Լոնդոնի քաղաքապետը կոչ է անում Brexit-ի հարցով կրկին հանրաքվե անցկացնել
Լոնդոնի քաղաքապետ Սադիկ Խանը հանդես է եկել Մեծ Բրիտանիայի` Եվրամիությունից դուրս գալու նպատակահարմարության հարցով երկրորդ հանրաքվե անցկացնելու օգտին, փոխանցում է Euronews-ը: Նա քննադատել է վարչապետ Թերեզա Մեյի կաբինետին Բրյուսելի հետ Brexit-ի հարցով, իր կարծիքով, ձախողված բանակցությունների համար: Խանի կարծիքով բրիտանացիները պետք է ասեն վերջին խոսքը:
«Ցավոք սրտի, այժմ մենք գտնվում ենք մի իրավիճակում, երբ կառավարությունը վարում է բանակցություններ, որոնք հանգեցնելու են հնարավոր 2 ելքերից մեկին. կամ Մեծ Բրիտանիան ԵՄ-ի կունենա վատ գործարք (ինչը կնշանակի, որ Եվրամիությունը լքելիս մենք չենք իմանա` ապագայում ինչ հարաբերություններ են սպասում մեզ ԵՄ հետ), կամ չի լինելու որևէ գործարք: Այս 2 տարբերակներն էլ վնաս են հասցնելու թե Լոնդոնին, թե երկրին ընդհանրապես: Այնպես որ դիմում եմ կառավարությանը` այժմ բրիտանացիները պետք է արտահայտվեն և այդ բանակցությունների արդյունքների վերաբերյալ, և ԵՄ կազմում մնալու հնարավորությունների վերաբերյալ», - նշել է քաղաքապետը:
Ավելի վաղ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը հայտարարել էր, որ Brexit-ի հարցով կրկնակի հանրաքվեն դավաճանություն կլինի ժողովրդավարության հանդեպ:
Անցյալ ուրբաթ Դուվր քաղաքում անցկացվել է բողոքի ակցիա, որի մասնակիցները իշխանություններից պահանջում էին ներկայացնել անաչառ և սպառիչ տեղեկատվություն Brexit-ի վերաբերյալ:
Հիշեցնենք, որ Մեծ Բրիտանիան կլքի Եվրոպական Միությունը 2019 թվականի մարտին: Brexit-ի պայմանների  վերաբերյալ բանակցությունները Լոնդոնի և Բրյուսելի միջև պետք  է ավարտվեն այս տարվա հոկտմբերի վերջին:

Мэр Лондона призывает к повторноу референдумы по "брекситу"
Мэр Лондона Садик Хан призвал провести повторный референдум по вопросу целесообразности выхода Великобритании из ЕC, передает Euronews. Садик Хан раскритиковал кабинет премьера Терезы Мэй за провальные на его взгляд переговоры с Брюсселем по "брекситу". Хан считает, что британцы должны сказать последнее слово.
"К сожалению, сейчас мы находимся в том положении, когда правительство ведет переговоры, которые приведут к одному из двух исходов. Либо это будет плохая сделка, а это значит, покидая Евросоюз мы не будем знать какие отношения с ЕС нас ожидают в будущем, или без сделки вообще. Обе эти опции нанесут ущерб и Лондону, и стране в целом. Так что я обращаюсь к правительству: сейчас британцы должны высказаться и относительно итогов этих переговоров, и по поводу возможности остаться в ЕС", - сказал Садик Хан.
Глава британского кабинета Тереза Мэй ранее заявляла, что повторный референдум по брекситу был бы предательством демократии. Министр по вопросам окружающей среды Великобритании Майкл Гоув подверг лондонского мэра резкой критике:
В минувшую пятницу в Дувре прошла акция протеста участники которой требовали от властей предоставления непредвзятой и исчерпывающей информации по "брекситу".
Великобритания покинет ЕС в конце марта 2019 года. Переговоры по условиям "брексита" между Лондоном и ЕС должны завершиться до конца октября.