«Հայկական թավշյա հեղափոխություն» գիրքը ընթերցողի սեղանին է
Հայաստանյան վերջին քաղաքական իրադարձություններն ամփոփվել են մեկ գրքում: Քաղաքագետ, Գլոբալիզացիայի և տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի խորհրդի նախագահ Ստեփան Գրիգորյանի «Հայկական թավշյա հեղափոխություն»-ը գիրքն օգոստոսի 17-ից դրվել է ընթերցողների սեղանին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը,  գիրքը լույս է ընծայվել «Էդիթ Պրինտ» հրատարակչության նախաձեռնությամբ:
Գրքում ներկայացված է վերջին մի քանի տարիներին Հայաստանում տիրող քաղաքական իրավիճակը, ինչպես նաև երկրում տեղի ունեցող քաղաքական գործընթացների ժամանակագրությունն ու վերլուծությունը՝ սկսած 2018 թ. մարտի 31-ից, երբ ընդդիմության առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանն իր կողմնակիցների հետ Գյումրու քաղաքի կենտրոնական Վարդանանց հրապարակից սկսեց քայլարշավը մինչև Երևան, մինչև մայիսի 8-ը, երբ ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում Փաշինյանն ընտրվեց վարչապետ:
«Գիրքը նվիրված է թավշյա հեղափոխությանը: Այն, ինչ տեղի է ունեցել Հայաստանում, բացառիկ երևույթ է: Սա ոչ միայն հեղափոխություն էր, այլ համաշխարհային մակարդակի գործընթաց: Հայաստանում կատարվածը միջազգային հանրությունն ընկալել է որպես ունիկալ երևույթ»,-նշում է գրքի հեղինակ Ստեփան Գրիգորյանը:
Ի դեպ, սա հեղինակի առաջին մեծամասշտաբ աշխատությունն է: Ստեփան Գրիգորյանն առանձնահատուկ կարևորում է Նիկոլ Փաշինյանի և նրա թիմի արդյունավետ աշխատանքը Թավշյա հեղափոխության իրականացման գործում: Գրիգորյանի խոսքով՝ Փաշինյանը կոտրեց ամբողջ ընթացքում հրապարակում կանգնելու և հանրահավաք անցկացնելու ավանդույթը՝ տեղաշարժվելով ու քայլելով տարբեր տարածքներում:

"Armenian Velvet Revolution" Book Released
The book titled “Armenian velvet revolution” by political scientist, chairman of the board of the Globalization and regional cooperation analytical center Stepan Grigoryan, has been released on August 17. It has been published by Edit Print publishing house, Armenpress reports.
The book presents the political situation in Armenia in the past years, as well as the chronology and analysis of the ongoing political processes in the country, starting from May 31, 2018, when opposition leader Nikol Pashinyan started its walk campaign from Gyumri to Yerevan, up to May 8 when Pashinyan was elected Prime Minister during the extraordinary sitting of the Parliament.
“The book is dedicated to the velvet revolution. What happened in Armenia is a unique phenomenon. It not only was a revolution, but a process at global level. The international community perceived the events in Armenia as a unique phenomenon”, the author of the book said.
This is his first large-scale work. Stepan Grigoryan attaches great importance to the effective work of Pashinyan and his team on implementing the velvet revolution.