Վարչապետն ընդունել է ԵԱՀԿ անդամ պետությունների ներկայացուցիչներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵԱՀԿ անդամ պետությունների ներկայացուցիչներին՝ պատվիրակության ղեկավար Վերոնիկ Ռոժե-Լականի գլխավորությամբ:
Վարչապետը կարևորել է ՀՀ կառավարության և ԵԱՀԿ-ի ու վերջինիս անդամ պետությունների հետ սերտ համագործակցությունն ու կառուցողական երկխոսությունը: Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Հայաստանում տեղի ունեցող ներքաղաքական զարգացումներին, մեր երկրի արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններին և պատասխանել հանդիպման մասնակիցներին հետաքրքրող մի շարք հարցերի: Դրանք, մասնավորապես, վերաբերել են ՀՀ կառավարության գործունեությանն ու ծրագրերին՝ քաղաքական, տնտեսական ոլորտներում, ժողովրդավարական ինստիտուների զարգացման ուղղությամբ նախատեսվող բարեփոխումներին: Դիվանագետների խնդրանքով գործադիրի ղեկավարը ներկայացրել է իր դիտարկումները մեր երկրում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների կազմակերպման և Ընտրական օրենսգրքում փոփոխությունների իրականացման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, բիզնես միջավայրի բարելավման, մենաշնորհների դեմ պայքարի հետ կապված:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է նաև ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացին, հայ-թուրքական հարաբերություններին և խոսել Ռուսաստանի, Եվրոպական միության, ԱՄՆ-ի ու այլ երկրների հետ հարաբերությունների մասին:
Վերոնիկ Ռոժե-Լականը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին անկեղծ և անմիջական երկխոսության համար՝ ընդգծելով, որ ԵԱՀԿ-ն պատրաստ է զարգացնել ու խորացնել Հայաստանի հետ փոխգործակցությունը՝ ՀՀ կառավարության բարեփոխումներին օժանդակություն ցուցաբերելու նպատակով:

Премьер-министр Армении принял представителей государств-членов ОБСЕ
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял представителей государств-членов ОБСЕ во главе с руководителем делегации Вероник Роже-Лакан. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Премьер-министр подчеркнул важность тесного сотрудничества и конструктивного диалога правительства Армении с ОБСЕ и государствами-членами Организации. Никол Пашинян коснулся происходящих в Армении внутриполитических событий, внешнеполитических приоритетов нашей страны и ответил на вопросы, интересующие участников встречи. В частности, они касались деятельности и программ правительства Армении в политической и экономической сферах, а также предстоящих реформ по развитию демократических институтов. По просьбе дипломатов глава правительства представил свои наблюдения по вопросам организации внеочередных парламентских выборов в нашей стране и внесению изменений в Избирательный кодекс, борьбы с коррупцией, улучшения предпринимательской среды и борьбе с монополиями.
Никол Пашинян также коснулся переговорного процесса по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, армяно-турецких отношений и поговорил об отношениях с Россией, Европейским союзом, США и другими странами.
Вероник Роже-Лакан поблагодарила премьер-министра за искренний и непосредственный диалог, подчеркнув, что ОБСЕ готова развивать и углублять сотрудничество с Арменией для поддержания реформ правительства РА.