Ինչու՞ Ալիևը գնաց արտահերթ ընտրությունների. պարզաբանում է ադրբեջանագետ Տաթև Հայրապետյանը (հարցազրույց)
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, չսպասելով հոկտեմբերին նշանակված նախագահական ընտրություններին, հրամանագիր է ստորագրել արտահերթ նախագահական ընտրություններ անցկացնելու վերաբերյալ: Արտահերթ ընտրություններ նշանակելու որոշման վերաբերյալ Ադրբեջանում առկա հիմնական մոտեցումների, դրա դրդապատճառների վերաբերյալ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է ադրբեջանագետ Տաթև Հայրապետյանի հետ:
-Ինչու՞ են Ադրբեջանում արտահերթ ընտրություններ հայտարարվել. կա՞ արդյոք պաշտոնական բացատրություն:
-  Այսօր՝ փետրվարի 5-ի առավոտյան, հայտնի դարձավ Ադրբեջանում արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու որոշման մասին, դրան պաշտոնական որևէ բացատրություն չտրվեց: Այդուհանդերձ, իշխող «Յենի Ազերբայջան» կուսակցությունից պատգամավոր Այդըն Միրզազադեն, ադրբեջանական մամուլին տված իր մեկնաբանությունում, նշել է, որ 2018-ը Ադրբեջանի դեմոկրատական հանրապետության հռչակման 100-ամյակն է, որին Ադրբեջանը պետք է հավուր պատշաճի պատրաստվի: Նման մեկնաբանությունը տեղիք է տալիս՝ կարծելու, որ Ալիևը, «կոպիտ ասած» որոշել է արագ կազմակերպել և «արանքից հանել» իր 4-րդ ընտրությունները:
-Իսկ ի՞նչ են կարծում ընդդիմադիր ուժերը:
- Նշենք, որ ընդդիմադիր համարվող ուժերից իրենց թեկնածությունն առաջադրելու մասին հայտնել էին «Մուսավաթ» կուսակցությունից Իսա Ղամբարը և «Կլասիկ Ժողովրդական ճակատ» կուսակցության առաջնորդ Միրմահմուդ Միրալիօղլուն: Այդուհանդերձ, հաշվի առնելով, որ Ադրբեջանում բոլոր ազդեցիկ ընդդիմադիր գործիչները կամ բանտում են, կամ երկրից դուրս, դժվար թե նրանց հաջողվեր իրենց շուրջը մոբիլիզացնել ընդդիմադիր զանգվածներին և լուրջ խնդիր ստեղծել Ալիևի վերընտրվելու համար: Ուստի այն, որ Ալիևը վախեցել է ընդդիմության հնարավոր միավորումից, իրատեսական չեմ համարում՝ այսօրվա ադրբեջանական իրականությունը հաշվի առնելով:
Ադրբեջանցի հայտնի լրագրող Խադիջա Իսմայելովան նշում է, որ Ալիևը այս քայլով ցույց է տալիս, որ որևէ մեկին հաշվի չի առնում երկրում և կվարվի այնպես, ինչպես ցանկանում է. «Նման որոշում ընդունվում է պատերազմի, բնական աղետի կամ այլ արտակարգ իրավիճակի դեպքում: Իսկ իրենք առանց որևէ բացատրության, քննարկման նման որոշում են ընդունում»:
-Ձեր կարծիքով՝ որո՞նք են Ալիևի նման քայլի հիմնական դրդապատճառները:
- Ըստ իս՝ կարող են լինեն ներքին ու ինչ-որ տեղ նաև արտաքին պատճառներ: Նախ, Ադրբեջանում տնտեսական խնդիրների խորացումը. գաղտնիք չէ, որ կան լուրջ խնդիրներ բանկային համակարգում: Օրերս հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանի համաշխարհային բանկի բաժնետոմսերը վաճառքի են հանվում: Որոշ խոշոր բանկեր փակվել են, ուստի հնարավոր է՝ Ալիևը վախենում է իրադրության հետագա հնարավոր վատթարացումից և սոցիալական դժգոհության խորացումից: Միգուցե նաև, Ալիևին հայտնի է դարձել, որ վերջին շրջանի կլանային վերադասավորումների պատճառով որոշ «դժգոհ» մնացած անձիք ներքին ընդդիմություն են ձևավորում, ուստի նա ցանկանում է արագացնել ընտրություններն՝ իր դիրքերն առավել ամրապնդելու համար:
Արտաքին գործոնների տեսանկյունից, հնարավոր է, որ արտահերթ ընտրություններ հայտարարվեին ՌԵԱԼ շարժման առաջնորդ Իլգամ Մամեդովի գործի պատճառով: Արևմուտքը շարունակում է քննադատել ադրբեջանական իշխանություններին, և որպեսզի այս տարվա հոկտեմբերին իր վրա չսևեռի արևմտյան կառույցների ուշադրությունը, Ալիևը դա կազմակերպում է գարնանը, երբ աղմկահարույց ընտրություններ են ընթանում նաև Ռուսաստանում, ինչի արդյունքում Ադրբեջանը կարող է խուսափել «առանձնահատուկ» ուշադրությունից և արևմտյան ճնշումներից:
