ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորումը Ռուսաստանի առաջնահերթություններից է. Լավրով
Ռուսաստանի Դաշնությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը հետխորհրդային տարածաշրջանում իր առաջնահերթություններից է համարում: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ պատասխանելով հայկական լրատվամիջոցների հարցերին, փոխանցում է «Արմենպրես»-ը:
Նախարարը հիշեցրել է, որ Ռուսաստանը Միացյալ Նահանգների և Ֆրանսիայի հետ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներից է, և այդ դերում ռուսական կողմը ոչ միայն հավաքական ջանքեր է գործադրում մյուս համանախագահների հետ, այլև ձգտում է, հավատարիմ մնալով ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ համանախագահների որոշումներին, առաջ քաշել նաև սեփական նախաձեռնությունները՝ հաշվի առնելով հատուկ կապերը Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ:
Լավրովը խոսել է Կազանի 2011 թվականի գագաթնաժողովից, որը վերլուծաբանների կարծիքով կարող էր բեկումնային լինել կարգավորման գործընթացում:
«2009-ից մինչև 2011 թվականն իրականացված աշխատանքը իսկապես շատ ինտենսիվ էր: Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները հանդիպել են շուրջ 10 անգամ: Հերթական հանդիպումը, որը նախատեսված էր Կազանում, իսկապես թույլ էր տալիս լուրջ դրական արդյունքների ակնկալիքներ ունենալ, քանի որ փաստաթղթերի նախագծերում, որոնք ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի համանախագահների աջակցությամբ մշակել էր ռուսական կողմը, մեր ընկալմամբ, հավասարակշռված կերպով հաշվի էին առնվել Երևանի և Բաքվի բոլոր մտահոգությունները: Սակայն հենց գագաթնաժողովի ընթացքում ի հայտ եկան հավելյալ հարցեր ու մեկնաբանություններ: Այդպես պատահում է: Մենք դա առանձնահատուկ ողբերգություն չենք դարձնում: Աշխատանքը շարունակվելու է: Համոզված եմ, որ այսպես կոչված «կազանյան փաստաթղթում» առկա շատ դրույթներ նախկինի պես պահանջված են: Դա են հաստատում Երևանի ու Բաքվի արձագանքները դրան հաջորդած ժամանակահատվածում նախագահների, նախարարների մակարդակով ու պարբերաբար տարածաշրջան՝ Երևան, Բաքու, Ստեփանակերտ այցելող համանախագահների հետ հանդիպումներում շփումների ժամանակ»,- ընդգծել է ՌԴ արտգործնախարարը:
Նա համոզմունք է հայտնել, որ այդ տարիներին կատարված որևէ աշխատանք զուր չի անցել: «Թեպետ, իհարկե, այդ ընթացքում առաջացել են մի շարք նոր գաղափարներ, որոնք հիմա համանախագահներն առաջ են մղում կողմերի հետ շփումներում: Ամենակարևորը հաղթահարելն է անվստահությունը, որը երբեմն ի հայտ է գալիս բանակցությունների ժամանակ, և կենտրոնանալը իրատեսական, պրագմատիկ նպատակների վրա, որոնք բավականին շատ են: Բավական է միայն դրանք հանձնել թղթին. թեպետ կողմերը կոնցեպտուալ առումով համաձայնում են դա անելու անհրաժեշտության հետ, սակայն երբ ամեն բան հստակ ձևակերպումների մեջ է մտնում, ինչպես լինում է այլ իրադրություններում, ի հայտ են գալիս բարդություններ: Կարծում եմ, որ մենք կշարունակենք դրանք հետևողականորեն հաղթահարել և հասնել արդյունքների»,- հայտարարել է Սերժ Սարգսյանը:

Karabakh Conflict Settlement is Among Priorities of Russia, Says FM Lavrov
Russia considers the settlement of the Nagorno Karabakh conflict to be one of its priorities in the post-Soviet territory, minister of foreign affairs Sergey Lavrov said in response to Armenian news media, ''Armenpress'' reports.
Lavrov reminded that Russia, along with the US and France, is one of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, and in this role Russia not only makes collective efforts with the other Co-Chairs but also seeks to advance its own initiatives taking into account the special ties with Armenia and Azerbaijan and by staying committed to the decisions of the co-chairs about the NK conflict.
Lavrov talked about the 2011 Kazan process, which, according to analysts, could have been a breakthrough in the settlement process.
''The work which has been implemented from 2009 to 2011 was very intensive. The presidents of Russia, Armenia and Azerbaijan met nearly 10 times. Another meeting which was planned in Kazan was really enabling to have expectations for serious positive results, because the draft documents, which the Russian side had designed with the support of the US and French co-chairs, in our view, took into considered in a balanced way all concerns of Yerevan and Baku. However, additional questions and comments came up during the summit itself. This happens. We don’t make a special tragedy out of this. Work will continue. I am sure that many provisions in the so called Kazan document are still in demand like previously. This is affirmed by the responses of Yerevan and Baku during contacts at meetings in the following rime period at presidential and ministerial levels and the regularly visiting Co-Chairs in Yerevan, Baku and Stepanakert meetings''.
Lavrov said he is convinced that no work has been in vain during those years.
''Although, certainly several new ideas have appeared in this period, which the co-chairs are now advancing in contacts with the parties. The most important [thing] is to overcome distrust, which sometimes arises during negotiations, and to focus on realistic and pragmatic goals, which are quite many. It’s only left to put it on paper – although the parties agree that it is necessary to be implemented, when everything enters specific formulations – as it happens in other events – complications arise. I believe that we will continue to consistently overcome these and to reach results'', Lavrov said.