Վատիկան. փոքր քաղաք, որն ունի մեծ առաքելություն
«Փոքր քաղաք, որն ունի մեծ առաքելություն». ահա այս կարգախոսի ներքո Իտալիայի և Սուրբ Աթոռի միջև 1929 թվականին կնքված Լաթերանյան համաձայնագրերը Վատիկանը հռչակեցին ինքնիշխան պետություն` դրանով իսկ բացելով դռները բոլոր հետաքրքրասերների համար, ովքեր հարյուրամյակներ շարունակ փորձում էին կռահել, թե «ի՞նչ է թաքնված Վատիկանի ամրոցներում»:
Վատիկանում ապրել և ստեղծագործել են այնպիսի հանճարեղ նկարիչներ, ինչպիսիք են Բոտիչելին, Միքելանջելոն, Ռաֆայելը և Բերնինին:  Կոլեկցիոներների հաշվարկներով, աշխարհի ամենափոքր պետության տարածքում գտնվող արվեստի բոլոր նմուշների ընդհանուր արժեքը 150 անգամ գերազանցում է երկրագնդի ՀՆԱ-ն: Վատիկանը, նախևառաջ, աչքի է ընկնում իր քանդակներով: Մասնագետները նշում են, որ Վատիկանի 44 հեկտար մակերեսի 2/3-ը զբաղեցնում են համաշխարհային արվեստի և ճարտարապետության թանկարժեք նմուշները: Վատիկանում գոյություն ունի 1 400 սրահ, 20 թանգարան, որտեղ պահվում է արվեստի 60 հազար նմուշ: 2013 թվականին 5,5 միլիոն մարդ է այցելել Վատիկանի թանգարաններ:
Իսկ այս ամենը փաստում է, որ Վատիկանն աշխարհի ամենահարուստ պետություններից է: Մի քանի դարերի ընթացքում այստեղ կուտակվել են ամենահայտնի նկարիչների և քանդակագործների աշխատանքներ: Վատիկանում է գտնվում Սուրբ Պետրոսի բրոնզե արձանը, որը ցանկանում են տեսնել բազմաթիվ ուխտագնացներ: Արձանը, որի հեղինակ հանդիսանում է իտալացի քանդակագործ Արնոլֆո դի Կամբիոն, ստեղծվել է XIII դարում: Արձանը պատկերում է ձեռքը բարձրացրած Սուրբ Պետրոսին, ով օրհնում է հավատացյալներին: Արձանի մոտ եկող ուխտագնացները համբուրում են սուրբ առաքյալի բրոնզե ոտքը:
Այստեղ է գտնվում է նաև Միքելանջելոյի «Պիետան», որը հայտնի է նաև «Քրիստոսի ողբը» անվանումով: Այն Միքելանջելո Բուոնարրոտիի առաջին աշխատանքն է, որը նա կերտել է Ֆրանսիայի կարդինալ Ժան Բիլեր դե Լագրոլիի պատվերով։ Միքելանջելոն կարդինալի հետ կնքել էր պայմանագիր, ըստ որի, նա պետք է Պիետայի տապանաքարն ստեղծեր մեկ տարվա ընթացքում, բայց աշխատանքն սպասվածից ավելի երկար տևեց։ Միքելանջելոն աշխատել է «Պիետայի» վրա մոտ երկու տարի։ Սա քանդակագործի միակ աշխատանքն է, որտեղ նա ստորագրել է: Ըստ որոշ տեղեկությունների՝ Միքելանջելոն հաճախ էր գնում տաճար՝ հիանալու իր ստեղծածով, և պատահաբար լսում է երկու այցելուների խոսակցությունն այն մասին, թե ստեղծագործության հեղինակը Միլանի վարպետ Գոբբոն է, ուստի, Միքելանջելոն որոշում է ստորագրել իր աշխատանքը` փորագրելով հետևյալը. «Միքելանջելո Բուոնարրոտի ֆլորենտինացին է կերտել»: Քանդակում պատկերված են անկենդան Քրիստոսը և Մարիամ Աստվածածինը, ով սգում է որդու մահը։ Տիրամայրը ներկայացված է բոլորովին երիտասարդ և գեղեցիկ կնոջ տեսքով, ով սգում է իր ամենամտերիմ մարդու կորուստը ։ Չնայած երկու խոշոր արձանների միաձուլման բարդությանը մեկ կոմպոզիցիայում՝ «Պիետան» անթերի է։
Վատիկանի ամենահայտնի արձաններից է նաև Ապոլլոն Բելվերդերյանը, որը թանգարանային հավաքածուի մեջ ներառված է 1509 թվականից։ Հռոմեական մարմարյա բնօրինակի հեղինակն է աթենական քանդակագործ Լեոխարեսը։
Վատիկանի միակ ոսկեջրած արձանը Հերակլեսի անտիկ շրջանի բրոնզե արձանն է, որը հայտնաբերվել է Պոմպեոսի թատրոնի մոտակայքում Ք.Ա. II դարում:
Լաոկոոնի արձանը թերևս Վատիկանի հաջորդ ամենատպավորիչ քանդակն է, որի միջոցով ներկայացվում է Լաոկոոնի և նրա որդիների պայքարն օձերի դեմ: Արձանը հայտնաբերվել է 1506 թվականին, երբ հասարակ հողագործ Ֆելիչե դե Ֆրեդին փորել է իր հողամասը և պատահաբար գետնի տակ նկատել է մարմար: Բարեբախտաբար, այն ժամանակ հասարակ աշխատավորները ևս հասկանում և գնահատում էին արվեստը: Ֆրեդին անմիջապես կանչել է Միքելանջելոյին և նրա օգնությամբ դուրս բերել արձանը հողի տակից: Արձանը վերականգնել է Միքելանջելոն:
Վատիկանում գտնվող արձանների մասին կարելի է պատմել անվերջ, դրանց ցանկը բավական մեծ է: Ինչպես հայտնի է, Վատիկանի հյուսիսային բակում՝ Սուրբ Պետրոսի տաճարի արտաքին որմնախորշերից մեկում է գտնվում նաև Հայ առաքելական եկեղեցու առաջին կաթողիկոս Գրիգոր Լուսավորչի հուշարձանը, որը տեղադրվել է 2005 թվականին։ Արձանի հեղինակը Ֆրանսահայ քանդակագործ խաչիկ Ղազանչյանն է: Մարմարե քանդակն ունի 5,7 մետր երկարություն, 26 տոննայից ավելի քաշ։
Վատիկանի այգիներում ապրիլի 5-ին տեղի կունենա նաև Գրիգոր Նարեկացու 2 մետր բարձրությամբ արձանի պաշտոնական բացումը: Հիշեցնենք, որ 2015 թվականի ապրիլի 12-ին Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի տաճարում Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված սուրբ պատարագին Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը Սուրբ Գրիգոր Նարեկացուն հռչակեց Տիեզերական եկեղեցու վարդապետ:

