Պակիստանը դադարեցնում է համագործակցությունը ԱՄՆ-ի հետ` հետախուզական ծառայությունների գծով
Պակիստանը դադարեցնում է Միացյալ Նահանգների հետ համագործակցությունը ռազմական եւ հետախուզական ծառայությունների գծով, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին՝ վկայակոչելով երկրի պաշտպանության նախարար Խուրամ Դասթգիր Հանին:
«Մենք դադարեցրել ենք ԱՄՆ-ի հետ մեծամասշտաբ համագործակցությունը ռազմական եւ հետախուզական գերատեսչությունների մասով»,- ասել է նա:
Հանը այս մասին հայտարարել է Իսլամաբադում Ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտում ելույթի ժամանակ: Հանի խոսքով՝ ԱՄՆ-ն «չնայած միլիարդավոր դոլարներ ծախսելուն Աֆղանստանում պարտություն է կրում»: Նա ենթադրում է, որ Վաշինգտոնը փորձում է Աֆղանստանում իր անհաջողությունների համար Պակիստանին որպես «քավության նոխազ» օգտագործել, նշում է:
«Պակիստանը չի ձգտում իր զոհերի համար գին նշանակել, սակայն ցանկանում է, որ նրանց ճանաչեն»,- հայտարարել է Պակիստանի պաշտպանության նախարարը:
Պաշտպանության նախարարի հայտարարությունը հնչեցվել է այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ հայտարարել է Պակիստանին անվտանգության ոլորտում ֆինանասական աջակցության դադարեցման մասին: Դրան ի պատասխան Պակիստանում հայտարարել են, որ տվյալ քայլը հիմնավորված չեն համարում՝ շեշտելով, որ Վաշիգտոնի և Իսլամաբադի համագործակցությունը ուղղակիորեն ծառայում էր հենց ԱՄՆ ազգային շահերին:

Пакистан приостанавливает сотрудничество с США по линии разведслужб
Пакистан приостанавливает сотрудничество с Соединенными Штатами по линии военных и разведывательных служб, заявил министр обороны страны Хуррам Дастгир Хан, передает РИА Новости.
"Мы приостановили широкомасштабное сотрудничество (с США — ред.) по линии военных ведомств и разведки",- сказал глава Минобороны.
Об этом он заявил, выступая в Институте Стратегических Исследований в столице страны Исламабаде. По словам Хана, США "терпят поражение в Афганистане, несмотря на затраты в размере миллиардов долларов". Министр предположил, что Вашингтон пытается использовать Пакистан в качестве "козла отпущения" за свои военные неудачи в Афганистане.
"Пакистан не стремится назначить цену за свои жертвы, но хочет, чтобы их признали",- заявил министр.
Заявление главы Минобороны прозвучало спустя несколько дней после того, как США объявили о прекращении финансовой помощи Пакистану в сфере безопасности. В Пакистане в ответ заявили, что не считают обоснованным данный шаг, подчеркнув, что сотрудничество Вашингтона и Исламабада напрямую служило национальным интересам самих США.