Եվ ի վերջո, հնարավոր եմ համարում Ղարաբաղյան խնդրի հետ կապված զարգացումները: Միգուցե, Ալիևը հերթական սադրիչ գործողությունն է նախապատրաստում, ուստի ցանկանում է արագ վերընտրվել՝ դա կազմակերպելու համար: Այնուամենայնիվ, ես կարծում եմ՝ հայկական կողմերը պետք է զգոն լինեն՝ ադրբեջանական հնարավոր արկածախնդրությունը ժամանակին կանխելու համար:

Why Did Aliyev Decide to Hold Snap Elections in Azerbaijan?! An Exclusive Interview with an Expert
Azerbaijani President Ilham Aliyev has issued a decree to hold snap presidential elections in Azerbaijan, not waiting for October. "Armedia" IAA talked to an expert on Azerbaijan Tatev Hayrapetyan about the main approaches on the decision on snap elections and its motives.
-Why did Azerbaijan declare snap elections?
- On February 5, it became known about the decision to hold snap elections in Azerbaijan, which had not any official explanation though. Nevertheless, Aydin Mirzazade, a member of the ruling ''New Azerbaijan'' Party, commented that 2018 is the 100th anniversary of the proclamation of the Democratic Republic of Azerbaijan, for which Azerbaijan must prepare properly. Such an interpretation suggests that Aliyev, roughly speaking, decided to quickly organize his fourth election.
- And what do the opposition forces think?
- Let me mention that Isa Gambar from the ''Musavat'' party and Mirmahmud Miralioglu, leader of the ''Classic Popular Front Party'', were the first ones to be nominated from the opposition. Nevertheless, given that all the influential opposition figures in Azerbaijan are either in prison or outside the country, they can hardly mobilize the opposition around them and create a serious problem for Aliev's re-election. Therefore, I do not consider realistic that Aliyev fears the possible confrontation with the opposition considering the current Azerbaijani reality. Azerbaijani well-known journalist Khadija Ismaylova notes that Aliyev shows with this step that he does not take into account anyone in the country and will do only as he wants. "Such a decision is usually made in case of war, natural disaster or other emergency situation. And they made such a decision without any explanation. "
- According to you, which are the main motives of such a step for Aliev?
- In my opinion, there may be internal and some external causes. First of all, the deepening of economic problems in Azerbaijan. It's no secret that there are serious problems in the banking system. Recently, it became known that the shares of the World Bank in Azerbaijan are being sold. Some large banks have been closed, so maybe Aliyev is afraid of further deterioration of the situation and deepening of social discontent. Perhaps, Aliyev has also become aware that some "dissatisfied" people form an inner opposition due to recent clan reshuffles, so he wants to speed up the elections to further strengthen his position.
From the point of view of external factors, it may be that snap elections were announced due to the case of the RaAL movement's leader, Ilham Mamedov. The West continues to criticize the Azerbaijani authorities, and in order not to attract the attention of Western structures in October of this year, Aliyev decided to organize the elections in parallel with Russia as a result of which Azerbaijan can avoid "special" attention and western pressures.
Finally, I consider possible developments related to the Karabakh issue. Maybe, Aliyev is preparing another provocative action, so he wants to be quickly re-elected in order to organize it. Nevertheless, I think that the Armenian side should be vigilant to prevent possible adventurism of Azerbaijan.