Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը պետք է բխի բացառապես երկրի ազգային շահերից. Արմեն Աշոտյան
Հունիսի 1-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հաձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել քննարկում՝ հանձնաժողովի անդամների և ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի մասնակցությամբ:
Մասնակցել են նաև ՀՀ նախագահի և ՀՀ վարչապետի խորհրդականները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է արտաքին քաղաքական օրակարգին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ, անդրադարձ կատարվել խորհրդարանական վերահսկողության գործիքակազմի արդյունավետ կիրառմանը վերաբերող հարցերին:
Խոսելով արտաքին քաղաքական օրակարգի հարցերին առնչվող հարցերի վերաբերյալ՝ հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը պետք է բխի բացառապես երկրի ազգային շահերից:
Անդրադառնալով Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը՝ ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ Արցախի կարգավիճակը և անվտանգության ապահովումը բանակցային գործընթացում Հայաստանի գերակայություններն են:
Հանդիպման ընթացքում ընդգծվել է արտաքին քաղաքականության ոլորտում միասնաբար գործելու կարևորությունը՝ դիվանագիտության գործիքակազմում խորհրդարանական բաղադրիչի լիակատար ներառականությամբ:

Армен Ашотян: ''Внешняя политика Армении должна исходить исключительно из национальных интересов страны''
1 июня по инициативе председателя постоянной комиссии НС по внешним связям А.Ашотяна прошли дебаты с участием членов комиссии и министра иностранных дел РА З.Мнацаканяна.
В заседании приняли участие также советники президента и премьер-министра страны.
В ходе встречи обсужден широкий круг вопросов внешнеполитической повестки дня, эффективного применения инструментария парламентского надзора.
Коснувшись внешнеполитической повестки, председатель комиссии отметил, что внешняя политика Армении должна исходить исключительно из национальных интересов страны.
Обратившись к урегулированию карабахского конфликта, глава МИД отметил, что в переговорном процессе статус и обеспечение безопасности Арцаха – приоритеты Армении.
На встрече подчеркнута важность совместных действий в области внешней политики – с полноценным включением парламентского компонента в инструментарий дипломатии.