Մերկելի նոր կոալիցիան կհաղթահարի՞ երկրի քաղաքական ճգնաժամը
Գերմանիայի Քրիտոնեա-դեմոկրատական միությունը, Քրիստոնեա-սոցիալական միությունը և Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը հայտարարել են կոալիցիոն կառավարություն ձևավորելու շուրջ համաձայնության մասին, սակայն դեռևս վաղ է խոսել Գերմանիայում արդեն ավելի քան 4 ամիս ձգվող քաղաքական ճգնաժամի ավարտի մասին: Կոալիցիոն համաձայնությունը դեռևս պետք է հաստատեն Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության անդամները՝ համընդհանուր քվեարկության միջոցով: Ընդ որում, հավանականությունը, որ կուսակցության անդամները կմերժեն կոալիցիոն համաձայնագիրը փոքր չէ: Հիշեցնենք, որ ընտրություններից անմիջապես հետո սոցիալ-դեմոկրատների առաջնորդ Մարտին Շուլցը հայտարարեց, որ իրենք այս անգամ կոալիցիա չեն կազմավորի Մերկելի գլխավորած դաշինքի հետ: Կուսակցության շատ անդամներ, հատկապես՝ երիտասարդական թևը, շարունակում է մնալ այդ կարծիքին: Արդյունքում Սոցիալ-դեմոկրատների ներկուսակցական քվեարկության արդյունքները, որոնք հայտնի կդառնան միայն մարտի սկզբին, կարող են անգամ հանգեցնել արտահերթ ընտրությունների անցկացման: Սակայն, Շուլցը վստահ է, որ դրա անհրաժեշտությունը չի լինի և կհաջողվի ստանալ կուսակիցների առնվազն 50 տոկոսի համաձայնությունը: Նշենք, որ բանակցված կոալիցիոն համաձայնագիրը ստեղծված իրավիճակում, երբ կուսակցությունը լուրջ ճգնաժամ է ապրում, բավականին շահեկան է սոցիալ-դեմոկրատների համար: Նշենք, որ ի թիվս աշխատանքի, ընտանիքի հարցերով, արդարադատության, շրջակա միջավայրի, ԱԳ նախարարների պորտֆելների Մերկելը համաձայնել է սոցիալ-դեմոկրատներին փոխանցել նաև ֆինանսների նախարարի պորտֆելը, ինչը Եվրոպայի ներկայիս տնտեսական իրավիճակում էական զիջում կարելի է համարել. վերջին 8 տարիներին այդ պաշտոնը զբաղեցնում էր քրիստոնեա-դեմոկրատ Վոլֆգանգ Շոյբլեն: Միևնույն ժամանակ ֆինանսների նախարարի պորտֆելի առկայությունը սոցիալ-դեմոկրատներին լծակներ է տալիս՝ ազդելու երկրի սոցիալական քաղաքականության վրա:
Նշենք, որ բանակցությունների արդյունքը բավականին հաջողված է անձամբ Շուլցի համար: Համաձայնագրով նախատեսվում է, որ հենց նա է գլխավորելու Գերմանիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը: Սա, բնականաբար, որոշակի փոփոխություններ կառաջացնի Բեռլինի արտաքին քաղաքականությունում: Մասնավորապես, ի տարբերություն գործող ԱԳ նախարար Զիգմար Գաբրիելի, ով ի դեպ ևս սոցիալ-դեմոկրատ է,  Մարտին Շուլցը բավականին հեռու է գերմանացի ձեռներեցների շահերից, ուստի հակառուսական պատժամիջոցների չեղարկելու ուղղությամբ քայլեր դժվար ձեռնարկվեն, փոխարենը՝ ենթադրվում է, որ Գերմանիան էլ ավելի ակտիվ դերակատարում կստանձնի համաեվրոպական օրակարգում՝ հաշվի առնելով, որ Շուլցը երկար տարիներ աշխատել է եվրոպական կառույցներում:
Միևնույն ժամանակ Մարտին Շուլցի անձը կարող է որոշիչ լինել նաև Գերմանիայի միգրացիոն քաղաքականության համար: Նշենք, որ կոալիցիոն բանակցությունների արդյունքում որոշվել է, որ ներքին գործերի նախարարի պաշտոնը կզբաղեցնի Քրիստոնեա-սոցիալական միության բավարական կուսակցության առաջնորդ Հորսթ Զեեհոֆերը, ով հայտնի է միգրացիոն քաղաքականության հարցում իր բավականին կոշտ դիրքորոշմամբ: Թերևս Շուլցի մեղմ հայացքներն այս հարցում թույլ կտան պահպանել բալանասավորված քաղաքականության այս ուղղությամբ, միևնույն ժամանակ Զեեհոֆերի նշանակումը կնպաստի ծայրահեղ աջ «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցության ժողովրդականության աճի կասեցմանը:
