Վատիկան. փոքր քաղաք, որն ունի մեծ առաքելություն
«Փոքր քաղաք, որն ունի մեծ առաքելություն». ահա այս կարգախոսի ներքո Իտալիայի և Սուրբ Աթոռի միջև 1929 թվականին կնքված Լաթերանյան համաձայնագրերը Վատիկանը հռչակեցին ինքնիշխան պետություն` դրանով իսկ բացելով դռները բոլոր հետաքրքրասերների համար, ովքեր հարյուրամյակներ շարունակ փորձում էին կռահել, թե «ի՞նչ է թաքնված Վատիկանի ամրոցներում»:
Վատիկանում ապրել և ստեղծագործել են այնպիսի հանճարեղ նկարիչներ, ինչպիսիք են Բոտիչելին, Միքելանջելոն, Ռաֆայելը և Բերնինին:  Կոլեկցիոներների հաշվարկներով, աշխարհի ամենափոքր պետության տարածքում գտնվող արվեստի բոլոր նմուշների ընդհանուր արժեքը 150 անգամ գերազանցում է երկրագնդի ՀՆԱ-ն: Վատիկանը, նախևառաջ, աչքի է ընկնում իր քանդակներով: Մասնագետները նշում են, որ Վատիկանի 44 հեկտար մակերեսի 2/3-ը զբաղեցնում են համաշխարհային արվեստի և ճարտարապետության թանկարժեք նմուշները: Վատիկանում գոյություն ունի 1 400 սրահ, 20 թանգարան, որտեղ պահվում է արվեստի 60 հազար նմուշ: 2013 թվականին 5,5 միլիոն մարդ է այցելել Վատիկանի թանգարաններ:
Իսկ այս ամենը փաստում է, որ Վատիկանն աշխարհի ամենահարուստ պետություններից է: Մի քանի դարերի ընթացքում այստեղ կուտակվել են ամենահայտնի նկարիչների և քանդակագործների աշխատանքներ: Վատիկանում է գտնվում Սուրբ Պետրոսի բրոնզե արձանը, որը ցանկանում են տեսնել բազմաթիվ ուխտագնացներ: Արձանը, որի հեղինակ հանդիսանում է իտալացի քանդակագործ Արնոլֆո դի Կամբիոն, ստեղծվել է XIII դարում: Արձանը պատկերում է ձեռքը բարձրացրած Սուրբ Պետրոսին, ով օրհնում է հավատացյալներին: Արձանի մոտ եկող ուխտագնացները համբուրում են սուրբ առաքյալի բրոնզե ոտքը:
Այստեղ է գտնվում է նաև Միքելանջելոյի «Պիետան», որը հայտնի է նաև «Քրիստոսի ողբը» անվանումով: Այն Միքելանջելո Բուոնարրոտիի առաջին աշխատանքն է, որը նա կերտել է Ֆրանսիայի կարդինալ Ժան Բիլեր դե Լագրոլիի պատվերով։ Միքելանջելոն կարդինալի հետ կնքել էր պայմանագիր, ըստ որի, նա պետք է Պիետայի տապանաքարն ստեղծեր մեկ տարվա ընթացքում, բայց աշխատանքն սպասվածից ավելի երկար տևեց։ Միքելանջելոն աշխատել է «Պիետայի» վրա մոտ երկու տարի։ Սա քանդակագործի միակ աշխատանքն է, որտեղ նա ստորագրել է: Ըստ որոշ տեղեկությունների՝ Միքելանջելոն հաճախ էր գնում տաճար՝ հիանալու իր ստեղծածով, և պատահաբար լսում է երկու այցելուների խոսակցությունն այն մասին, թե ստեղծագործության հեղինակը Միլանի վարպետ Գոբբոն է, ուստի, Միքելանջելոն որոշում է ստորագրել իր աշխատանքը` փորագրելով հետևյալը. «Միքելանջելո Բուոնարրոտի ֆլորենտինացին է կերտել»: Քանդակում պատկերված են անկենդան Քրիստոսը և Մարիամ Աստվածածինը, ով սգում է որդու մահը։ Տիրամայրը ներկայացված է բոլորովին երիտասարդ և գեղեցիկ կնոջ տեսքով, ով սգում է իր ամենամտերիմ մարդու կորուստը ։ Չնայած երկու խոշոր արձանների միաձուլման բարդությանը մեկ կոմպոզիցիայում՝ «Պիետան» անթերի է։
Վատիկանի ամենահայտնի արձաններից է նաև Ապոլլոն Բելվերդերյանը, որը թանգարանային հավաքածուի մեջ ներառված է 1509 թվականից։ Հռոմեական մարմարյա բնօրինակի հեղինակն է աթենական քանդակագործ Լեոխարեսը։
Վատիկանի միակ ոսկեջրած արձանը Հերակլեսի անտիկ շրջանի բրոնզե արձանն է, որը հայտնաբերվել է Պոմպեոսի թատրոնի մոտակայքում Ք.Ա. II դարում:
Լաոկոոնի արձանը թերևս Վատիկանի հաջորդ ամենատպավորիչ քանդակն է, որի միջոցով ներկայացվում է Լաոկոոնի և նրա որդիների պայքարն օձերի դեմ: Արձանը հայտնաբերվել է 1506 թվականին, երբ հասարակ հողագործ Ֆելիչե դե Ֆրեդին փորել է իր հողամասը և պատահաբար գետնի տակ նկատել է մարմար: Բարեբախտաբար, այն ժամանակ հասարակ աշխատավորները ևս հասկանում և գնահատում էին արվեստը: Ֆրեդին անմիջապես կանչել է Միքելանջելոյին և նրա օգնությամբ դուրս բերել արձանը հողի տակից: Արձանը վերականգնել է Միքելանջելոն:
Վատիկանում գտնվող արձանների մասին կարելի է պատմել անվերջ, դրանց ցանկը բավական մեծ է: Ինչպես հայտնի է, Վատիկանի հյուսիսային բակում՝ Սուրբ Պետրոսի տաճարի արտաքին որմնախորշերից մեկում է գտնվում նաև Հայ առաքելական եկեղեցու առաջին կաթողիկոս Գրիգոր Լուսավորչի հուշարձանը, որը տեղադրվել է 2005 թվականին։ Արձանի հեղինակը Ֆրանսահայ քանդակագործ խաչիկ Ղազանչյանն է: Մարմարե քանդակն ունի 5,7 մետր երկարություն, 26 տոննայից ավելի քաշ։
Վատիկանի այգիներում ապրիլի 5-ին տեղի կունենա նաև Գրիգոր Նարեկացու 2 մետր բարձրությամբ արձանի պաշտոնական բացումը: Հիշեցնենք, որ 2015 թվականի ապրիլի 12-ին Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի տաճարում Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված սուրբ պատարագին Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը Սուրբ Գրիգոր Նարեկացուն հռչակեց Տիեզերական եկեղեցու վարդապետ:

