Time-ը ԱՄՆ եւ Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդներին ներառել է Խաղաղության Նոբելյան մրցանակը ստանալու ֆավորիտների շարքում
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը եւ Հարավային Կորեայի նախագահ Մուն Չժե Ինը ներառվել են Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի հավակնորդների ֆավորիտների ցուցակի մեջ: Այս մասին հայտնում է Time պարբերականը:
Կիմ Չեն Ընը եւ Մուն Չժե Ինը կարող են մրցանակը ստանալ Կորեական թերակղզու ապամիջուկայնացման ջանքերի համար, նշում է պարբերականը՝ նրանց որպես «ակնհայտ ֆավորիտներ» նշելով: ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը այս ցուցակում է հայտնվել շնորհիվ նրա, որ իր մասնակցությամբ հուլիսի 12-ին Սինգապուրում տեղի ունեցավ պատմության մեջ առաջին բարձր մակարդակով հանդիպումը ԱՄՆ-ի եւ Հյուսիսային Կորեայի միջեւ:
Մյուս հավանական դափնեկիրների շարքում ամսագիրը նշում է Կատալոնիայի նախկին ղեկավար Կառլես Պուչդեմոնին, որը ստիպված էր Իսպանիայից հեռանալ 2017 թվականին անկախության հանրաքվեից հետո: Ֆավորիտների շարքում է նաեւ սաուդցի բլոգեր եւ հասարակական գործիչ Ռաիֆ Բադավին, որը 7-ամյա բանտարկություն է կրում «էլեկտրոնային ալիքներով Իսլամը վիրավորելու համար»:
Ցուցակում ներառված է նաեւ երկու կազմակերպություն՝ ՄԱԿ Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակը եւ Քաղաքացիական ազատությունների պաշտպանության ամերիկյան միությունը (ACLU):

Time назвал лидеров США и КНДР среди фаворитов на получение Нобелевской премии мира
Президент США Дональд Трамп, лидер КНДР Ким Чен Ын и президент Республики Корея Мун Чжэ Ин вошли в список фаворитов среди претендентов на Нобелевскую премию мира. Перечень наиболее вероятных лауреатов премии опубликовал в среду журнал Time, передает ТАСС.
Ким Чен Ын и Мун Чжэ Ин могут получить Нобелевскую премию мира за усилия по денуклеаризации Корейского полуострова, отмечает издание, обозначая их как "очевидных фаворитов". Еще одним претендентом на победу стал американский президент, при участии которого 12 июля в Сингапуре состоялась первая в истории встреча на высшем уровне между США и КНДР. Крупнейшая британская букмекерская контора Ladbrokes оценивает шансы Трампа на победу как 5 к 2, при этом хозяин Белого дома в равной степени может удостоиться премии как лично, так и совместно с корейскими лидерами, указывает Time.
Среди других вероятных лауреатов премии журнал отмечает экс-главу регионального правительства Каталонии Карлеса Пучдемона, который был вынужден покинуть Испанию и скрываться в Бельгии после референдума о независимости региона в 2017 году - его шансы букмекеры оценивают как 12 к одному, и Папу Римского Франциска, вероятность победы которого - 16 к одному.
Среди фаворитов на получение премии отмечен также саудовский блогер и общественный деятель Раиф Бадави, отбывающий семилетний тюремный срок за "оскорбление Ислама через электронные каналы".
В списке также присутствуют две организации: Управление верховного комиссара ООН по делам беженцев и Американский союз защиты гражданских свобод (ACLU).