակն է լրանում, այնուհետև մայիսին Հայաստանի Առաջին Հանրապետության 100-ամյակն է, ինչպես նաև 1918 թվականին անկախ Ղարաբաղյան իշխանությունների արմատավորման, Ղարաբաղում պետականության հիմքերի հաստատման 100-ամյակը:  Կարևոր է այդ իրադարձություններն օգտագործել ոչ միայն ներքին միջոցառումների, այլ նաև արտաքին ճակատի վրա որոշակի շեշտադրումներ կատարելու համար: Կարծում եմ, որ այստեղ մենք պետք է հանդես գանք դրոշակակիրի դերում՝ նկատի ունենալով մեր համահայկական սփռվածությունը: 2018թ., բնականաբար, շարունակելու ենք նաև մեր օրենսդրական գործունեությունը՝ որպես խորհրդարանական խմբակցություն՝ ունենալով մեր ակտիվ դերակատարությունն ազգաբնակչության հետ մեր հանդիպումների ընթացքում:
- Առիթն օգտագործելով շնորհավորում եմ մեր աշխարհասփյուռ ժողովրդին՝ Ամանորի և Սուրբ ծննդի առթիվ: Նոր տարին միշտ ստեղծում է դրական տրամադրություններ և գործելու պատրաստակամություն, ինչը, հուսով եմ, որ մեզ կուղեկցի ողջ տարվա ընթացքում:

В 2018 году попытаемся акцентировать больше внимания на международное признание Арцаха
ИАА "Армедиа" подготовило ряд интервью с представителями всех фракций Национального Собрания Республики Армения и Нагорно-Карабахской Республики, пытаясь подвести итоги шагов, предпринятых в 2017 году и узнать о планах на 2018 год. Представляем вниманию наших читателей эксклюзивное интервью ИАА "Армедиа" с депутатом фракции "Дашнакцутюн" Национального Собрания Республики Арцах – Давидом Ишханяном.
-Чем ознаменовался 2017 год для Национального Собрания Арцахской Республики?
-Не только для Национального Собрания, но и вообще для всего 2017 года важнейшим политическим событием стало окончание процесса конституционных реформ. Мы уже имеем новую измененную Конституцию. Правда, арцахская структура АРФ "Дашнакцутюн" проголосовала ''против'' предложенного проекта, но, тем не менее, факт остается фактом. Процесс, который последовал за этим изменениями, должен привести законодательство Арцаха в период переходного этапа - за 2017-2020 гг. - в соответствие с требованиями новой Конституции.
С принятием новой Конституции изменилась форма правления государства: с полупрезидентской совершен переход к президентской системе. Выступая против этого, мы в свое время дали оценку и видение по поводу перехода Арцаха к президентской системе правления, выразив все наши опасения и представив имеющиеся пробелы. При этом следует заметить, что после процесса конституционных реформ ряд законов приобретет особую важность. В частности, речь - о законе о местном самоуправлении. Конституцией четко определены положения о принятии законов об административно-территориальном делении и самоуправлении. Обратимся также к избирательному кодексу, особенно важна и замена Контрольной палаты Счетной палатой.
- Пожалуйста, подведите итоги Вашей трудовой деятельности 2017 года? Какие основные достижения и упущения можете отметить?
- Я не могу обойти стороной и не коснуться внутриполитических и внешнеполитических событий в целом. Во-первых, надо отметить, что, в отличие от ситуации, сложившейся после апреля 2016 года, в политическом и экономическом плане 2017 год был сравнительно стабильным. В 2017 году мы продолжили нашу деятельность не только в законодательном поле, но и обеспечили прямой контакт с нашими избирателями, часто посещая различные регионы и проводя встречи с ними.
2017 год также был довольно активным в плане укреплениях межпарламентских связей, формирования новых групп и кругов дружбы. В частности, следует отметить важность состоявшихся встреч межпарламентской комиссии между представителями Арцахской Республики и Республики Армения, а также ряда комиссий, особенно обсуждения на уровне комиссий по внешним связям, во время которых был затронут карабахский вопрос, наши дальнейшие действия в этом направлении.
Конечно, упущения бывают всегда. Следует иметь в виду, что наша фракция в парламенте, будучи третьей по количеству депутатов, тем не менее не имеет того большого корпуса, благодаря которому смогла бы время от времени проводить широкомасштабную политическую деятельность. Речь не идет о поворотных политических действиях: поле парламентской деятельности широкое, а наша команда – небольшая, поэтому и упущения бывают всегда.
- Каковы будут основные направления Вашей деятельности в 2018 году?
- Конечно, будучи общеармянской структурой, мы больше всего попытаемся акцентировать внимание на карабахской проблеме и международном признании Арцахской Республики. Надо иметь ввиду, что 2018 год будет юбилейным годом - это будет год трех важных исторических событий. Во-первых, в феврале исполнится 30-летие Арцахского движения, далее в мае – 100-летие Первой Республики Армения, а также 100-летие укоренения независимых карабахских властей и установления основ государственности в Карабахе. Важно использовать эти события не только для внутренних мероприятий, но и для акцентов на внешнем горизонте. Я считаю, что здесь мы должны выступить с определенной ролью, принимая во внимание нашу "общеармянскость". В 2018 году также продолжим нашу законодательную деятельность как парламентская фракция, активно подолжая встречаться с нашим населелнием.
- Что бы вы пожелали нашим читателям в 2018 году?
- Пользуясь случаем, поздравляю наш рассеянный по миру народ с Новым годом и Рождеством. Новый год всегда создает положительное настроение и готовность действовать, что, надеюсь, будет сопровождать нас в течение всего года.