Օգոստոսի 23-ը մեր տոնացույցում գրված է ոսկյա տառերով. Ա. Բաբլոյանի ուղերձը Հայաստանի անկախության հռչակագրի 28-րդ տարեդարձի առթիվ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի անկախության հռչակագրի 28-րդ տարեդարձի առթիվ։
այսօր մենք տոնում ենք հայոց անկախ պետականության վերականգնման ուղի ոտք դնելու 28-րդ տարեդարձը:
1990 թվականի օգոստոսի 23-ին Խորհրդային Հայաստանի 12-րդ գումարման Գերագույն խորհուրդը վավերացրեց մի հիմնարար փաստաթուղթ, որը կրում էր «Հռչակագիր Հայաստանի անկախության մասին» անվանումը:
Նրա տասներկու կետերն ասես սեղմ ու փոքրիկ Սահմանադրությունն էին դեռ չստեղծված հայոց անկախ ու ժողովրդավարական պետականության: Եվ նրա բոլոր դրույթները պիտի սրբորեն պահպանենք, որովհետև միայն այդ ճանապարհով ենք պաշտպանելու այն ամենը, որոնք գերակա արժեքներ հռչակելու համար 1988-ին պայքարի ելանք:
Անգամ քսանութ տարի անց դժվար է ասել՝ Հայաստանի անկախության հռչակագիրը մեր քաղաքական մտքի մանկությո՞ւնն էր, թե՞ իրավական մտքի հասունության արտացոլումը:
Հստակ է, որ այն շարունակությունն էր Խորհրդային Հայաստանի 11-րդ գումարման Գերագույն խորհրդի 1988 թվականի նոյեմբերի 24-ի անավարտ մնացած նիստի, երբ խորհրդարանը կեսգիշերն անց հայտարարեց, որ Հայաստանում այսուհետ գործում են միայն Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհրդի հավանությանն արժանացած օրենքները: Զրահատեխնիկան մտավ Հայաստանի մայրաքաղաք, սակայն խորհրդարանն արդեն վավերացրել էր ժողովրդի կամարտահայտումը:
Օգոստոսի 23-ի հռչակագիրը միաժամանակ կարևորագույն ուղենիշն ու մեկնակետն էր դեպի 1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ը տանող ճանապարհին:
Այն հռչակագիր էր, բայց նրա տասներկու կետերից և ոչ մեկը դեկլարատիվ բնույթ չկրեց, այլ մեր պայքարի, զրկանքների ու զոհողությունների շնորհիվ դարձավ իրականություն:
օգոստոսի 23-ը մեր տոնացույցում գրված է ոսկյա տառերով և դարձել է հայության մի քանի սերունդների երազանքն իրականություն դարձնելու կամքի ու վճռականության խորհրդանիշը:
Տասնամյակներ կհաջորդեն միմյանց, բազմաթիվ օրենքներ կվերախմբագրվեն, փոփոխություններ կկատարվեն նաև Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունում:
Սակայն, ինչպես մենք, այնպես էլ գալիք յուրաքանչյուր սերունդ պարտավոր է պահպանել Հայաստանի անկախության հռչակագրում ձևակերպված այն իսկապե՛ս ժողովրդավարական ու ազգային արժեքները, խոսքի, մամուլի, խղճի ազատությունը, օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների իրավահավասարությունը, որոնք հիմնարար արժեքներ հռչակվեցին 1990 թվականի օգոստոսի 23-ին:

Parliament Speaker Addresses Congratulatory Message on 28th Anniversary of Armenia’s Independence Declaration
Speaker of the Parliament Ara Babloyan addressed a congratulatory message on the 28th anniversary of the Declaration of Independence of Armenia, Armenpress reports.
“Dear compatriots, today we celebrate the 28th anniversary of entering to the restoration path of the Armenian independent statehood.
On August 23, 1990, the Supreme Council of the 12th convocation of the Soviet Armenia ratified a fundamental document which was titled “Declaration about the Independence of Armenia”.
Its twelve points seemed were just a small and brief Constitution of the yet not created Armenian independent and democratic statehood. And we need to preserve its all traditions since by this way we should protect everything for which we fought in 1998 aimed at declaring them priority values.
28 years later it’s even difficult to say whether Armenia’s Independence Declaration was the childhood of our political mind or the reflection of maturity of a legal mind.
Obviously, it was the continuation of the November 24, 1988 session of the Supreme Council of 11th convocation of the Soviet Armenia when the parliament announced late at night that the laws approved by the Armenian SSR Supreme Council only operate in Armenia. The military equipment entered Armenia’s capital, but the parliament has already ratified the people’s expression of will.
The August 23 Declaration was at the same time the most important milestone and starting point to the path leading to September 21, 1991.
It was a Declaration, but none of its twelve points were of a declarative nature, it became a reality thanks to our fight and sacrifices.
August 23 is mentioned in our calendar with golden letters and has became a symbol of will and determination to make the dream of several generations of Armenians a reality.
Decades will follow each other, numerous laws will be re-edited, amendments will be made in the Constitution of the Republic of Armenia. However, both we and each upcoming generation have to preserve the democratic and national values enshrined in the Independence Declaration, the freedom of speech, press and conscience, the equality of legislative, executive and judicial powers which were declared as fundamental values on August 23, 1990. Good luck to us on this path”.