Հայաստանում չկա որևէ ուժ, որ ի վիճակի կլինի կանգնել ժողովրդի իշխանության առաջ. Նիկոլ Փաշինյան
Հայաստանի Հանրապետությունում օրինականության հաստատումն այլընտրանք չունի: Պետության և ժողովրդի առաջ հանցագործություն կատարած բոլոր անձինք ենթարկվելու են պատասխանատվության: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի ուղիղ եթերում այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: «Հայաստանի Հանրապետությունում հաստատված է ժողովրդի իշխանությունը և հավատացած եղեք, որ Հայաստանի Հանրապետությունում չկա որևէ ուժ, որ ի վիճակի լինի կանգնել ժողովրդի իշխանության առաջ, որ ի վիճակի լինի կանգնեցնել ժողովրդական հեղափոխության հաղթանակը: Ով կփորձի կանգնել այդ ճանապարհին, կհայտնվի պատմության աղբանոցում: Եվ ցանկանում եմ հավաստիացնել, որ ինչպես նախկինում բազմիցս ասել եմ Հանրապետության հրապարակում ձեր առաջ կանգնելով, Հայաստանի Հանրապետությունում օրինականության հաստատումն այլընտրանք չունի: Պետության և ժողովրդի առաջ հանցագործություն կատարած բոլոր անձինք ենթարկվելու են պատասխանատվության: Այս ճանապարհը, օրինականության հաստատման ճանապարհն այլընտրանք չունի, բոլորը պատասխան են տալու իրենց կատարած արարքների համար Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով, եղանակներով և ձևերով»,- ասաց վարչապետը:
Նա հավելեց, որ այս ողջ գործընթացի ընթացքում իր գլխավորած կառավարությունը նույնպիսի պատասխանատվություն է զգում Հայաստանի պետականության, ժողովրդի, օրինականության առաջ:  «Մենք քաղաքական գործընթացը կազմակերպելու ենք ժողովրդից ստացված լիազորությունների սահմաններում և այդ լիազորությունների սահմանները չենք անցնելու ոչ մի պարագայում, որովհետև մենք չենք ցանկանում ուրիշների ապօրինությունները փոխարինել մեր ապօրինություններով, ուրիշների թալանը փոխարինել մեր թալանով, մենք չենք ուզում ուրիշների գողացածը  տեղափոխել մեր գրպաններ, մենք ուզում ենք ուրիշների գողացածը տեղափոխել պետական բյուջե և ծառայեցնել ժողովրդի և պետության կարիքներին: Բոլոր հանցագործները ենթարկվելու են պատասխանատվության, ժողովրդից գողացված ամեն մի կոպեկ վերադարձվելու է ժողովրդին: Եվ ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխության հաղթարշավը պարզապես այլընտրանք չունի, որովհետև Հայաստանի Հանրապետությունում կա մի տեր, մի իշխանություն, և այդ տերը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին է»,- ընդգծեց Փաշինյանը:
Նա ևս մեկ անգամ կոչ արեց օգոստոսի 17-ին, ժամը 18:30-ին հավաքվել Երևանի  Հանրապետության հրապարակում՝  ամփոփելու քաղաքացու իշխանության հաստատման 100 օրը և խոսել ժողովրդական հեղափոխության հետագա հաղթանակների մասին:

There is no Force in Armenia that Will be able to Stand before People’s Power – PM Pashinyan
Establishment of legality in Armenia has no alternative. Those who committed a crime against the state and the people will be held accountable, Prime Minister Nikol Pashinyan said live on Facebook, reports Armenpress.
“The people’s power is established in the Republic of Armenia and believe me that there is no force in Armenia that will be able to stand before the people’s power and stop the victory of the people’s revolution. Those who will try to stand on this path will appear in the history dump. And I want to assure that as I have repeatedly stated previously standing before you at the Republic Square, there is no alternative to the establishment of legality in Armenia. All those who committed a crime against the state and the people will be held accountable. There is no alternative to this path, the path to establish legality, all will be held accountable for their actions in accordance with the law”, the PM said.
He added that during this entire process the government led by him feels a similar responsibility before the statehood, people and legality. “We will organize the political process within the powers received by the people and will not pass the boundaries of these powers in any case since we don’t want to replace the illegal actions of others by ours, replace the robbery of others by ours, we don’t want to transfer what has been robbed by others to our pockets, we want to transfer it to the state budget and serve it for the needs of the people and the state. All criminals will be held accountable, any sum robbed from the people will be returned to the people. And there is no alternative to the victory of the peaceful, velvet, democratic revolution, since there is only one owner, one power in Armenia, and that owner is the citizen of the Republic of Armenia”, PM Pashinyan said.
He once again called on citizens to gather at the Republic Square on August 17, at 18:30, to sum up 100 days of the establishment of the citizen’s power and talk about the further victories of the democratic revolution.