Գևորգ Նալբանդյան. Եթովպիայի օրհներգի հայ հեղինակը
Կան երկրներ աշխարհում, որտեղ հայերը փոքրաթիվ են, սակայն «հայկական հետքը», հայերի ունեցած ներդրումը տվյալ երկրի զարգացման ու բարգավաճման գործում ակնհայտ է: Նման երկրներից մեկը Եթովպիան է, որի հետ Հայաստանը երկարատև պատմական և հոգևոր կապեր ունի:
Այս էկզոտիկ հնագույն երկրում հայկական փոքր սփյուռքը միշտ էլ կարևոր տեղ է զբաղեցրել պետական ​​և մշակութային կյանքի բոլոր բնագավառներում, նշում է Dlmn.info-ն:
Մի ժամանակ Եթովպիայի հայ համայնքի թիվը հասել է մի քանի հազարի, այսօր սակայն Ադիս Աբեբայում գրեթե հարյուր հայ է գրանցված: Բայց զարմանալին այն է, որ դուք կարող եք շատ բան լսել այս փոքրիկ սփյուռքի մասին: Այս երկրում հայերի կյանքի զարմանալի փաստերից մեկը Գևորգ Նալբանդյանի ստեղծած Եթովպիայի օրհներգն է:
Գևորգ Նալբանդյանը ծնվել է Այնթափ քաղաքում: Նա նախնական կրթություն է ստացել տեղի վարժարանում: Նա Զեյթունի և Կիլիսի դպրոցներում սովորեցրել է երաժշտություն: Նվագել է քանոնի, ջութակի, փողային գործիքների վրա, երգել է և գրել երաժշտություն:
Պոլսում Նալբանդյանը ուսումնասիրել է հայկական երաժշտության տեսությունն անձամբ Կոմիտաս վարդապետի մոտ: 1919-ին տեղափոխվել է Հալեպ և շարունակել իր մանկավարժական գործունեությունը: Պարգևատրվել է ֆրանսիական կառավարության «Ակադեմիայի պսակ» պատվավոր կոչումով:
1924 թ.-ին տեղափոխվելով Երուսաղեմ՝ Գևորգը ստեղծեց երաժշտական խումբ` Հայոց պատրիարքարանի մանկատան աշակերտներից: 1924թ.-ին Եթովպիայի կայսրն այցելում է Երուսաղեմ և Հայոց պատրիարքարանում հիացմունքով ունկնդրում հայ որբերի ելույթները: Տոնախմբությունից հետո նա պատրիարքին խնդրում է նվագախումբը հանձնել իրեն՝ խոստանալով հոր պես հոգ տանել նրանց մասին: Եվ ահա կայսրը, որդեգրելով 40 երիտասարդ երաժիշտների, նրանց հետ միասին վերադառնում է Ադիս Աբեբա: Այստեղ, Նալբանդյանի ղեկավարությամբ, նրանք ձևավորում են կայսերական նվագախումբ: Եթովպիայի կայսրն իսկապես բոլորին տալիս է կրթություն, բնակարան, ապահովում է աշխատանքով, գրում է Sobesednikarmenii.ru-ն:
Սակայն ամենաուշագրավն այս ամենում այն է, որ շուտով Գևորգ Նալբանդյանը դարձավ Եթովպիայի օրհներգի հեղինակը, որը հնչում էր երկրում մինչև 1992 թ.:

Геворг Налбандян - армянин, написавший гимн для африканской страны
Есть в мире страны, в которых не очень много армян - при этом "армянский след", вклад армян в развитие и процветание той или иной страны бывают очевидными. Одна из таких стран - Эфиопия, с которой у Армении давнишние исторические и духовные связи.
Всегда малочисленная, армянская диаспора в этой экзотической древней стране неизменно занимала важное место во всех областях государственной и культурной жизни. Близость религиозная сочеталась с немалым культурным родством, отмечает Dlmn.info.
Временами численность эфиопской армянской общины достигала пары тысяч человек, сегодня же в Аддис-Абебе вряд ли наберется сотня армян. Но поразительно то, что про такую немногочисленную диаспору можно очень многое рассказать. Разнообразие же занятий, которыми прославили себя эфиопские армяне, просто удивительно. Одним из удивительных фактов в жизни армян в этой стране является созданный Геворгом Налбандяном гимн Эфиопии.
Геворг Налбандян родился в Айнтапе. Начальное образование получил в местной школе - варжаране. Преподавал музыку в школах Зейтуна и Килиса. Играл на каноне, скрипке, духовых инструментах, пел, писал музыку.
В Константинополе Налбандян изучал теорию армянской музыки у Комитаса. Вернувшись в Килис, организовал духовой оркестр, обучая учащихся гармонии совместно звучащих инструментов. В 1919 году он переехал в Алеппо и продолжил педагогическую деятельность. Был награжден почетным орденом французского правительства "Венценосец Академии".
Переехав в Иерусалим в 1924 году, Геворг создал духовой оркестр из воспитанников сиротского дома Армянского Патриаршества. В том же 1924 году будущий император Эфиопии Хайле Селассие I посетил Иерусалим и, присутствуя на церковном празднестве в Армянском патриаршестве, с восхищением слушал выступления армянских сирот. После торжеств он просил патриарха подарить оркестр ему, пообещав по-отечески заботиться о них. Патриарх не смог отказать, и регент и наследник престола, усыновив 40 молодых музыкантов, увезли их с собой в Адис-Абебу. Здесь под руководством Налбандяна они организовали императорский оркестр. Хайле Селассие I действительно дал всем образование, жилье, обеспечил работой, пишет Sobesednikarmenii.ru.
Он создал несколько новых коллективов - императорской армии, полиции, муниципалитета столицы, доведя их до уровня высочайшего профессионализма. А вершиной творчества Геворга Налбандяна стал национальный гимн Эфиопии, написанный по настоятельной просьбе монарха, который исполнялся до 1992 года.