Ինչու՞ Ալիևը գնաց արտահերթ ընտրությունների. պարզաբանում է ադրբեջանագետ Տաթև Հայրապետյանը (հարցազրույց)
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, չսպասելով հոկտեմբերին նշանակված նախագահական ընտրություններին, հրամանագիր է ստորագրել արտահերթ նախագահական ընտրություններ անցկացնելու վերաբերյալ: Արտահերթ ընտրություններ նշանակելու որոշման վերաբերյալ Ադրբեջանում առկա հիմնական մոտեցումների, դրա դրդապատճառների վերաբերյալ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է ադրբեջանագետ Տաթև Հայրապետյանի հետ:
-Ինչու՞ են Ադրբեջանում արտահերթ ընտրություններ հայտարարվել. կա՞ արդյոք պաշտոնական բացատրություն:
-  Այսօր՝ փետրվարի 5-ի առավոտյան, հայտնի դարձավ Ադրբեջանում արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու որոշման մասին, դրան պաշտոնական որևէ բացատրություն չտրվեց: Այդուհանդերձ, իշխող «Յենի Ազերբայջան» կուսակցությունից պատգամավոր Այդըն Միրզազադեն, ադրբեջանական մամուլին տված իր մեկնաբանությունում, նշել է, որ 2018-ը Ադրբեջանի դեմոկրատական հանրապետության հռչակման 100-ամյակն է, որին Ադրբեջանը պետք է հավուր պատշաճի պատրաստվի: Նման մեկնաբանությունը տեղիք է տալիս՝ կարծելու, որ Ալիևը, «կոպիտ ասած» որոշել է արագ կազմակերպել և «արանքից հանել» իր 4-րդ ընտրությունները:
-Իսկ ի՞նչ են կարծում ընդդիմադիր ուժերը:
- Նշենք, որ ընդդիմադիր համարվող ուժերից իրենց թեկնածությունն առաջադրելու մասին հայտնել էին «Մուսավաթ» կուսակցությունից Իսա Ղամբարը և «Կլասիկ Ժողովրդական ճակատ» կուսակցության առաջնորդ Միրմահմուդ Միրալիօղլուն: Այդուհանդերձ, հաշվի առնելով, որ Ադրբեջանում բոլոր ազդեցիկ ընդդիմադիր գործիչները կամ բանտում են, կամ երկրից դուրս, դժվար թե նրանց հաջողվեր իրենց շուրջը մոբիլիզացնել ընդդիմադիր զանգվածներին և լուրջ խնդիր ստեղծել Ալիևի վերընտրվելու համար: Ուստի այն, որ Ալիևը վախեցել է ընդդիմության հնարավոր միավորումից, իրատեսական չեմ համարում՝ այսօրվա ադրբեջանական իրականությունը հաշվի առնելով:
Ադրբեջանցի հայտնի լրագրող Խադիջա Իսմայելովան նշում է, որ Ալիևը այս քայլով ցույց է տալիս, որ որևէ մեկին հաշվի չի առնում երկրում և կվարվի այնպես, ինչպես ցանկանում է. «Նման որոշում ընդունվում է պատերազմի, բնական աղետի կամ այլ արտակարգ իրավիճակի դեպքում: Իսկ իրենք առանց որևէ բացատրության, քննարկման նման որոշում են ընդունում»:
-Ձեր կարծիքով՝ որո՞նք են Ալիևի նման քայլի հիմնական դրդապատճառները:
- Ըստ իս՝ կարող են լինեն ներքին ու ինչ-որ տեղ նաև արտաքին պատճառներ: Նախ, Ադրբեջանում տնտեսական խնդիրների խորացումը. գաղտնիք չէ, որ կան լուրջ խնդիրներ բանկային համակարգում: Օրերս հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանի համաշխարհային բանկի բաժնետոմսերը վաճառքի են հանվում: Որոշ խոշոր բանկեր փակվել են, ուստի հնարավոր է՝ Ալիևը վախենում է իրադրության հետագա հնարավոր վատթարացումից և սոցիալական դժգոհության խորացումից: Միգուցե նաև, Ալիևին հայտնի է դարձել, որ վերջին շրջանի կլանային վերադասավորումների պատճառով որոշ «դժգոհ» մնացած անձիք ներքին ընդդիմություն են ձևավորում, ուստի նա ցանկանում է արագացնել ընտրություններն՝ իր դիրքերն առավել ամրապնդելու համար:
Արտաքին գործոնների տեսանկյունից, հնարավոր է, որ արտահերթ ընտրություններ հայտարարվեին ՌԵԱԼ շարժման առաջնորդ Իլգամ Մամեդովի գործի պատճառով: Արևմուտքը շարունակում է քննադատել ադրբեջանական իշխանություններին, և որպեսզի այս տարվա հոկտեմբերին իր վրա չսևեռի արևմտյան կառույցների ուշադրությունը, Ալիևը դա կազմակերպում է գարնանը, երբ աղմկահարույց ընտրություններ են ընթանում նաև Ռուսաստանում, ինչի արդյունքում Ադրբեջանը կարող է խուսափել «առանձնահատուկ» ուշադրությունից և արևմտյան ճնշումներից:
Եվ ի վերջո, հնարավոր եմ համարում Ղարաբաղյան խնդրի հետ կապված զարգացումները: Միգուցե, Ալիևը հերթական սադրիչ գործողությունն է նախապատրաստում, ուստի ցանկանում է արագ վերընտրվել՝ դա կազմակերպելու համար: Այնուամենայնիվ, ես կարծում եմ՝ հայկական կողմերը պետք է զգոն լինեն՝ ադրբեջանական հնարավոր արկածախնդրությունը ժամանակին կանխելու համար:

