Ղարաբաղյան խնդրի համապարփակ կարգավորումը զիջումներ կպահանջի բոլոր կողմերից. Մինսկի խմբի հայտարարությունը
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը, Ստեֆան Վիսկոնտին եւ Էնդրյու Շոֆերը սեպտեմբերի 25-27-ն ընկած ժամանակահատվածում ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբելայի շրջանակներում առանձին եւ համատեղ հանդիպումներ են ունեցել Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ:
ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը եւս միացել է այդ հանդիպումներին: Հանդիպումներ են տեղի ունեցել նաև ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարի, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալի եւ ԵԱՀԿ-ում նախագահող իտալական պատվիրակության ներկայացուցչի հետ:
Նախարարները շարունակել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման շուրջ բանակցությունները:
Ինչպես հաղորդում է News.am-ը՝ համանախագահները եւ ԱԳ նախարարները քննարկել են իրավիճակը տարածաշրջանում եւ դիմել են պարզաբանումների համար՝ կապված վերջին շրջանում անհանգստություն առաջացնող մի շարք միջադեպերի ու հայտարարությունների հետ:
Համանախագահները խորը ափսոսանք են հայտնել շարունակվող զոհերի կապակցությամբ: Նրանք զգուշացրել են նախարարներին լարվածության վտանգների մասին, կոչ են արել կողմերին կառուցողական կերպով մասնակցել դրական մթնոլորտի ձեւավորմանը եւ խուսափել հռետորաբանությունից, որը կարող է լարել իրավիճակը:
Համանախագահները ընդգծել են, որ համապարփակ կարգավորումը կպահանջի փոխզիջումներ բոլոր կողմերից:
Այս համատեքստում ԱԳ նախարարները հաստատել են բանակցություններն ակտիվացնելուն ուղղված միջոցառումների եւ լարվածությունը թուլացնելուն ուղղված լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկելու կարեւորությունը: Նախարարները պայմանավորվել են եւս մեկ անգամ հանդիպել մինչեւ տարեվերջ:
Համանախագահները նախատեսում են տարածաշրջան այցելել մոտ ապագայում, որից հետո բանակցությունների մասին կտեղեկացնեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին եւ Մշտական խորհրդին:

The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Igor Popov of the Russian Federation, Stephane Visconti of France, and Andrew Schofer of the United States of America) met separately and jointly with the Foreign Minister of Armenia, Zohrab Mnatsakanyan, and the Foreign Minister of Azerbaijan, Elmar Mammadyarov, between 25 and 27 September on the margins of the UN General Assembly. The Co-Chairs were joined in their meetings by the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, Andrzej Kasprzyk. They also met with the OSCE Secretary General, UN Under-Secretary General for Political Affairs, and a representative of the Italian OSCE Chairmanship, OSCE reported.
The Ministers continued negotiations on the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
The Co-Chairs and the Ministers discussed the situation in the region and sought clarification with respect to several recent statements and incidents of concern. The Co-Chairs expressed deep regret over the continuing and unnecessary loss of life. They cautioned the Ministers about the dangers of escalation, called on the parties to engage constructively in a positive atmosphere, and to avoid inflammatory rhetoric. The Co-Chairs underscored that a comprehensive settlement will require compromises on all sides.
In this context, the Ministers confirmed the importance of taking measures to intensify the negotiation process and to take additional steps to reduce tensions. The Ministers agreed to meet again before the end of the year.
The Co-Chairs plan to visit the region in the near future and will then brief the OSCE Minsk Group and the Permanent Council on the status of negotiations.­