Արդյունքում, ինչպես նշել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, կողմերին հաջողվել է կազմավորել կայուն և գործունյա կոալիցիոն կառավարություն: Եվ չնայած դրան, ակնհայտ է, որ Գերմանիան քաղաքական լուրջ ճգնաժամ է ապրում և քաղաքական կյանքում լուրջ փոփոխությունների կարիք ունի:

Сумеет ли новая коалиция Меркель преодолеть политический кризис в Германии?
Христианско-демократический союз, Христианско-социалистический союз  и Социал-демократическая партия Германии договорились о коалиционном правительстве, однако еще рано говорить о завершении политического кризиса, который длится в Германии более четырех месяцев. Коалиционное соглашение еще должно быть одобрено членами Социал-демократической партии путем всеобщего голосования. Более того, вероятность того, что члены партии отклонят соглашение, высока. Напомним, что сразу после выборов лидер социал-демократов Мартин Шульц заявил, что на этот раз они не сформируют коалицию с альянсом Меркель: многие члены партии, особенно молодежное крыло, продолжают придерживаться этой точки зрения. В результате итоги внутрипартийного голосования социал-демократов, которые будут известны только в начале марта, могут даже привести к внеочередным выборам. Однако Шульц убежден, что в этом не будет необходимости, и удастся получить как минимум 50% согласия членов партии. Следует отметить, что согласованное коалиционное соглашение в нынешней ситуации, когда партия переживает серьезный кризис, является весьма выгодным для социал-демократов. Кроме портфелей министров труда, по делам семьи, юристиции, окружающей среды, иностранных дел, Меркель согласилась передать социал-демократам портфель министра финансов, что считается серьезной уступкой в условиях нынешней экономической положении Европы. Наличие портфеля министра финансов дает социал-демократам определенные механизмы для влияния на социальную политику страны.
Следует отметить, что результаты переговоров довольно удачны для лично Шультца - согласно соглашению, он возглавит министерство иностранных дел Германии. Это, естественно, приведет к определенным изменениям во внешней политике Берлина. В отличие от нынешнего министра иностранных дел Зигмара Габриэля, который также является социал-демократом, Мартин Шульц далек от интересов немецких предпринимателей, поэтому вряд ли примет меры для отмены антироссийских санкций. Вместо этого предполагается, что Германия будет играть более активную роль в общеевропейской повестке дня, принимая во внимание, что Шульц много лет работал в европейских структурах.
В то же время личность Мартина Шульца может быть решающей для миграционной политики Германии. Следует отметить, что в результате коалиционных переговоров позицию министра внутренних дел будет занимать лидер баварской партии христианско-социального союза Хорст Зеехофер, известный своей жесткой позицией по миграционной политике. Промиграционные взгляды Шульца помогут вести балансированную политику по этому вопросу, в то же время назначение Зеехофера может способствовать снижению популярности правой партии "Альтернатива для Германии".
В результате канцлер Германии Ангела Меркель заявила, что сторонам удалось сформировать стабильное и дееспособное коалиционное правительство. И, несмотря на это, очевидно, что Германия переживает серьезный политический кризис и нуждается в серьезных изменениях в своей политической жизни.