Էդվարդ Նալբանդյանը և Ֆեդերիկա Մոգերինին ՀՀ-ԵՄ համագործակցության հարցեր են քննարկել
Փետրվարի 21-ին աշխատանքային այցով Բրյուսելում գտնվող Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Եվրոպական Միության արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինիի հետ։
Ողջունելով Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարին` Եվրամիության բարձր ներկայացուցիչը շնորհակալություն հայտնեց Արևելյան գործընկերության բրյուսելյան գագաթաժողովին Հայաստանի դրական ներգրավվածության համար։
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Ֆեդերիկա Մոգերինին գոհունակություն հայտնեցին ՀՀ-ԵՄ բարձր մակարդակի պարբերական շփումների կապակցությամբ։
Զրուցակիցներն անդրադարձան ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի Հայաստանի կողմից վավերացումից հետո փաստաթղթի մի շարք դրույթների իրականցմանը:
Նախարար Նալբանդյանն ու Բարձր ներկայացուցիչ Մոգերինին արծարծեցին Գործընկերության խորհրդի անդրանիկ նիստի նախապատրաստմանը վերաբերող հարցերը։
Հանդիպմանը հանգամանալից քննարկվեցին Հայաստան - Եվրոպական միություն համագործակցությանը, ԵՄ տարբեր, մասնավորապես` COSME և «ՀՈՐԻԶՈՆ 2020» ծրագրերին Հայաստանի մասնակցությանը, Ընդհանուր ավիացիոն գոտու մասին համաձայնագրի շուրջ բանակցություններին առնչվող հարցեր։ Երկուստեք գոհունակություն հայտնվեց հաջորդ ամիս «Ստեղծագործ Եվրոպա» ծրագրին Հայաստանի միանալու կապակցությամբ։
ԱԳՆ ղեկավարը շնորհակալություն հայտնեց Եվրոպական միությանը՝ անկախությունից ի վեր Հայաստանի զարգացմանը ցուցաբերած օժանդակության համար, ինչը, նախարարի բնորոշմամբ, նշանակալի դեր է խաղացել Հայաստանում բարեփոխումների իրականացման և ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման համար։
Հայաստանի ԱԳՆ և ԵՄ արտաքին գործողությունների ծառայության միջև փոխգործակցության համատեքստում անդրադարձ արվեց ԱԳՆ դիվանագիտական դպրոցին Եվրոպական միության աջակցության հարցերին։
Հայաստանի արգործնախարարն ու ԵՄ Բարձր ներկայացուցիչը մտքեր փոխանակեցին միջազգային և տարածաշրջանային հրատապ խնդիրների շուրջ։ Էդվարդ Նալբանդյանը Ֆեդերիկա Մոգերինիին ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի բացառապես խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների համատեղ ջանքերը:
Հանդիպման ավարտին Էդվարդ Նալբանդյանն ու Ֆեդերիկա Մոգերինին, որպես Հայաստան-ԵՄ համագործակցության խորհրդի համանախագահներ, ստորագրեցին Հայաստան - Եվրոպական միություն գործընկերության առաջահերթությունների իրագործման մասին փաստաթուղթը։

Эдвард Налбандян встретился с вице-президентом Европейской комиссии Федерикой Могерини
21-го февраля Эдвард Налбандян, находящийся с рабочим визитом в Брюсселе, встретился с Верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности, вице-президентом Европейской комиссии Федерикой Могерини.
Приветствуя министра иностранных дел Армении, Верховный представитель ЕС выразила благодарность за позитивное участие Армении в брюссельском саммите Восточного партнерства.
Эдвард Налбандян и Федерика Могерини выразили свое удовлетворение по поводу регулярных контактов на высоком уровне между Арменией и ЕС.
Собеседники коснулись вопросов реализации после ратификации Арменией Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС нескольких положений документа.
Министр Налбандян и Верховный представитель Могерини обсудили вопросы, связанные с подготовкой к первому заседанию Совета партнерства.
В ходе встречи были подробно обсуждены вопросы, касающиеся сотрудничества Армении и ЕС, участия Армении в различных проектах ЕС, в частности, COSME и HORIZON 2020, переговоров по Соглашению об общей авиационной зоне. Обе стороны выразили удовлетворение по поводу присоединения Армении в следующем месяце к программе «Креативная Европа».
Глава МИД поблагодарил Европейский Союз за содействие развитию Армении с момента ее независимости, которое, по словам министра, сыграло значительную роль в осуществлении реформ и развитии институционального потенциала Армении.
В контексте сотрудничества между Министерством иностранных дел Армении и Службой внешних связей ЕС были затронуты вопросы содействия со стороны Европейского Союза Дипломатической школе МИД.
Министр иностранных дел Армении и Верховный представитель ЕС обменялись мнениями по актуальным международным и региональным вопросам. Эдвард Налбандян представил Федерике Могерини совместные усилия Армении и стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ по исключительно мирному урегулированию Карабахского конфликта.
По завершении встречи Эдвард Налбандян и Федерика Могерини, как сопредседатели Совета сотрудничества Армения-ЕС, подписали документ об осуществлении Приоритетов партнерства Армении-ЕС.