Vatican: Small City with Great Mission
"The small city with a great mission": It is under this slogan that the Lateran agreements were concluded in 1929 between Italy and the Holy Church, proclaiming Vatican a sovereign state, thus opening the doors to all inquisitive citizens of the world who tried to understand for centuries what was hidden in the Vatican's fortresses.
Such brilliant artists as Botticelli, Michelangelo, Raphael and Bernini lived and created in the city of Vatican. According to the estimates of collectors, the total cost of all art samples in the world's smallest state is 150 times the GDP of the whole planet. The Vatican first of all is distinguished by its sculptures. Experts say that 2/3 of the Vatican's surface is occupied by precious samples of world art and architecture. There are 1,400 galleries and 20 museums in Vatican, which store 60,000 art samples. For example, in 2013 alone, 5.5 million people visited the Vatican Museums.
All this shows that the Vatican is one of the richest countries in the world. For several centuries the works of the most famous artists and sculptors have accumulated here. In the Vatican there is a bronze statue of St. Peter, which many pilgrims want to see. The statue, authored by the Italian sculptor Arnolfo di Cambio, was created in the XIII century. The statue depicts St. Peter with a raised hand that blesses the believers. The pilgrims who come here kiss the bronze legs of the holy apostle.
Here is also ''Pieta'' by Michelangelo, which is also known as ''Lament of Christ''. This is the first work of Michelangelo Buonarroti, which he created by order of Cardinal of France Jean Bilard de Lagrola. Michelangelo signed an agreement with the cardinal, according to which he was to create a sculpture in one year, but the work lasted longer than expected. Michelangelo worked on the "Pieta" for almost two years. This is the only work of the sculptor, where his signature stands. According to some reports, Michelangelo often went to the temple to admire his creation, and one day he accidentally heard a conversation between two visitors that the author of the work was the Milanese master Gobbo, so Michelangelo decided to sign his work, writing the following: ''Created by Florentine master Michelangelo Buonarroti''. The sculpture depicts the lifeless Christ and Mary the Virgin, who mourns the death of her son. Madonna is represented as a very young and beautiful woman, who mourns the loss of the closest person.
One of the most famous monuments of the Vatican is Apollo Belvedere, which has been included in the museum collection since 1509. The author of this Roman marble is the Athenian sculptor Leohar.
The only gilded statue in the Vatican is the bronze statue of Hercules of the ancient period, which was found near the theater of Pompeii in the II century BC.
The statue of Laocoon is perhaps another most impressive sculpture of the Vatican, with the help of which we see the struggle of Laocoon and his sons against snakes. The statue was found in 1506, when a simple farmer Felice de Fredi was digging his land and accidentally noticed the marble under the ground. Fortunately, at that time ordinary workers also understood and valued art. Fredi immediately called Michelangelo and with his help brought out the sculpture from under the earth. The statue was restored by Michelangelo.
You can talk endlessly about the statues in the Vatican: their list is large enough. As you know, in the northern courtyard of the Vatican, in one of the external niches of St. Peter's Cathedral, there is also a monument of the first Catholicos of the Armenian Apostolic Church, Gregory the Illuminator, which was installed in 2005. The author of the monument is the French-Armenian sculptor Khachik Kazanchyan. The marble statue has a length of 5.7 meters and weighs more than 26 tons.
In the Vatican Gardens, on April 5, the official opening of the 2-meter monument of St. Gregory of Narek took place. It should be recalled that on April 12, 2015 at St. Peter's Cathedral in the Vatican, during the Liturgy dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide, the Pope proclaimed St. Gregory Narek as the Doctor of the Church.