Գերմանիայում պահանջում են կանցլերի իրավասությունների ժամկետի կրճատում
Գերմանիայի ֆեդերալ կանցլերն իր լիազորությունները պետք է կատարի ոչ ավել, քան տասը տարի: Այդ մասին իր հարցազրույցներից մեկում հայտնել է Գերմանիայի Լիբերալ Ժողովրդական կուսակցության ղեկավար Կրիստիան Լինդները, փոխանցում է «Ռեգնում» գործակալությունը:
«Ես հանդես եմ գալիս կանցլերի իրավասրությունների ժամկետի՝ մինչև ութ կամ տասը տարի կրճատմանը կողմ»,- մասնավորապես նշել է Լինդները:
Նրա կարծիքով նախորդ կանցլերներն, ի տարբերություն Մերկելի, առանձնացել են ավելի մեծ պրոֆեսիոնալիզմով, ինչը կուսակցության ղեկավարը բացատրում է պաշտոնավարման երկար ժամկետով:

В Германии требуют ограничить канцлера в сроке полномочий
Федеральный канцлер Германии должен оставаться на своём посту не более десяти лет. Об этом в интервью, выдержки из которого опубликованы газетой Bild, заявил глава либеральной Свободной демократической партии Германии (СвДП) Кристиан Линднер, передает ИА REGNUM.
«Я выступаю за то, чтобы ограничить срок полномочий главы правительства ФРГ восемью или десятью годами», — сказал Линднер.
По его словам, все предыдущие председатели правительства ФРГ отличались большей прогрессивностью, чем Ангела Меркель. Такая ситуация обусловлена длиной срока её полномочий.
Напомним, Ангела Меркель руководит правительством с 2005 года. По законам Германии, федеральный канцлер избирается парламентом — Бундестагом — на четыре года, при этом количество переизбраний не ограничено.