Ватикан - маленький город, имеющий великую миссию
''Маленький город, имеющий великую миссию'' - именно под этим лозунгом Латеранские соглашения, заключенные в 1929 году между Италией и Святым Престолом, провозгласили Ватикан суверенным государством, тем самым открыв двери для всех любознательных граждан мира, которые на протяжении столетий пытались понять - что же скрывается в крепостях Ватикана.
В Ватикане жили и творили такие гениальные художники, как Боттичелли, Микеланджело, Рафаэль и Бернини. По подсчетам коллекционеров, общая стоимость находящихся на территории самого маленького в мире государства всех образцов искусства в 150 раз превышает ВВП планеты. Ватикан в первую очередь отличается своими скульптурами. Специалисты отмечают, что 2/3 поверхности Ватикана занимают драгоценные образцы мирового искусства и архитектуры. В Ватикане есть 1 400 галерей, 20 музеев, в которых хранится 60 тысяч образцов искусства. Например, только в 2013 году 5,5 миллионов человек посетили музеи Ватикана.
Все это свидетельствует о том, что Ватикан – одно из самых богатых в мире государств. На протяжении нескольких веков здесь накопились работы самых известных художников и скульпторов. В Ватикане находится бронзовая статуя Святого Петра, которую хотят видеть многие паломники. Статуя, автором которой является итальянский скульптор Арнольфо ди Камбио, была создана в XIII веке. Статуя изображает Святого Петра с поднятой рукой, который благословляет верующих. Приходящие сюда паломники целуют бронзовые ноги святого апостола.
Здесь находится также ''Пьета'' Микеланджело - она также известна как ''Плач Христа''. Это - первая работа Микеланджело Буонарроти, которую он создал по заказу кардинала Франции Жан Билэр де Лагрола. Микеланджело заключил соглашение с кардиналом, согласно которому он должен был создать скульптуру за один год, но работа длилась дольше, чем ожидалось. Микеланджело работал над ''Пьетой'' почти два года. Это - единственная работа скульптора, где стоит его подпись. По некоторым данным, Микеланджело часто ходил в храм - любоваться своим творением, и однажды случайно услышал разговор двух посетителей о том, что автором произведения является миланский мастер Гоббо, поэтому Микеланджело решил подписать свою работу, написав следующее: ''Создал флорентинец Микеланджело Буонарроти''. Скульптура изображает бездыханного Христоса и Марию Богородицу, которая оплакивает смерть сына. Мадонна представлена в виде совсем молодой и красивой женщины, которая оплакивает утрату самого близкого человека. Несмотря на сложность слияния двух крупных статуй в одной композиции, ''Пьета'' безупречна.
Одним из самых знаменитых памятников Ватикана является Аполлон Бельведерский, который включен в музейную коллекцию с 1509 года. Автор римского мраморного оригинала - афинский скульптор Леохар.
Единственная позолоченная статуя в Ватикане - бронзовая статуя Геркулеса античного периода, которая была найдена вблизи театра Помпея во II веке до нашей эры.
Статуя Лаокоона, пожалуй, следующая наиболее впечатляющая скульптура Ватикана, с помощью которой представляется борьба Лаокоона и его сыновей против змей. Статую нашли в 1506 году, когда простой фермер Феличе де Фреди рыл свой земельный участок и случайно под землей заметил мрамор. К счастью, в то время рядовые работники тоже понимали и ценили искусство. Фреди сразу же вызвал Микеланджело и с его помощью вывел скульптуру из-под земли. Статую восстановил Микеланджело.
О статуях, находящихся в Ватикане, можно рассказывать бесконечно: их перечень достаточно велик. Как известно, в северном дворе Ватикана, в одном из внешних ниш собора Святого Петра находится также памятник первого католикоса Армянской апостольской церкви Григория Просветителя, который был установлен в 2005 году. Автором памятника является французский-армянский скульптор Хачик Казанчян. Мраморная статуя имеет длину в 5,7 метров и весит более 26 тонн.
В садах Ватикана 5 апреля состоялось также официальное открытие 2-метрового памятника Григору Нарекаци. Напомним, что 12 апреля 2015 года в Соборе Святого Петра в Ватикане, во время литургии, посвященной 100-й годовщине Геноцида армян, Папа Римский провозгласил Святого Григора Нарекаци Учителем вселенской церкви.