Գլենդելի քաղաքային խորհուրդը հավանություն է տվել Հայ-ամերիկյան թանգարանի նախագծմանը
Գլենդելի քաղաքային խորհուրդը միաձայն վավերացրել է Հայ-ամերիկյան թանգարանի հողատարածքի վարձակալության մասին վերջնական պայմանագիրը 95 տարվա վարձակալության պայմանով՝ տարեկան 1 դոլար վարձով, հայտնում է Asbarez-ը։ Բացի այդ, Խորհուրդը հավանություն է տվել Հայ-ամերիկյան թանգարանի նախագծման առաջին փուլին։
Թանգարանի ստեղծման կողմնակիցները և հայ համայնքի ներկայացուցիչները Հայոց ցեղասպանության 103-րդ տարելիցի նախօրեին հավաքվել են Գլենդելի քաղաքապետարանում՝ ականատես դառնալու քաղաքային խորհրդի պատմական քվեարկությանը։ Թանգարանի ներկայացուցիչները ներկայացրել են 59 800  քառակուսի ֆունտ մակերեսով եռահարկ մշակութային և կրթական համալիրի իրենց տեսլականը, որը տեղակայված կլինի Կենտրոնական պուրակի հարավ-արևմտյան հատվածում։ Թանգարանում կկազմակերպվեն ցուցահանդեսներ, կգործի կատարողական արվեստի թատրոն, ցուցադրական խոհանոց, ուսումնական կենտրոն, արխիվ, սրճարան և խանութ։
«Մենք ուրախ ենք, որ Գլենդելի քաղաքային խորհուրդը և Գլենգելի պաշտոնյաները կիսում են համաշխարհային մշակութային և կրթական կենտրոնի ստեղծման մեր տեսլականը, որը մեր համայնքի հպարտությունը կլինի»,-հայտարարել է թանգարանի համանախագահ, արքեպիսկոպոս Հովնան Դերդերյանը։

Glendale City Council Approves the Idea of Creating Armenian American Museum
The Glendale City Council on Tuesday directed City Staff to negotiate the final Ground Lease Agreement for the Armenian American Museum's Downtown Glendale site with a lease term of up to 95 years at $1 per year and approved the Museum's Stage 1 Design Plans, Asbarez reports. The landmark approval marks a major milestone for the historic project and a major victory for Museum supporters.
On the eve of the 103rd Anniversary of the Armenian Genocide, Museum supporters and community members packed into Glendale City Hall to witness the historic vote by the Glendale City Council. Museum representatives presented their vision for a three-story, 59 800 square-foot cultural and educational complex that would be located in the southwest corner of Central Park. The Museum will feature Permanent & Traveling Exhibitions, Performing Arts Theater, Demonstration Kitchen, Learning Center, Archives, Café, and Store.
"We are pleased that the Glendale City Council and City of Glendale officials share our vision of building a world class cultural and educational center in the heart of Downtown Glendale that will be the pride of our entire community," stated Museum Co-Chair Western Primate Archbishop Hovnan Derderian.