Մոլդովայի խորհրդարանը չի ընդունել սահմանադրական փոփոխությունները
Մոլդովայի խորհրդարանը հավանություն չի տվել սահմանադրական փոփոխություններին, որոնց համաձայն եվրոպական ինտեգրացիան հռչակվում է որպես երկրի զարգացման ռազմավարական նպատակ: Այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Այսօր կայացած նիստում փաստաթուղթը ստացել է 54 կողմ ձայն: Փոփոխությունների ընդունման համար անհրաժեշտ էր 101 անդամ ունեցող Մոլդովայի խորհրդարանի 67 խորհրարանականի կողմ ձայնը:
Նիստը բոյկոտել էին Մոլդովայի Լիբերալ և Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցությունների խմբակցությունները:
Նախաձեռնության հեղինակն է Մոլդովայի խորհրդարանի ձայների մեծամասնությանը տիրապետող Մոլդովայի դեմոկրատական կուսակության ղեկավար Վլադիմիր Պլախոտնյուկը: Նա բացատրել է այս փոփոխությունները երկրի եվրաինտեգրման կուրսն ապահովելու  անհրաժեշտությամբ` անկախ քաղաքական փոփոխություններից, որոնք կարող են տեղի ունենալ ապագայում:
Դեմ է արտահայտվել նաև նախագահ Իգոր Դոդոնը, ով հայտարարել է, որ չի հաստատելու փոփոխությունները: Նա հիշեցրել է, որ սահմանադրությունն արգելում է գաղափարախոսություններից որևէ մեկի հռչակումը որպես պետական: Դոդոնի կարծիքով եվրաինտեգրման մասին դրույթներն էլ ավելի կսրեն Քիշինևի հարաբերությունները չճանաչված Մերձդնեստրի ու Գագաուզիայի ինքնավարության հետ, որոնց բնակիչներն  արտաքին քաղաքականության արևելյան վեկտորի կողմնակից են:

Парламент Молдовы не поддержал поправки в конституцию
Парламент Молдовы не поддержал поправки в конституцию, которые называют европейскую интеграцию стратегической целью развития страны. На заседании в четверг документ получил только 54 из необходимых 67 голосов в 101-местном парламенте, передает агентство ТАСС.
Заседание бойкотировали фракции Либеральной и Либерал- демократической партии Молдовы (ЛДПМ).
С такой инициативой выступил лидер контролирующей законодательный орган Демократической партии Молдовы Владимир Плахотнюк. Он объяснил поправки необходимостью обеспечить курс на евроинтеграцию вне зависимости от политических изменений, которые могут произойти в будущем.
Против изменений также выступил президент Молдовы Игорь Додон, который заявил, что не утвердит поправки. Он обратил внимание, что конституция запрещает провозглашение одной из идеологий в качестве государственной. По мнению Додона, положения о евроинтеграции еще больше обострит отношения Кишинева с непризнанным Приднестровьем и Гагаузской автономией, жители которых тяготеют к восточному внешнеполитическому вектору.