Ստամբուլի գագաթաժողով. Իրանն ու ԱՄՆ դո՞ւրս են մնում սիրիական կարգավորումից
Պենտագոնի ղեկավար Ջեյմս Մեթիսը Ռուսաստանին կոչ է արել սիրիական հակամարտության կարգավորման հարցում դուրս չգալ ՄԱԿ-ի հովանու ներքո ընթացող Ժնևյան գործընթացից և փորձեր չանել կարգավորումն Աստանայի կամ Սոչիի ձևաչափ տեղափոխելու ուղղությամբ, քանի որ դրանք որևէ էական արդյունք չեն տվել: Պենտագոնի ղեկավարը նման հայտարարությամբ հանդես է գալիս Սիրիայի հարցով Ստամբուլում հոկտեմբերի 27-ին Թուրքիայի, Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի և Գերմանիայի առաջնորդների մասնակցությամբ կայացած քառակողմ գագաթաժողովից հետո, որն, ինչպես նշում են մասնակցիները, անցել է բավականին կառուցողական մթնոլորտում: Նշենք, որ սա սիրիական հակամարտության կարգավորման նման առաջին ձևաչափն է: Թուրքիան և Ռուսաստանն Իրանի հետ միասին սիրիական կարգավորման հարցում համագործակցում են Աստանայի ձևաչափի շրջանակներում, իսկ Ֆրանսիան և Գերմանիան ավելի շատ ներգրավված են սիրիական կարգավորման ամերիկյան նախաձեռնություններում: (Այստեղ հետաքրքիր է, որ սիրիական կարգավորման ուղղությամբ աշխատող երկու ձևաչափերից էլ «բացականեր» կային` ի դեմս ԱՄՆ-ի և Իրանի: Նշենք որ ԱՄՆ-ը կտրականապես հրաժարվում է մասնակցել Աստանայի ձևաչափի նախաձեռնած քննարկուներին: Իսկ տվյալ դեպքում Իրանի մասնակցությունը կարող է բարդեցնել նման կարևոր գագաթաժողովի արդյունքների միջազգային ընկալումը):
Ստամբուլի ձևաչափով գագաթաժողովի հրավիրումն ինքնին լուրջ հարված է ԱՄՆ համար, որը վերջին շրջանում զգալիորեն կորցրել է իր դիրքերը մերձավորարևելյան այս երկրում. Գերմանիայի և Ֆրանսիայի մասնակցությունը Ստամբուլի գագաթաժողովին խոսում է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի նախաձեռնությամբ Աստանայի ձևաչափի շրջանակներում արդեն մոտ երկու տարի շարունակվող ջանքերը սիրիական հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ տարածաշրջանային մակարդակից անցնում են միջազգայինի և հետևաբար, հաջողությամբ պսակվելու էլ ավելի մեծ հնարավորություն են ստանում: Իսկ դա կնշանակի Սիրիայում ԱՄՆ լիարժեք ձախողում:
Ուստի, միանգամայն սպասելի էր ԱՄՆ նման արձագանքը, ինչպես նաև այն, որ Վաշինգտոնը կփորձի մեծացնել ճնշումն իր եվրոպացի գործընկերների՝ Ֆրանսիայի և Գերմանիայի վրա սիրիական կարգավորումը Ռուսաստանի հովանու ներքո թույլ չտալու համար: Սակայն ինչքանով դա կհաջողվի վերջինիս, դժվար է ասել: Սիրիական համակարտության արդյունքում փախստականների չդադարող հոսքերը, ինչպես նաև ազգային անվտանգության համար իսլամական ծայրահեղականությունից բխող վտանգներն իսկական պատուհաս են դարձել եվրոպական իշխանությունների համար: Թրամփի՝ բացառապես ԱՄՆ շահերով առաջնորդվելու, եվրոպացի գործընկերների հետ հաշվի չնստելու քաղաքականության արդյունքում այդ մարտահրավերները հաղթահարելու հարցում եվրոպացիներն այլևս չեն կարող ապավինել ԱՄՆ-ին և նման պայմաններում փորձում են իրենց խնդիրները կարգավորել` այդ թվում ԱՄՆ համար անընդունելի հարթակներում:
Այստեղ հարկ է նկատել, որ Ռուսաստանի կողմից նախաձեռնած Աստանայի ձևաչափը, չնայած ԱՄՆ պնդումներին, բավականին արդյունավետ է (ի տարբերություն Ժնևյան գործընթացի), ինչի մասին վկայում են այդ թվում նաև ՄԱԿ-ի տված գնահատականները և Սիրիայի հարցով ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ բանագնաց Ստաֆան դե Միստուրայի մասնակցությունն այս ձևաչափի ներքո կայացած վերջին հանդիպումներին: Նշենք, որ Աստանայի ձևաչափի ներքո հնարավոր է դարձել Սիրիայում իրավիճակի կայունացումը` դեէսկալացիայի գոտիների ստեղծումով, իսկ Իդլիբում ապառազմականացված գոտի ստեղծելու վերաբերյալ ռուս-թուրքական վերջին պայմանավորվածության արդյունքում Սիրիայում այլևս մասշտաբային ռազմական գործողություններ տեղի չեն ունենում, ինչն էլ իրական հնարավորություն է տալիս քայլեր ձեռնարկելու հակամարտության քաղաքական կարգավորման ուղղությամբ:
Ընդհանուր առմամբ, Ստամբուլի գագաթաժողովում կողմերը կարելի է ասել փորձել են հասկանալ խաղաղ կարգավորման գործընթացում իրենց դիրքորոշումների հատման կետերը և համապատասխանեցնել ժամացույցի սլաքները: Կողմերի դիրքորոշումներում այդ հատման կետերն էին Սիրիայի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության պահպանման անհրաժեշտությունը, անզիջում պայքարն ահաբեկչության դեմ և հարատև հրադադարի ու փախստականների վերադարձի համար պայմանների ապահովման նպատակով երկրի սահմանադրական վերաձևավորումը: Այդ նպատակով կողմերը հատկապես կարևորել են ՄԱԿ-ի հովանու ներքո Սահմանադրական հանձնաժողովի ձևավորումը, որում ներկայացված կլինի այսօր Սիրիայի ներքաղաքական գործընթացներում ներգրավված բոլոր ուժերը: Նշենք, որ վերջինիս աշխատանքները նախատեսվում է սկսել նոյեմբերի վերջին Ժնևում:

