Եվրոպան ցանկանում է, որ Թեհրանը շարունակի իրանական միջուկային գործարքը իրականացնելը. Մերկել
Եվրոպան ցանկանում է, որ Թեհրանը շարունակի իրանական միջուկային գործարքը իրականացնելը։ Այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ Սոչիում կայացած բանակցություններից հետո:
«Մենք Եվրոպայի կողմից ենք, եվրոպացիների, Իրանի հետ մեր կապերն ունենք, այս մասին ասում ենք, որ Իրանը հավատարիմ մնա համաձայնագրին, քանի որ ես կարծում եմ՝ այն ավելի շատ վերահսկողություն եւ անվտանգություն է երաշխավորում»,–նշել է կանցլերը։
Գործողությունների համատեղ համապարպակ պլանի (ԳՀՀՊ) շուրջ իրավիճակը վատթարացել է  մայիսի 8-ին, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ–ն դուրս է գալիս գործարքից եւ վերականգնվում են բոլոր պատժամիջոցները Իրանի դեմ, որ գործում էին մինչեւ գործարքը։ Վեցնյակի մյուս անդամները դեմ են հանդես գալիս ԱՄՆ այս քայլին։

Меркель: Европа хочет, чтобы Тегеран продолжил выполнять иранскую ядерную сделку
Европа хочет, чтобы Тегеран продолжил выполнять иранскую ядерную сделку. Об этом заявила канцлер ФРГ Ангела Меркель после переговоров с президентом России Владимиром Путиным в Сочи, передает РИА Новости
«Мы со стороны Европы, европейцев, с Ираном ведем свои контакты, говорим об этом, чтоб Иран остался верен этому соглашению, потому что, я думаю, оно гарантирует больше контроля и безопасности», — заявила она.
Ситуация вокруг Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) обострилась после того, как 8 мая президент США Дональд Трамп объявил, что Вашингтон выходит из соглашения с Ираном по ядерной программе, достигнутого «шестеркой» международных посредников (Россия, США, Британия, Китай, Франция, Германия) в 2015 году. Трамп также заявил о восстановлении всех санкций, действие которых было приостановлено как результат достигнутой сделки.