Էրդողանը տոնում է հաղթանակը. ի՞նչ է նշանակում սիրիական Աֆրինի նկատմամբ վերահսկողության հաստատումը
Թուրքիային զինված ուժերին և Սիրիական ազատ բանակի զինյալներին երկու ամիս տևած ռազմական գործողությունների արդյունքում հաջողվել է վերահսկողություն հաստատել Սիրիայի քրդաբնակ Աֆրին քաղաքի նկատմամբ: Այս մասին օրերս հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը: Նշվում է, որ այժմ թուրքական զորքերը և նրա դաշնակիցները մաքրում են քաղաքի փողոցները Քրդական ժողովրդական ինքնապաշտպանության ջոկատների զինյալներից, որոնց Անկարան համարում է ահաբեկիչներ, իսկ արևմուտքը՝ դաշնակից ուժեր:
Սակայն, հարկ է նկատել, որ չնայած Արևմուտքի հետ դաշնակցությանը, Թուրքիայի կողմից Աֆրինի գրավումը, ինչպես որ քրդերի դեմ ռազմական գործողությունները, պատշաճ արձագանք չի ստացել միջազգային հանրության կողմից: Վերջինս լռում է նույնիսկ ռազմական գործողության մարդասիրական կողմի մասին. տեղի ակտիվիստների խոսքերով զոհվել է 280 խաղաղ բնակիչ, թուրքական գործողության արդյունքում միայն վերջին օրերին Աֆրինը լքել է ավելի քան 150 հազար մարդ:
Նշենք, որ Աֆրինի գրավումով Էրդողանը լուծում է երկու հիմնական խնդիր. նախ, ինչպես և խոստացել էր, Թուրքիայի սահմաններին մոտ այլևս չկա քրդերի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներ, երկրորդ՝ «թշնամի քրդերի» դեմ տարած հաղթանակով էրդողանը ներքաղաքական լուրջ դիվիդենդներ է ստանում:
Միջազգային նման անտարբերության և սեփական հասարակության շրջանում ունեցած աջակցության պայմաններում Էրդողանը դժվար սահմանափակվի միայն Աֆրինը գրավելով, ինչը հանդիսանում էր հունվարի 20-ին մեկնարկած «Ձիթենու ճյուղ» ռազմական գործողության նպատակը: Ըստ ամենայնի, Էրդողանը կփորձի գրավել նաև քրդերի վերահսկողության տակ գտնվող Մանբիջը: Հաշվի առնելով ամերիկյան զորքերի առկայությունն այստեղ՝ Էրդողանը միգուցե ԱՄՆ հետ ուղիղ առճակատումից խուսափելու համար նման ակտիվ գործողությունների չդիմի ինչպես Աֆրինում էր, սակայն կփորձի «համոզել» ամերիկացիներին, որ Մանբիջը վերահսկեն առանց քրդերի:
Ինչ վերաբերում է այս ամենին քրդերի արձագանքին, պետք է նկատել, որ թուրքական վերահսկողությունն Աֆրինի նկատմամբ բավականին բարդ է լինելու ՝ հաշվի առնելով, որ տեղի գլխավորապես քուրդ բնակչությունը վերջինիս ընկալելու է որպես ագրեսոր: Քրդական ուժերն արդեն հայտարարել են, որ Թուրքիայի զինուժին և վերջինիս վարձկաններին Աֆրինում պարտիզանական սարսափ է սպասվում, և որ իրենք պատրաստվում են հետ վերադարձնել քաղաքը:ա

Эрдоган празднует победу: что означает взятие сирийского Африна?
Вооруженные силы Турции и боевики Свободной сирийской армии в результате двухмесячных военных действий установили контроль над сирийским курдонаселенным городом Африн. Об этом 18 марта заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган. Отмечается, что теперь турецкие войска и их союзники очищают улицы города от бойцов Курдских отрядов народной самообороны, которых Анкара считает террористами, а Запад - союзниками.
Однако следует отметить, что, несмотря на союзнические отношения курдов с Западом, взятие Африна со стороны Турции, как и военные действия против курдов, не получили надлежащей реакции со стороны международного сообщества. Последний молчит и о гуманитарном аспекте военных действий: по словам местных активистов, в результате турецкой операции было убито 280 гражданских лиц, а только за последние дни Африн покинули более 150 000 человек.
Отметим, что взятием Африна Эрдоган добился двух целей. Во-первых, как и было обещано, в приграничных с Турцией районах Сирии нет территорий, контролируемых курдами. Во-вторых, с победой над "многовековым врагом турецкого народа" Эрдоган получает внутриполитические большие дивиденды.
При таком международном безразличии и поддержке своего собственного общества Эрдоган вряд ли ограничится только Африном, "освобождение" которого было целью военной операции "Оливковая ветвь", начатой 20 января. По-видимому, Эрдоган попытается взять и подконтрольный курдам город Манбидж. Принимая во внимание присутствие американских войск здесь, Эрдоган, возможно, не предпримет таких активных действий, как в Африне, чтобы избежать прямой конфронтации с Соединенными Штатами, но он попытается "убедить" американцев в том, чтобы они продолжали контролировать Манбидж без курдов.
Что касается курдов, то следует отметить, что турецкий контроль над Африном будет довольно-таки сложным, учитывая, что население Африна - в основном курды,и они воспринимают Турцию как агрессора. Курдские силы уже заявили, что вооруженные силы Турции и их наемников ожидает партизанский кошмар в Африне, и что они собираются вернуть город.