Թրամփը նշել է միգրացիոն բարեփոխումների կարևորագույն բաղադրիչները
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ընդգծել է երկրի միգրացիոն համակարգի 3 կարևորագույն բաղադրիչները, որոնք այն ավելի անվտանգ և արդիական կդարձնեն, փոխանցում է NEWS.am-ը:
«Սահմանների բացարձակ պաշտպանվածությունն է, շղթայական միգրացիայի ընդհատումը և վիզային վիճակախաղի չեղարկումը»,- նշել է նա թվիթերյան իր միկրոբլոգում: Կոնգրեսը պետք է ներգաղթն անվտանգ դարձնի և ամերիկացիներին պաշտպանի, շեշտել է ԱՄՆ նախագահը:
Անցյալ տարվա հոկտեմբերի վերջին Դոնալդ Թրամփը ԱՄՆ մուտքի կանոնները խստացնող հրաման էր ստորագրել: Փաստաթուղթն ընդունվել է հունվարի 28-ին Մերձավոր Արևելքի երկրներից փախստականների ընդունման 120-օրյա արգելքը լրանալուց հետո: Այդ ժամանակ մուտքի արգելքը գործում էր Իրաքից, Իրանից, Եմենից, Լիբիայից, Սիրիայից, Սոմալիից և Սուդանից ներգաղթյալների նկատմամբ:
Դեկտեմբերի 24-ին Սիեթլի դատարանը նախագահի նախաձեռնությունը մասնակի չեղարկել էր: Դատարանի որոշմամբ արգելքը վերաբերելու էր միայն այն միգրանտներին, որոնք ԱՄՆ-ում ադեն գտնվող անձանց և կառույցների հետ կապերի բավարար ապացույցներ չէին ունենա:

Дональд Трамп обозначил приоритеты миграционной реформы
Президент США Дональд Трамп назвал три важнейших составляющих миграционной системы страны, которые сделают ее более безопасной и современной, сообщает Коммерсант.ru.
''Это - абсолютная защищенность границы, прерывание цепной миграции и отмена визовой лотереи'',- написал он в Twitter. Конгресс должен сделать миграцию безопасной и защитить американцев, подчеркнул президент.
В конце октября прошлого года Дональд Трамп подписал указ об ужесточении правил въезда в США. Документ был принят после того, как истек 120-дневный запрет на прием беженцев из стран Ближнего Востока, введенный 28 января. Тогда запрет на въезд действовал в отношении мигрантов из Ирака, Ирана, Йемена, Ливии, Сирии, Сомали и Судана.
24 декабря суд в Сиэтле частично отменил инициативу президента. По решению суда, запрет коснется только тех мигрантов, у которых не найдется достаточных подтверждений связи с лицами или структурами, уже находящимися в США.