Նախագահը ցավակցական ուղերձ է հղել ակադեմիկոս Սերգեյ Համբարձումյանի մահվան կապակցությամբ
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը ցավակցական ուղերձ է հղել Համբարձումյանների ընտանիքին՝ ակադեմիկոս Սերգեյ Համբարձումյանի մահվան կապակցությամբ։
«Խոր ցավով տեղեկացա Հայաստանի Հանրապետության Գիտությունների Ազգային ակադեմիայի ակադեմիկոս, Ռուսաստանի Դաշնության Գիտությունների ակադեմիայի արտասահմանյան անդամ, ականավոր գիտնական, գիտության ու կրթության հմուտ կազմակերպիչ, պետական ու հասարակական անվանի գործիչ Սերգեյ Համբարձումյանի մահվան մասին:
Ակադեմիկոս Համբարձումյանի՝ հրաշալի մարդու ու քաղաքացու, մեծ գիտնականի ու մանկավարժի կերպարը թանկ ու օրինակելի է մեզ համար։ Նրա գիտական վաստակն արժանի է խոնարհման և հպարտությամբ է լցնում մեր սրտերը:
Անուրանալի է Սերգեյ Համբարձումյանի ավանդը հատկապես մեխանիկայի հայկական դպրոցի ստեղծման ու զարգացման, ՀԽՍՀ ԳԱ մաթեմատիկայի, ինչպես նաև մեխանիկայի ինստիտուտի հիմնադրման գործում։
Մեծ հարգանքի ու գնահատանքի է արժանի նրա երկարամյա մանկավարժական գործունեությունը, որը անվանի գիտնականը կատարել է պատվով ու պատասխանատվությամբ՝ տասնամյակներ շարունակ երիտասարդ սերնդին փոխանցելով հիմնարար գիտության լավագույն ավանդույթները։ Նշանակալի է նաև գիտության և գիտական հետազոտությունների կազմակերպչի նրա ավանդը, որը լավագույնս ներդրել է Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայում և Երևանի պետական համալսարանում աշխատելու տարիներին:
Սերգեյ Համբարձումյանը նաև պետական ու հասարակական ակնառու գործիչ է: Հանդիսանալով Խորհրդային Հայաստանի Գերագույն խորհրդի, ապա նաև ԽՍՀՄ Գերագույն խորհրդի պատգամավոր և նախագահության անդամ, նա մշտապես հայ մտավորականին վայել արժանապատվությամբ ու նվիրումով անզիջում պաշտպանել է Հայաստանի ազգային շահերը, հատկապես՝ Արցախի հարցում:
Խորին ցավակցություն եմ հայտնում Սերգեյ Համբարձումյանի ընտանիքին, հարազատներին, գործընկերներին։
Ճանաչված պետական գործչի, գիտնականի ու քաղաքացու ազնիվ և պայծառ կերպարը միշտ վառ կմնա սերունդների հիշողության մեջ»։

Президент Армении выразил соболезнование по поводу смерти академика Сергея Амбарцумяна
Президент Армении Армен Саркисян направил послание по случаю смерти академика Сергея  Амбарцумяна, сообщает "Арменпресс" со ссылкой на пресс-службу президента РА..
"С глубокой скорбью воспринял весть о кончине  академика НАН РА, иностранного члена АН РФ, ученого с мировым именем, опытного организатора науки и образования, государственного и общественного деятеля Сергея Амбарцумяна.
Образ академика Амбарцумяна – прекрасного человека и гражданина, выдающегося ученого и педагога – дорог нам. Его вклад в науку достоин поклонения и переполняет гордостью наши сердца.
Трудно переоценить вклад Сергея  Амбарцумяна в создание и развитие армянской школы  механики, в создание Института математики, а также механики АН Армянской ССР.
Высокой оценки и уважения достойна его многолетняя педагогическая деятельность, которую ученый осуществлял с честью и большой ответственностью, в течение десятилетий передавая молодому поколению лучшие традиции фундаментальной науки. Значителен вклад Амбарцумяна как организатора науки и научных исследований, который он внес в годы  работы в Национальной академии наук и в Ереванском государственном университете.
Сергей Амбарцумян был и выдающимся государственным и общественным деятелем. Будучи  депутатом Верховного совета Армении, а также  членом президиума ВС СССР, он с неизменной  преданностью и достоинством непреклонно защищал национальные интересы Армении, особенно в вопросе Арцаха.
Глубоко соболезную семье, родным и коллегам Сергея Амбарцумяна.
Честный, яркий образ выдающегося государственного деятеля, ученого и гражданина навсегда останется в памяти поколений".