Թուրքմենստանում կանանց արգելել են ավտոմեքենա վարել
Թուրքմենստանում 2017 թվականի դեկտեմբերի կեսից իշխանությունները կանանց արգելել են ավտոմեքենա վարել: Ինչպես հայտնում է «Альтернативные новости Туркменистана» կայքը, դեկտեմբերին ավտոտեսուչներն ուղղակի նախազգուշացրել են կանանց այս արգելքի մասին, իսկ հունվարից վերցնում են ավտոմեքենա վարող կանանց վարորդական իրավունքները, իսկ փոխադրամիջոցը տեղափոխվում է տուգանային հրապարակ:
«Սկզբում ես որպես կատակ ընկալեցի այս տեղեկությունը, սակայն հետո անձամբ բախվեցի դրան», - ասել է մայրաքաղաք Աշխաբադի բնակչուհիներից մեկը:
Ճանապարհային տեսչությունում կայքի աղբյուրն ասել է, որ դեկտեմբերի 5-ին Թուրքմենստանի ներքին գործերի նախարար Իսգենդեր Մուլիկովը նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովին հայտնել է, որ երկրում ՃՏՊ-ների մեծ մասը տեղի է ունենում կին վարորդների պատճառով կամ նրանց մասնակցությամբ, ինչից հետո նախագահը հրահանգել է նախարարին «շտկել իրավիճակը»:

В Туркменистане женщинам запретили водить автомобили
С середины декабря прошлого года власти Туркменистана запретили женщинам садиться за руль. Как сообщает "Альтернативные новости Туркменистана", в декабре за нарушение данного запрета работники автоинспекции предупреждали дам, что следующий постовой выпишет им штраф. А в январе источники АНТ в столице сообщили, что теперь работники дорожной полиции изымают у водительниц права, а машины отправляют на штрафную стоянку.
"Поначалу я восприняла эту информацию как шутку, но потом столкнулась с этим лично, - сообщила жительница Ашхабада. – Сейчас женщины боятся садиться за руль, поэтому многих до работы и обратно подвозят мужья".
Источник АНТ, близкий к службе дорожной инспекции, сказал, что 5 декабря министр внутренних дел Исгендер Муликов представил главе государства информацию, что, по статистике, большая часть ДТП в стране происходит по вине водителей-женщин или с их участием. Президент поручил министру "исправить ситуацию".