Азербайджановед Татев Айрапетян: "Почему Алиев пошел на досрочные выборы в Азербайджане? (эксклюзив)
Президент Азербайджана Ильхам Алиев, не дожидаясь назначенных в октябре президентских выборов, издал указ о проведении внеочередных выборов президента. ИАА "Армедиа" побеседовало с экспертом по Азербайджану Татев Айрапетян - о существующих в Азербайджане основных подходах к решению назначить внеочередные выборы и причинах этого.
- Почему в Азербайджане объявили досрочные выборы? Есть ли официальное объяснение?
- 5 февраля стало известно о решении провести внеочередные выборы в Азербайджане, чему не последовало никакого официального объяснения. Тем не менее, депутат от правящей партии "Новый Азербайджан" Айдын Мирзазаде в своем комментарии азербайджанской прессе отметил, что 2018 год - это 100-летие провозглашения Азербайджанской демократической республики, к которому Азербайджан должен подготовиться должным образом. Такая интерпретация говорит о том, что Алиев, грубо говоря, решил быстро организовать и ''избавиться'' от своих четвертых выборов.
- А что думают оппозиционные силы?
- Отметим, что Иса Гамбар от партии "Мусават" и Мирмахмуд Миралиоглу - лидер партии "Классического народного фронта", считающиеся оппозиционными, сообщили о выдвижении своих кандидатур. Тем не менее, учитывая, что все влиятельные оппозиционеры в Азербайджане находятся либо в тюрьме, либо за границей, они вряд ли смогли бы мобилизовать вокруг себя оппозиционные массы и создать серьезную проблему для переизбрания Алиева. Поэтому я не считаю реалистичным, что Алиев опасается возможного объединения оппозиции, учитывая нынешнюю азербайджанскую реальность.
Известная азербайджанская журналистка Хадиджа Исмайлова отмечает, что Алиев этим шагом показывает, что не принимает во внимание никого в стране и будет делать то, что хочет: "Такое решение обычно принимается в случае войны, стихийного бедствия или при иной чрезвычайной ситуации. А они принимают такое решение без какого-либо объяснения или обсуждения''.
- На Ваш взгляд, каковы основные мотивы такого шага Алиева?
- На мой взгляд, могут быть внутренние и в какой-то мере также внешние причины. Прежде всего, это углубление экономических проблем в Азербайджане: не секрет, что в банковской системе есть серьезные проблемы. На днях стало известно, что акции Азербайджана во Всемирном банке продаются. Некоторые крупные банки были закрыты, поэтому, возможно, Алиев опасается дальнейшего ухудшения ситуации и углубления социального недовольства. Возможно также, что Алиеву стало известно, что из-за недавних изменений в клане некоторые ''недовольные" люди формируют внутреннюю оппозицию, поэтому он хочет ускорить выборы, чтобы еще больше укрепить свои позиции.
С точки зрения внешних факторов считаю возможным, что досрочные выборы могут быть объявлены из-за случая с лидером движения РеАл Ильгаром Мамедовым. Запад продолжает критиковать азербайджанские власти, и, чтобы не привлекать внимание западных структур в октябре этого года, Алиев решил организовать выборы весной, когда скандальные выборы проходят также в России, в результате чего Азербайджан может избежать "особого" внимания и давления со стороны Запада.
И, наконец, я считаю возможными развития, связанные с карабахским вопросом. Может быть, Алиев готовит очередную провокационную акцию, поэтому хочет быстро переизбираться для ее организации. Тем не менее, я считаю, что армянская сторона должна быть бдительной, чтобы вовремя предотвратить возможный авантюризм Азербайджана.