Թուրքական իշխանությունների կողմից ազատ արձակված Բրանսոնը վերադարձել է ԱՄՆ
Ամերիկացի պաստոր Էնդրյու Բրանսոնը, ով մոտ 2 տարի գտնվել է Թուրքիայում անազատության մեջ, այսօր վերադարձե լէ ԱՄՆ, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
Նշվում է, որ Բրանսոնը օդանավով տեղափոխվել է Վաշինգթոնի մոտ գտնվող Էնդրյուս ռազմակայան։ Դրանից առաջ Գերմանիայում նա բուժզննություն է անցել։ Ավելի վաղ ո ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հանդիպել է Բրանսոնի հետ Սպիտակ տանը։
Հոկտեմբերի 12-ին թուրքական Իզմիր քաղաքի դատարանը Բրանսոնին դատապարտել է երեք տարվա ազատազրկման, սակայն որոշել է ազատ արձակել նրան՝ հաշվի առնելով արդեն անազատության մեջ գտնվելու ժամկետը։

Освобожденный турецкими властями пастор Брансон вернулся в США
Американский пастор Эндрю Брансон, который около двух лет находился под стражей в Турции, в субботу вернулся в США, передает ТАСС.
Он отмечает, что Брансон был доставлен на борту самолета на военную базу Эндрюс под Вашингтоном. Перед этим он был осмотрен медиками в госпитале США в Германии. Ранее президент США Дональд Трамп сообщил, что встретится в субботу с Брансоном в Белом доме. Он также поблагодарил за содействие президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
12 октября суд турецкого города Измир приговорил Брансона к трем годам тюрьмы, однако постановил освободить его из-под стражи, приняв в расчет уже отбытый им в процессе рассмотрения дела срок. Суд также снял с него запрет на выезд из страны.