Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի տաճարը բացվել է հավատացյալների համար
Կաթոլիկ աշխարհի գլխավոր տաճարը՝ Վատիկանում Սուրբ Պետրոսի տաճարը, բացվել է հավատացյալների և ուխտագնացների համար, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Գործակալությունը հստակեցնում է, որ մարտի 10-ից այն այցելությունների համար փակ էր կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով: Կարանտինի շրջանում այնտեղ անցկացվել են միայն մի քանի զատկի պատարագներ՝ Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի գլխավորությամբ և ընդամենը մի քանի մարդու մասնակցությամբ: Այնտեղ ամեն օր աղոթել է Վատիկանից միանձնուհիների ոչ մեծ խումբ:
Երկուշաբթի առավոտյան Ֆրանցիսկոսն աղոթել է Հռոմի պապ Հովհաննես Պողոս II-ի գերեզմանի մոտ, որը սրբադասվել էր 2014 թվականին՝ նրա 100-ամյա տարեդարձի առիթով:
Տաճար մուտքը կարգավորվելու է վատիկանյան ժանդարմերիայի աշխատակիցների և Մալթայի օրդենի կամավորների կողմից: Բոլոր այցելուներին հանձնարարվել է օգտագործել անհատական պաշտպանության միջոցներ:

Собор Святого Петра в Ватикане открылся для верующих
Главный храм католического мира - собор Святого Петра в Ватикане - открылся для верующих и паломников. Об этом сообщило в понедельник агентство ANSA, передает ТАСС.
Как уточняет агентство, с 10 марта из-за пандемии коронавируса он был закрыт для посещений. Во время периода карантина там прошли только несколько пасхальных служб во главе с Папой Римским Франциском и участием всего нескольких человек. Ежедневно небольшая группа монахинь из Ватикана там молилась.
В понедельник утром Франциск вознес молитву в одном из приделов у могилы Папы Римского Иоанна Павла II, канонизированного в 2014 году, по случаю 100-летия со дня его рождения.
Допуск в собор будет регулироваться сотрудниками ватиканской жандармерии и добровольцами Мальтийского ордена. Всем посетителям предписано использование средств персональной защиты.