Մենք նույն հայրենիքի մաս ենք. Արցախի նախագահ
Հայաստանի և Արցախի միջև հարաբերություններն ինտեգրացիայի և ինքնիշխանության համադրման բավականին հետաքրքիր օրինակ են: Այս մասին  REGNUM գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է Արցախի նախագահ Բակո  Սահակյանը:
«Մենք միաժամանակ հանդիսանում ենք նույն Հայրենիքի մաս ինտեգրացիայի բարձր մակարդակով հատկապես տնտեսական ոլորտում, սակայն մենք ինքնիշխան երկրներ ենք: Այդ մոդելը բավականին արդյունավետ գործում է ավելի քան երկուսուկես տասնամյակ:
Ինչպես արդեն նշել եմ, մենք հանդիսանում ենք նույն Հայրենիքի մաս, և Հայաստանի Հանրապետությունն իր հիմնական փաստաթղթերում սահմանել է, որ հանդիսանում է Արցախի անվտանգության երաշխավորը: Գործող իրավական բազան թույլ է տալիս կարգավորել մեր հարաբերությունները` այդ թվում նաև պաշտպանական ոլորտում», - ասել է Բակո Սահակյանը:

Президент Арцаха: "Мы являемся частью одной Родины"
Отношения между Арменией и Арцахом являются весьма интересным примером сочетания интеграции и суверенитета. Об этом сказал в интервью ИА REGNUM президент Республики Арцах Бако Саакян.
"Мы одновременно являемся частью одной Родины с высокой степенью интеграции, особенно в экономической сфере, но суверенными государствами. Эта модель достаточно эффективно действует более двух с половиной десятилетий.
Как я уже отметил, мы являемся частью одной Родины, и Республика Армения в своих основополагающих документах определила, что является гарантом безопасности Арцаха. Действующая ныне правовая база позволяет регулировать наши отношения в том числе и в оборонной сфере", - сказал Бако Саакян.