ԼՂՀ ԱԳՆ. ակնկալում ենք, որ Փալոնեի օրինագիծը նոր ազդակ կհաղորդի Արցախ-ԱՄՆ հարաբերությունների զարգացմանը
artsakhtert.com
Արցախի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Սարգսյանը News.am գործակալությանը մեկնաբանություն է տվել՝ կապված Արցախի և ԱՄՆ-ի միջև հարաբերությունների զարգացման վերաբերյալ կոնգրեսմեն Ֆրենկ Փալոնեի նախաձեռնության հետ: Այս մասին ասվում է ԼՂՀ ԱԳՆ պաշտոնական կայքում:
Հարց՝ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք ամերիկացի կոնգրեսմեն Ֆրենկ Փալոնեի «ԱՄՆ-Արցախ. այցելություններ և շփումներ» նախաձեռնությունը:
Պատասխան՝ Ողջունում ենք կոնգրեսմեն Ֆրենկ Փալոնեի ներկայացրած «ԱՄՆ-Արցախ. այցելություններ և շփումներ» օրինագիծը, որն ուղղված է Արցախի և ԱՄՆ-ի միջև կապերի հաստատմանը և ԱՄՆ պաշտոնատար անձանց՝ Արցախ այցելության հարցում առկա արհեստական խոչընդոտների վերացմանը։
Համոզված ենք, որ երկու պետությունների պաշտոնական ներկայացուցիչների փոխադարձ այցելությունները, մեր երկրների միջև  ուղղակի և բաց երկխոսության հաստատումը կնպաստեն տարածաշրջանում գոյություն ունեցող խնդիրների լուծմանը։ Միջազգային համագործակցությունը՝ հիմնված ներգրավման, այլ ոչ բացառման սկզբունքի վրա, նույնպես տարածաշրջանում լարվածության թուլացման կարևոր գործոններից մեկն է։
Ակնկալում ենք, որ կոնգրեսական Փալոնեի նախաձեռնությունը լայն աջակցություն կգտնի ԱՄՆ Կոնգրեսում և նոր ազդակ կհաղորդի Արցախի և ԱՄՆ-ի միջև հարաբերությունների զարգացմանը։

МИД Арцаха: "Рассчитываем, что инициатива конгрессмена Паллоне придаст новый импульс развитию отношений между Арцахом и США"
artsakhtert.com
Пресс-секретарь МИД Арцаха Ани Саргсян дала комментарий агентству News.am по поводу инициативы американского конгрессмена Фрэнка Паллоне, котороя направлена на развитие отношений между Арцахом и Соединенными Штатами. Об этом говорится на официальном сайте МИД НКР.
Вопрос: Как Вы прокомментируете инициативу американского конгрессмена Фрэнка Паллоне "США – Арцах: визиты и общение"?
Ответ: Приветствуем представленный конгрессменом Фрэнком Паллоне проект резолюции "США – Арцах: визиты и общение", направленный на налаживание связей между Арцахом и США и устранение искусственных препятствий для посещения Арцаха официальными лицами США.
Убеждены, что взаимные визиты официальных представителей двух государств, установление открытого и прямого диалога между нашими странами будут способствовать решению существующих проблем в регионе. Международное сотрудничество, основанное на принципе вовлечения, а не исключения, также является одним из важных факторов для снижения напряженности в регионе.
Рассчитываем, что инициатива конгрессмена Паллоне найдет широкую поддержку в Конгрессе США и придаст новый импульс развитию отношений между Арцахом и США.