Արցախում մշակվել է B&B կարգի հյուրատների զարգացման ծրագիր
Արցախի մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարության զբոսաշրջության վարչության կողմից մշակվել է Արցախում B&B (bed and breakfast (մահճակալ և նախաճաշ)) կարգի հյուրատների զարգացման ծրագիրը, հայտնում է Artsakhpress-ը:
Զբոսաշրջության վարչության պետ Արտակ Գրիգորյանի խոսքով՝ ծրագրի առաջին փուլում ընդգրկված է Մարտակերտի ու Շահումյանի շրջանների մինչև 15 համայնք:
«Դրանք ընտրվել են, քանի որ գտնվում են հյուսիսային զբոսաշրջային երթուղու վրա: Ծրագիրն իրականացվելու է «Հայաստանի Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոն» (ՓՄՁ ԶԱԿ) հիմնադրամի աջակցությամբ և Արցախի ներդրումային հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ: ՓՄՁ զարգացման ազգային կենտրոնի հետ արդեն պայմանավորվածություն կա համապատասխան մասնագետների ներգրավման հարցում»,- ասել է Ա. Գրիգորյանն՝ ավելացնելով, որ համայնքների այն բնակիչները, ում հետաքրքիր է այս ծրագիրը, անցնելու են համապատասխան դասընթացներ՝ հետագայում համայնքներում հյուրատների ծառայությունն արդյունավետ կազմակերպելու համար:
Պատասխանատուի հաղորդմամբ՝ B&B կարգի հյուրատների հիմնումն Արցախում նախադրյալներ կստեղծի նաև էկոտուրիզմի զարգացման համար:

In Artsakh Program for Developing BnB Guest Houses Is Processed
The tourism department of the Artsakh Ministry of Culture, Youth Affairs and Tourism elaborated a program for developing BnB (bed and breakfast) guest houses in Artsakh, Artsakhpess reports.
Head of the tourism department, Artak Grigoryan ,informed  that up to 15 communities of the Martakert and Shahumyan regions are included in the first stage of the program.
"They have been chosen because they are located on the northern tourist route. The project will be carried out with the support of Small and Medium Entrepreneurship Development National Center (SME DNC) of Armenia and in collaboration with the Artsakh Investment Fund," Artak Grigoryan said.
He added that those residents of the communities who are interested in the program will take respective courses.
According to Grigoryan, establishment of BnB guest houses in Artsakh will create preconditions for the development of ecotourism.