Լոնդոնի քաղաքապետը կոչ է անում Brexit-ի հարցով կրկին հանրաքվե անցկացնել
Լոնդոնի քաղաքապետ Սադիկ Խանը հանդես է եկել Մեծ Բրիտանիայի` Եվրամիությունից դուրս գալու նպատակահարմարության հարցով երկրորդ հանրաքվե անցկացնելու օգտին, փոխանցում է Euronews-ը: Նա քննադատել է վարչապետ Թերեզա Մեյի կաբինետին Բրյուսելի հետ Brexit-ի հարցով, իր կարծիքով, ձախողված բանակցությունների համար: Խանի կարծիքով բրիտանացիները պետք է ասեն վերջին խոսքը:
«Ցավոք սրտի, այժմ մենք գտնվում ենք մի իրավիճակում, երբ կառավարությունը վարում է բանակցություններ, որոնք հանգեցնելու են հնարավոր 2 ելքերից մեկին. կամ Մեծ Բրիտանիան ԵՄ-ի կունենա վատ գործարք (ինչը կնշանակի, որ Եվրամիությունը լքելիս մենք չենք իմանա` ապագայում ինչ հարաբերություններ են սպասում մեզ ԵՄ հետ), կամ չի լինելու որևէ գործարք: Այս 2 տարբերակներն էլ վնաս են հասցնելու թե Լոնդոնին, թե երկրին ընդհանրապես: Այնպես որ դիմում եմ կառավարությանը` այժմ բրիտանացիները պետք է արտահայտվեն և այդ բանակցությունների արդյունքների վերաբերյալ, և ԵՄ կազմում մնալու հնարավորությունների վերաբերյալ», - նշել է քաղաքապետը:
Ավելի վաղ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը հայտարարել էր, որ Brexit-ի հարցով կրկնակի հանրաքվեն դավաճանություն կլինի ժողովրդավարության հանդեպ:
Անցյալ ուրբաթ Դուվր քաղաքում անցկացվել է բողոքի ակցիա, որի մասնակիցները իշխանություններից պահանջում էին ներկայացնել անաչառ և սպառիչ տեղեկատվություն Brexit-ի վերաբերյալ:
Հիշեցնենք, որ Մեծ Բրիտանիան կլքի Եվրոպական Միությունը 2019 թվականի մարտին: Brexit-ի պայմանների  վերաբերյալ բանակցությունները Լոնդոնի և Բրյուսելի միջև պետք  է ավարտվեն այս տարվա հոկտմբերի վերջին:

London Mayor Calls for Another Referendum on Brexit
The London mayor, Sadiq Khan is calling for the second referendum on Brexit, Euronews reports. He says the prime minister's handling of Brexit negotiations has become "mired in confusion and deadlock" and was leading the country down a damaging path.
"Unfortunately, we're at a position now where the government's embarking on negotiations that are going to lead to one of two things: either a bad deal, and that includes the possibility of us leaving the EU without knowing the future relationship with the European Union, or no deal. And both those options would be deeply damaging to London and the country. So what I'm saying to the government is for the first time, the British public should have a say on the outcome of those negotiations, including the option of staying in the EU." Sadiq Khan, London Mayor said.
Prime Minister Theresa May has repeatedly ruled out a second referendum. She says members of parliament will get to vote on whether to accept any final deal.
Meanwhile,  anti- brexit protesters in Dover continue to demonstrate with the thought of chaos if there's a disorderly Brexit with Dover being the lifeline for the economy. But with the months ticking by for London and Brussels to thrash out a deal, Britain's preparing plans for a no-deal Brexit.