Հայաստանի արտգործնախարարը հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ-ի Ժնևի գրասենյակի գլխավոր տնօրենին (տեսանյութ)
Աշխատանքային այցով Ժնևում գտնվող Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, Ժնևի գրասենյակի գլխավոր տնօրեն Մայքլ Մյոլլերին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Հանդիպմանը երկուստեք գոհունակություն հայտնվեց Միավորված ազգերի կազմակերպության և նրա կառույցների աշխատանքներում Հայաստանի ակտիվ ներգրավվաածության կապակցությամբ։
Հայաստանի արտգործնախարարն ու ՄԱԿ-ի Ժնևի գրասենյակի գլխավոր տնօրենը մտքեր փոխանակեցին Մարդու իրավունքների խորհրդի 37-րդ նստաշրջանի օրակարգի վերաբերյալ, անդրադարձան ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման բնագավառում Հայաստանի նախաձեռնություններին: Այս համատեքստում նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին կոնվենցիայի 70-ամյակի կապակցությամբ Հայաստանը հանդես է եկել գործողությունների հստակ առաջարկություններ պարունակող և կանխարգելման ուղղությամբ ՄԱԿ-ի և նրա անդամ երկրների գործունեության վերաբերյալ Մարդու իրավունքների խորհրդի նոր բանաձև ընդունելու նախաձեռնությամբ։ Նախարար Նալբանդյանը զրուցակցին տեղեկացրեց նաև, որ Հայաստանը դեկտեմբերի 9-ին Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի միջազգային օրվա կապակցությամբ կազմակերպելու է Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության երրորդ գլոբալ ֆորումը, որը նվիրված է լինելու կրթության միջոցով ցեղասպանությունների կանխարգելմանը:
Զրուցակիցներն անդրադարձան «Կայուն զարգացման 2030 օրակարգում» ներառված նպատակներին, կարևորեցին դրանց արդյունավետ իրականացումն ու այդ ուղղությամբ ՄԱԿ-ի անդամ երկրների համագործակցությունը: Այս համատեքստում Էդվարդ Նալբանդյանը զրուցակցին ներկայացրեց «Կայուն զարգացման նպատակների» իրագործման շրջանակներում Հայաստանի ներգրավվածությունը և իրականացրած աշխատանքները:
Հանդիպմանը անդրադարձ կատարվեց հոկտեմբերին Երևանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթաժողովին։
Էդվարդ Նալբանդյանը Մայքլ Մյոլլերին ներկայացրեց Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կողմից գործադրվող ջանքերը։

Министр иностранных дел Армении встретился с Директором Отделения ООН в Женеве
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, находясь с рабочим визитом в Женеве, встретился с заместителем Генерального секретаря ООН, Директором Отделения ООН в Женеве Михаэлем Мёллером.
На встрече обе стороны выразили удовлетворение в связи с активной вовлеченностью Армении в работе Организации Объединенных Наций и ее структур.
Министр иностранных дел Армении и Директор Отделения ООН в Женеве обменялись мнениями по повестке дня 37-й сессии Совета по правам человека, обсудили инициативы Армении по предупреждению геноцидов и преступлений против человечества. В этом контексте министр Налбандян отметил, что в связи с 70-й годовщиной Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него, Армения выступила с инициативой о принятии новой резолюции Совета по правам человека, содержащей конкретные рекомендации для действий и касающейся деятельности ООН и ее государств-членов по предупреждению. Министр Налбандян также проинформировал собеседника о том, что 9 декабря, в связи с Международным днем памяти жертв геноцида, Армения организует третий Глобальный форум против преступления геноцида, который будет посвящен предупреждению геноцидов посредством образования.
Собеседники коснулись целей, намеченных в ''Повестке дня устойчивого развития до 2030г.'', подчеркнули важность их эффективного осуществления и сотрудничества государств-членов ООН в этом направлении. В этом контексте Эдвард Налбандян представил собеседнику вовлеченность и деятельность Армении в рамках реализации ''Целей устойчивого развития''.
В ходе встречи стороны затронули вопросы, связанные с саммитом Международной организации Франкофонии, который состоится в октябре в Ереване.
Эдвард Налбандян проинформировал Михаэля Мёллера об усилиях Армении и стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта.