Հունիսի 1. 2800-ամյա Երևանը երեխաների աչքերով (լուսանկարներ)
Երևանի քաղաքապետարանի նախաձեռնությամբ հունիսի 1-ի՝ երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա առթիվ մայրաքաղաքում կազմակերպվել են մի շարք հետաքրքիր միջոցառումներ: Դրանք անցկացվում են «Երևանյան ամառ 2018» եռամսյա ծրագրի շրջանակում և նվիրված են մայրաքաղաքի հիմնադրման հոբելյանին: Մանուկների համար տոնական այս օրը Ազատության հրապարակը, ձևավորված ավանդույթի համաձայն, երեխաներինն էր:
Հրապարակի տարածքում մանուկներն իրենց բազմերանգ կավճանկարներում պատկերել էին 2800-ամյա մայրաքաղաքը՝ արևաշող և ժպտացող, որոնցում արտացոլված էին նաև նրանց մանկական երազանքները: Երևանի քաղաքապետարանի կողմից փոքրիկների համար ապահովվել էին անսահմանափակ քանակով գունավոր կավիճներ: Ազատության հրապարակում կազմակերպվել էր նաև մանկական տոնական համերգային ծրագիր, որտեղ ելույթ են ունեցել երգի ու պարի մանկական համույթներ, փոքրիկ երգիչներ: Նախաձեռնությանը միացել էին նաև ՀՀ ոստիկանության փողային նվագախումբն ու մշակույթի տան սաները:
Հրապարկի հարակից հարթակում էլ մայրաքաղաքի արվեստի դպրոցների սաների մասնակցությամբ անցկացվել է «2800-ամյա Երևանը երեխաների աչքերով» խորագիրը կրող կերպարվեստի բաց դաս: Պատանի նկարիչներն իրենց աշխատանքներում ներկայացրել են երևանյան բնապատկերներ և տեսարժան վայրեր:
Ազատության հրապարակում ներկա հաշմանդամություն ունեցող երեխաներին էլ տոնի առիթով Երևանի քաղաքապետարանի կողմից նվերներ են հանձնվել
Ի դեպ, հունիսմեկյան միջոցառումների շրջանակում Երևանի քաղաքապետի հանձնարարությամբ, քաղաքապետարանի աշխատակազմի ընտանիքի, կանանց և երեխաների իրավունքների պաշտպանության բաժնի պետ Իդա Խաչատրյանն էլ վաղ առավոտից այցելել է երևանյան ծննդատներ, շնորհավորել այսօր ծնված երեխաների մայրերին՝ նվերներ փոխանցելով նրանց:

1 июня: 2800-летий Ереван глазами детей (фотографии)
По инициативе мэрии Еревана, 1-го июня-в Международный день защиты детей, в столице организован ряд интересных мероприятий, которые проводятся в рамках программы трехмесячных мероприятий ''Ереванское лето 2018'' и посвящены 2800-летию основания столицы. По традиции, в этот праздничный день, собравшиеся на площади Азатутян дети мелом рисовали 2800-летнюю столицу. На рисунках они изобразили также свои мечты.
На площади Азатутян была организована также детская концертная программа, в рамках которой выступили детские ансамбли песни и танца, юные певцы. К инициативе присоединились духовой оркестр и воспитанники дома культуры полиции РА.
На территории, прилегающей к площади Азатутян, был проведен открытый урок по живописи ''2800-летний Ереван глазами детей'' с участием воспитанников ереванских школ искусства. По случаю праздника, присутствующим на площади детям с ограниченными физическими возможностями, мэрия Еревана вручила подарки.
Отметим, что по поручению мэра Еревана, в рамках мероприятий, организованных по случаю 1-го июня, начальник отдела по защите прав семьи, женщин и детей аппарата мэрии Ида Хачатрян с раннего утра побывала в Ереванских родильных домах, поздравила матерей детей, родившихся сегодня и вручила им подарки.