Ռումիանիայի Սենատը միաձայն քվեարկությամբ վավերացրել է ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը
Հոկտեմբերի 8-ին Ռումինիայի Խորհրդարանը ավարտին հասցրեց անցած տարվա նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում կնքված՝ ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրի վավերացման գործընթացը (Ռումինիայի Խորհրդարանի ստորին պալատն այն վավերացրել էր հունիսի 27-ին)։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Ռումինիայում ՀՀ դեսպան Սերգեյ Մինասյանը:
««Հայաստանի Հանրապետության` մի կողմից, Եվրոպական Միության և Ատոմային էներգիայի եվրոպական համայնքի ու դրանց անդամ պետությունների` մյուս կողմից, միջև համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության» համաձայնագրի մասին օրինագիծը Սենատն ընդունեց միաձայան քվեարկությամբ՝ 96 կողմ, 0 դեմ ձայներով:
Օրենքն ուժի մեջ կմտնի Ռումինիայի նախագահի կողմից ստորագրվելուց և պաշտոնապես հրապարակելուց հետո», - գրել է Մինասյանը:

Парламент Румынии ратифицировал соглашение Армения-ЕС
8 октября парламент Румынии завершил процесс ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между ЕС и Арменией, подписанного в Брюсселе 24 ноября (ратифицирован нижней палатой парламента Румынии 27 июня). Об этом на своей странице в Facebook написал посол РА в Румынии Сергей Минасян.
"Законопроект Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Европейским союзом и Европейским сообществом по атомной энергии и их государств-членов с одной стороны и Республикой Армения с другой стороны был принят Сенатом единогласно: 96 голосами "за" и 0 - "против". Закон вступит в силу после подписания и официального обнародования президентом Румынии", - написал он.
Напомним: Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Республикой Армения и Европейским Союзом было подписано 24 ноября 2017 года в Брюсселе между Республикой Армения и Европейским Союзом. 11 апреля 2018 года парламент Армении единогласно ратифицировал Соглашение. Ранее Соглашение было ратифицировано Эстонией, Латвией, Литвой, Болгарией и  Польшей.