Стамбульский саммит по Сирии: как США и Иран остались вне игры
Глава Пентагона Джеймс Маттис призвал Россию не выходить из женевского процесса под эгидой ООН в урегулировании сирийского конфликта и не пытаться перевести урегулирование в процесс Астаны или Сочи, поскольку они не дали никаких результатов. Заявление шефа Пентагона последовало после состоявшегося 27 октября в Стамбуле четырехстороннего саммита по Сирии - с участием лидеров Турции, России, Франции и Германии.
Отметим, что это первый такой формат по урегулированию сирийского конфликта: в сирийском вопросе Турция и Россия сотрудничают с Ираном в рамках формата Астаны, а Франция и Германия более активно участвуют в американских инициативах (интересно, что в стамбульском саммите  были "отсутствующие" с обеих "сторон" - в лице Ирана и США. Отметим, что США категорически отказываются участвовать в дискуссиях, инициированных форматом Астаны. В этом случае участие Ирана могло бы усложнить международное восприятие результатов такого важного саммита).
Проведение саммита в Стамбуле само по себе - серьезный удар по Соединенным Штатам, которые в последнее время значительно потеряли свои позиции в этой ближневосточной стране. Участие Германии и Франции на саммите в Стамбуле говорит о том, что усилия по урегулированию сирийского конфликта в астанинском формате, инициатором которого является президент России Владимир Путин, из регионального уровня переходят на международный и, таким образом, у астанинского формата появляется еще больше возможностей для успеха. А это будет означать полный провал Соединенных Штатов в Сирии.
Поэтому реакция США была вполне ожидаемой, как и то, что Вашингтон попытается усилить давление на своих европейских партнеров - на Францию и Германию, чтобы предотвратить сирийское урегулирование под эгидой России. Трудно сказать, насколько это удастся США. Непрерывный поток беженцев в результате сирийского конфликта, а также угрозы национальной безопасности из-за исламского экстремизма стали настоящей головной болью для европейских властей. В результате политики Трампа, ориентирующейся исключительно на интересы США, европейские партнеры Америки больше не могут полагаться на поддержку Соединенных Штатов и пытаются самостоятельно решить свои проблемы, в том числе и в неприемлемых для Соединенных Штатов форматах.
Здесь следует отметить, что астанинский формат, инициированный Россией, несмотря на заявления США, весьма эффективен (в отличие от женевского процесса), о чем свидетельствуют в том числе оценки ООН и участие спецпосланника ООН по Сирии Стафана де Мистуры в последних встречах в этом формате. Именно в рамках астанинского формата стала возможной стабилизация ситуации в Сирии - благодаря созданию зон деэскалации, а в результате последнего российско-турецкого соглашения о создании в Идлибе демилитаризованной зоны в Сирии больше не проводятся широкомасштабные военные действия, что дает реальную возможность предпринять шаги по политическому урегулированию конфликта.
В целом на саммите в Стамбуле стороны, можно сказать, сверили часы и попытались найти точки соприкосновения в своих позициях по мирному процессу в Сирии. По итогам саммита стороны подчеркнули необходимость поддержки территориальной целостности и суверенитета Сирии, бескомпромиссной борьбы с терроризмом и конституционного преобразования страны - для полноценного прекращения огня и обеспечения условий для возвращения беженцев. Для этого стороны придают особое значение формированию Конституционной комиссии под эгидой ООН, в которой будут представлены все силы, вовлеченные во внутриполитические процессы в Сирии. Отметим, что работу Конституционной комиссии планируется начать в конце ноября в Женеве.