Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի հետ
Մայիսի 13-ին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Հասան Ռոհանիի հետ:
Իրանի նախագահը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին ՀՀ վարչապետ ընտրվելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ այդ պատասխանատու պաշտոնում:
Նիկոլ Փաշինյանը և Հասան Ռոհանին քննարկել են հայ-իրանական բարեկամական հարաբերություններին և համագործակցությանը վերաբերող, ինչպես նաև միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հարցեր:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ վերջին զարգացումների վերաբերյալ։ Այդ համատեքստում կողմերը հույս են հայտնել, որ հնարավոր կլինի բանակցությունների արդյունքում հասնել ստեղծված իրավիճակի կարգավորմանը:
Երկուստեք կարևորվել են բոլոր ոլորտներում փոխշահավետ գործընկերության առավել խորացման, ինչպես նաև ընթացիկ համատեղ ծրագրերի արդյունավետ իրականացման անհրաժեշտությունը՝ առավելագույնս օգտագործելով առկա ողջ ներուժը։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանն ու Հասան Ռոհանին պայմանավորվածություն են ձեռք բերել համաձայնեցնել առաջիկա հանդիպումների ծրագրերը:

Премьер Армении провел телефонный разговор с президентом Ирана
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян 13 мая провел телефонный разговор с президентом Исламской Республики Иран Хасаном Рохани. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Президент Ирана поздравил премьер-министра РА Никола Пашиняна с избранием и пожелал успехов на этом ответственном посту.
Никол Пашинян и Хасан Рохани обсудили ряд вопросов, касающихся дружественных армяно-иранских отношений и сотрудничества, а также международной и региональной повестки.
Собеседники обменялись мнениями относительно последних развитий вокруг ядерной программы Ирана. В этом контексте стороны выразили надежду, что будет возможность в результате переговоров достигнуть урегулирования создавшейся ситуации.
Обоюдно подчёркнута важность ещё большего углубления взаимовыгодного взаимодействия во всех областях, а также необходимость результативного выполнения совместных программ, максимально используя весь существующий потенциал.
В ходе телефонного разговора Никол Пашинян и Хасан Рохани достигли договоренности согласовать планы предстоящих встреч.