Նախագահ Սարգսյանը Հենրի Քիսինջերին հրավիրել է Հայաստան
Աշխատանքային այցով Նյու Յորքում գտնվող նախագահ Արմեն Սարգսյանը հոկտեմբերի 4-ին աշխատանքային նախաճաշ է ունեցել ամերիկացի հայտնի պետական գործիչ, դիվանագետ Հենրի Քիսինջերի հետ, ով 1973-1977 թվականներին զբաղեցրել է ԱՄՆ պետքարտուղարի պաշտոնը, իսկ ԱՄՆ նախագահներ Ռիչարդ Նիքսոնի եւ Ջերալդ Ֆորդի պաշտոնավարման տարիներին զբաղեցրել է Ազգային անվտանգության հարցերով նախագահի խորհրդականի պաշտոնը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ նախագահի գրասենյակից:
Հանրապետության նախագահը եւ Միացյալ Նահանգների նախկին պետքարտուղարը մտքեր են փոխանակել համաշխարհային քաղաքականության եւ միջազգային անվտանգության խնդիրների շուրջ, մասնավորապես, անդրադարձել հարավկովկասյան տարածաշրջանի խնդիրներին ու մարտահրավերներին:
Արմեն Սարգսյանը եւ Հենրի Քիսինջերը վաղեմի բարեկամներ են: Հայաստանի նախագահը եւ ԱՄՆ նախկին պետքարտուղարը մշտապես օգտագործում են հանդիպումների առիթները՝ քննարկելու միջազգային, այդ թվում՝ տարածաշրջանային տարբեր խնդիրներ՝ դրանց անդրադառնալով աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձությունների համապատկերում:
Նախագահ Սարգսյանը Հենրի Քիսինջերին հրավիրել է առաջիկայում այցելել Հայաստան, ինչը սիրով ընդունվել է նրա կողմից։
Հենրի Քիսինջերը 1973 թվականին արժանացել է Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի Վիետնամում պատերազմի դադարեցման եւ խաղաղության վերականգնման մասին Փարիզի համաձայնագիրը կնքելու ջանքերի համար:

Армен Саркисян пригласил Генри Киссинджера в Армению
Находящийся с рабочим визитом в Нью-Йорке президент Армен Саркисян 4 октября провел рабочий завтрак с известным американским государственным деятелям, дипломатом Генри Киссинджером, который в 1973-1977 годах занимал должность Госсекретаря США, а в годы президентства Ричарда Никсона и Джеральда Форда занимал пост Советника президента по вопросам национальной безопасности.
Президент Республики и бывший госсекретарь Соединённых Штатов обменялись мнениями по вопросам мировой политики и международной безопасности, в частности, коснулись проблем и вызовов южно-кавказского региона.
Армен Саркисян и Генри Киссинджер давние друзья. Президент Республики и бывший Госсекретарь США всегда используют повод для встречи, чтобы обсудить различные международные, в том числе региональные проблемы, рассматривая их в контексте происходящих в мире событий.
Президент Саркисян пригласил Генри Киссинджера в ближайшем будущем посетить Армению, что было с радостью принято.
Генри Киссинджер в 1973 году был удостоен Нобелевской Премии мира за усилия по прекращению Войны во Вьетнаме и подписанию Парижского соглашения по восстановлению мира.