Բժիշկներն ահազանգում են Սիրիայում հնարավոր քիմիական հարձակման 70 զոհերի մասին
Սիրիայում աշխատող բժիշկներն ու փրկարարները ահազանգում են, որ հնարավոր քիմիական հարձակման զոհ է դարձել նվազագույնը 70 մարդ Արևելյան Ղուտայում ապստամբների վերահսկողության տակ գտնվող վերջին քաղաքում՝ Դումայում, հայտնում է BBC-ին:
«Սպիտակ սաղավարտներ» կամավորական կազմակերպության անդամները հրապարակել են նկուղներում մարդկային դիերի լուսանկարներ՝  պնդելով, որ զոհերի թիվը կարող է աճել:
Սիրիայի իշխանությունները, սակայն, քիմիական հարձակման վերաբերյալ լուրերը կեղծ  են համարում:
Իր հերթին Միացյալ Նահանգների պետդեպարտամենտից հայտարարել են, որ ուշադրությամբ հետևում են քիմիական հարձակման մասին լուրերին, և եթե դրանք հաստատվեն, ապա Սիրիայի իշխանություններին աջակցող Ռուսաստանը պետք է նրանք հետ միասին կատարվածի համար պատասխանատվություն կրի:

Врачи сообщили о 70 жертвах возможной химической атаки в Восточной Гуте
Врачи и спасатели, работающие в Сирии, сообщили, что в Думе - последнем подконтрольном повстанцам городе в Восточной Гуте - 7 апреля могла произойти химическая атака. Число ее жертв оценивается по меньшей мере в 70 человек, сообщает русская служба ББС.
Волонтерская организация "Белые каски" опубликовала фотографии человеческих тел в подвале. По их мнению, число жертв может вырасти. Подтверждения этой информации из независимых источников нет. Власти Сирии информацию о химической атаке назвали сфабрикованной.
В то же время государственный департамент США уже заявил, что внимательно следит за сообщениями о возможном применении химического оружия и что в случае, если они подтвердятся, Россия, поддерживающая власти Сирии, должна вместе с ними нести ответственность за случившееся.