Կարևոր չէ, թե ինչպիսին է Իսրայելի պաշտոնական քաղաքականությունը, Ցեղասպանությունը չճանաչելը սխալ է. Հրեա ուսանողների համաշխարհային միություն (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Toronto Hye
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց  Յոզեֆ Թարշիշի (Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ շարժման համահեղինակ,Հրեա ուսանողների համաշխարհային միության նախկին նախագահ), և Ավիգայիլ Բենշտեյնի հետ (Հրեա ուսանողների համաշխարհային միության նորընտիր նախագահ)՝ WUJS-ի 44-րդ համաշխարհային կոնգրեսում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ:
Կոնգրեսին մասնակցել են 36 երկրներից (Արևելյան, Կենտրոնական և Արևմտյան Եվրոպայից, Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկայից, Ավստրալիայից, Հարավային Աֆրիկայից, Հնդկաստանից, Թուրքիայից, Իսրայելից) ժամանած մասնակիցներ
WUJS-ը հիմնադրվել է 1924 թվականին:
- Վերջերս Հրեա ուսանողների համաշխարհային միությունը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: Ինչո՞ւ հիմա: Ինչպե՞ս եք հասել այդ որոշմանը:
Յոզեֆ Թարշիշ. - Պատճառն այն է, որ Ավստրալիայի Հրեական Ուսանողների միությունը և Նոր Զելանդիան վերջին տարիներին ավելի սերտ համագործակցում են տեղական հայ համայնքների հետ, հատկապես Սիդնեյում, իսկ ես վերջերս եմ վերադարձել Ավստրալիայից:
Եվ երբ այնտեղ էի, նրանց ղեկավարության հետ քննարկել եմ այս միջնորդությունը Հրեական Ուսանողների համաշխարհային միության Գլխավոր ասամբլեա բերելու հարցը: Եվ մենք դա արեցինք:
Հունվարին տեղի ունեցած WUJS-ի Գլխավոր ասամբլեայում ես խոսեցի միջնորդության մասին և բարձրացրեցի Իսրայելի՝ Հայոց ցեղասպանությունը չճանաչելու հարցը: Ընդհանուր առմամբ միջնորդությունն ընդունվել է միայն մի քանի ձեռնպահ ձայներով, բայց ոչ ոք դեմ չէ քվեարկել այդ միջնորդությանը:
Ավիգայիլ Բենշտեյն. - Այդ սենյակում գտնվող բոլորի համար պարզ էր, որ կարևոր չէ, թե ինչպիսին է Իսրայելի պաշտոնական քաղաքականությունը: Կարևորն այն է, որ սխալ է չճանաչելը: Մենք՝ որպես հրեա ժողովուրդ, սարսափում ենք, երբ մարդիկ փորձում են ժխտել Հոլոքոստը, և չենք կարող արդարացնել դա այլ մարդկանց պարագայում:
- Այս առումով որևէ հետագա ծրագրեր ունե՞ք, թե՞ կառույցը կբավարարվի միայն ճանաչմամբ:
Յոզեֆ Թարշիշ. - Հրեական Ուսանողների Եվրոպական Միությունը նույնպես մեծ աշխատանք է կատարում՝ Եվրոպայում սփյուռքի համայնքների միջև գործընկերության հաստատման համար: Մասնավորապես աշխատում է Եվրոպայում հայկական սփյուռքի և հրեական սփյուռքի հետ: Նրանք կազմակերպում են եռաչափ երկխոսություն:
Ավիգայիլ Բենշտեյն. - Կարծում եմ՝ մեր միությունների միջև հետաքրքիր զրույց է լինելու, թե որքանով ենք ուզում և ինչ ենք ուզում անել: Դեռևս կոնսենսուս չկա: Այնուամենայնիվ, ես կապի մեջ եմ եղել Իսրայելի համալսարանի պրոֆեսորի հետ, նա ինձ տեղեկացրել է տեղական հայ համայնքի մասին, և ես կարծում եմ, որ միասին կարող ենք Ցեղասպանության շուրջ մի շարք կրթական ծրագրեր իրականացնել:
Դուք ասացիք, որ համագործակցում եք տարբեր երկրներում հայկական սփյուռքի հետ: Փորձե՞լ եք համագործակցել որևէ կազմակերպության հետ Հայաստանում:
Յոզեֆ Թարշիշ. - Հրեական Ուսանողների համաշխարհային միությունը Հայաստանում հայկական կազմակերպությունների հետ պաշտոնապես որևէ կերպ չի համագործակցում, բայց ես համոզված եմ, որ փոխարենը հրեական ուսանողների Եվրոպական միությունն ունի նման փոխգործակցություն:

Всемирный союз еврейских студентов: "Неправильно не признавать Геноцид армян"(эксклюзив)
ИАА "Армедиа" представляет вниманию наших читателей эксклюзивное интервью с Йозефом Тарсисом (бывший президент Всемирного союза еврейских студентов - ВСЕС, активист движения по признанию Геноцида армян) и с Авигаилем Бенштейном (новоизбранный президент Всемирного союза еврейских студентов) - о признании факта Геноцида армян на 44-ом Всемирном конгрессе ВСЕС (WUJS).
В работе Конгресса приняли участие представители 36 стран мира (из Восточной, Центральной и Западной Европы, Северной и Южной Америки, Австралии, Южной Африки, Индии, Турции и Израиля).
ВСЕС был основан в 1924 году.
- Недавно Всемирный союз еврейских студентов признал Геноцид армян. Почему сейчас? Как вы пришли к этому решению?
- Йозеф Тарсис: Причина заключается в том, что Австралийский союз еврейских студентов, а также Новая Зеландия, в последние годы более тесно сотрудничают с местными армянскими общинами, особенно в Сиднее, и я недавно вернулся из Австралии.
И когда я был там, я обсудил с их руководством вопрос о вынесении этого предложения на Генеральную Ассамблею Всемирного союза еврейских студентов. И мы сделали это.
На Генеральной Ассамблее ВСЕС, которая состоялась в январе 2018-го, я говорил об этом предложении и поднял вопрос о признании Геноцида армян со стороны Израиля. В целом предложение было принято лишь при нескольких воздержавшихся, но никто не голосовал против этой идеи.
Авигаиль Бенштейн: Всем присутствующим в зале было ясно, что не имеет значения, какова официальная политика Израиля. Важно то, что неправильно не признавать. Мы, как представители еврейского народа, ужасаемся, когда люди пытаются отрицать Холокост, и не можем оправдать этого в отношении других людей.
- У вас есть какие-нибудь дальнейшие планы По данной теме, или структура удовлетворится лишь признанием?
- Йозеф Тарсис: Европейский союз еврейских студентов проводит большую работу по налаживанию партнерских отношений между общинами диаспоры в Европе. В частности, мы работаем вместе с армянской и еврейской диаспорами в Европе. Они организуют трехсторонний диалог.
- Авигаиль Бенштейн: Я думаю, что будет интересный разговор между нашими союзами о том, насколько и что мы желаем сделать. Пока еще нет консенсуса. Тем не менее, я поддерживал связь с профессором Израильского университета, он проинформировал мне о местной армянской общине, и я думаю, что вместе мы сможем реализовать ряд образовательных программ о Геноциде.
- Вы сказали, что сотрудничаете с армянской диаспорой в разных странах. Вы пытались сотрудничать с какой-либо организацией в Армении?
Иосеф Тарсис: Всемирный союз еврейских студентов не имеет никакого формального партнерства с армянскими организациями в Армении, но я уверен, что вместо этого Европейский союз еврейских студентов имеет такое взаимодействие с коллегами в Армении.