Եվրոպան ցանկանում է, որ Թեհրանը շարունակի իրանական միջուկային գործարքը իրականացնելը. Մերկել
Եվրոպան ցանկանում է, որ Թեհրանը շարունակի իրանական միջուկային գործարքը իրականացնելը։ Այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ Սոչիում կայացած բանակցություններից հետո:
«Մենք Եվրոպայի կողմից ենք, եվրոպացիների, Իրանի հետ մեր կապերն ունենք, այս մասին ասում ենք, որ Իրանը հավատարիմ մնա համաձայնագրին, քանի որ ես կարծում եմ՝ այն ավելի շատ վերահսկողություն եւ անվտանգություն է երաշխավորում»,–նշել է կանցլերը։
Գործողությունների համատեղ համապարպակ պլանի (ԳՀՀՊ) շուրջ իրավիճակը վատթարացել է  մայիսի 8-ին, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ–ն դուրս է գալիս գործարքից եւ վերականգնվում են բոլոր պատժամիջոցները Իրանի դեմ, որ գործում էին մինչեւ գործարքը։ Վեցնյակի մյուս անդամները դեմ են հանդես գալիս ԱՄՆ այս քայլին։

Europe wants Tehran to continue fulfilling the nuclear deal,  German Chancellor Angela Merkel said after talks with Russian President Vladimir Putin in Sochi.
Tehran should continue the implementation of the Iranian deal to guarantee control and security, RIA Novosti reported quoting Merkel.
As reported earlier, on May 8, the US President Donald Trump voiced his decision to withdraw from Iranian nuclear deal and re-impose sanctions on Iran, while other parties to the deal were against the US decision and expressed their intention to stay committed to the agreement.