Էրդողանը տոնում է հաղթանակը. ի՞նչ է նշանակում սիրիական Աֆրինի նկատմամբ վերահսկողության հաստատումը
Թուրքիային զինված ուժերին և Սիրիական ազատ բանակի զինյալներին երկու ամիս տևած ռազմական գործողությունների արդյունքում հաջողվել է վերահսկողություն հաստատել Սիրիայի քրդաբնակ Աֆրին քաղաքի նկատմամբ: Այս մասին օրերս հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը: Նշվում է, որ այժմ թուրքական զորքերը և նրա դաշնակիցները մաքրում են քաղաքի փողոցները Քրդական ժողովրդական ինքնապաշտպանության ջոկատների զինյալներից, որոնց Անկարան համարում է ահաբեկիչներ, իսկ արևմուտքը՝ դաշնակից ուժեր:
Սակայն, հարկ է նկատել, որ չնայած Արևմուտքի հետ դաշնակցությանը, Թուրքիայի կողմից Աֆրինի գրավումը, ինչպես որ քրդերի դեմ ռազմական գործողությունները, պատշաճ արձագանք չի ստացել միջազգային հանրության կողմից: Վերջինս լռում է նույնիսկ ռազմական գործողության մարդասիրական կողմի մասին. տեղի ակտիվիստների խոսքերով զոհվել է 280 խաղաղ բնակիչ, թուրքական գործողության արդյունքում միայն վերջին օրերին Աֆրինը լքել է ավելի քան 150 հազար մարդ:
Նշենք, որ Աֆրինի գրավումով Էրդողանը լուծում է երկու հիմնական խնդիր. նախ, ինչպես և խոստացել էր, Թուրքիայի սահմաններին մոտ այլևս չկա քրդերի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներ, երկրորդ՝ «թշնամի քրդերի» դեմ տարած հաղթանակով էրդողանը ներքաղաքական լուրջ դիվիդենդներ է ստանում:
Միջազգային նման անտարբերության և սեփական հասարակության շրջանում ունեցած աջակցության պայմաններում Էրդողանը դժվար սահմանափակվի միայն Աֆրինը գրավելով, ինչը հանդիսանում էր հունվարի 20-ին մեկնարկած «Ձիթենու ճյուղ» ռազմական գործողության նպատակը: Ըստ ամենայնի, Էրդողանը կփորձի գրավել նաև քրդերի վերահսկողության տակ գտնվող Մանբիջը: Հաշվի առնելով ամերիկյան զորքերի առկայությունն այստեղ՝ Էրդողանը միգուցե ԱՄՆ հետ ուղիղ առճակատումից խուսափելու համար նման ակտիվ գործողությունների չդիմի ինչպես Աֆրինում էր, սակայն կփորձի «համոզել» ամերիկացիներին, որ Մանբիջը վերահսկեն առանց քրդերի:
Ինչ վերաբերում է այս ամենին քրդերի արձագանքին, պետք է նկատել, որ թուրքական վերահսկողությունն Աֆրինի նկատմամբ բավականին բարդ է լինելու ՝ հաշվի առնելով, որ տեղի գլխավորապես քուրդ բնակչությունը վերջինիս ընկալելու է որպես ագրեսոր: Քրդական ուժերն արդեն հայտարարել են, որ Թուրքիայի զինուժին և վերջինիս վարձկաններին Աֆրինում պարտիզանական սարսափ է սպասվում, և որ իրենք պատրաստվում են հետ վերադարձնել քաղաքը:ա

Erdogan Celebrates Capturing of Afrin: What Does It Mean to Him?
The Turkish Armed Forces and the militants of the Free Syrian Army established control over the Syrian Kurdish-populated city of Afrin as a result of two-month military operations. This was announced on March 18 by Turkish President Recep Tayyip Erdogan. It is noted that now the Turkish troops and their allies are cleaning the streets of the city from the fighters of the Kurdish self-defense groups, which Ankara considers as terrorists, and the West as allies.
However, it should be noted that, despite the Kurdish alliance with the West, Turkey's taking of Afrin, as well as military actions against the Kurds, did not receive the proper response from the international community. The latter also keeps silent about the humanitarian aspect of the military actions: according to local activists, as a result of the Turkish operation, 280 civilians were killed, and more than 150,000 people left Afrin in the last days.
It should be noted that by capturing Afrin Erdogan achieved two goals. First, as promised, there are no territories controlled by the Kurds in the Syrian border areas with Turkey. Second, with the victory over the "centuries-old enemy of the Turkish people," Erdogan gets big dividends from domestic politics.
With such international indifference and the support of his own society, Erdogan is unlikely to be satisfied with only Afrin, the "liberation" of which was the goal of the military operation called "Olive Branch", launched on January 20. Apparently, Erdogan will try to take Manbij which is also controlled by the Kurds. Taking into account the presence of US troops here, Erdogan may not take such active steps in order to avoid direct confrontation with the United States, but he will try to "persuade" Americans to control Manbij without Kurds.
As for the Kurds, it should be noted that the Turkish control over Afrin will be quite difficult, considering that the population of Afrin is mostly Kurds, and they perceive Turkey as an aggressor. Kurdish forces have already said that the armed forces of Turkey and their mercenaries are expecting a guerrilla nightmare in Afrin, and that they are going to return the city.